Mi se danas malo dotičemo teme, naplate raćuna, koji su na ovaj ili onaj način zastarjeli. Dugovi građana za komunalne usluge, struju, kabelsku TV, mobilni i fiksni telefon dospijevaju u roku od godinu dana. No, nakon tog roka još uvijek može doći do prisilne naplate duga, a jedini način da korisnici izbjegnu ovu situaciju je pravovremeni prigovor. Iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) ranije su poručili da, ako ih netko tuži sa zastarjelim zahtjevima, nikako ne treba bježati od rješenja koja im nudi izvršitelj.

Za svaki slučaj potrebno je sačuvati dokaz o uplati za to razdoblje (tj. 12 mjeseci). Ponekad građani neočekivano ne plate svoje račune ili ne dobiju opomene. Ako ih netko tuži za zastarjelo potraživanje i dobiju rješenje od ovršenika, moraju podnijeti prigovor i pozvati se na zastaru u roku od osam dana. To je njihov jedini način da spriječe prisilna potraživanja. Važno je znati da zastara ne nastupa automatski, već samo ako se dužnik u roku od osam dana pozove na zastaru.

Ako to ne učini, njegovi će se troškovi višestruko povećati, a dug će biti naplaćen prisilno. Inače, Zakon o zaštiti potrošača zabranjuje korisnicima prikupljanje zastarjelih izvoda za ponovno aktiviranje ili pružanje usluga. U praksi se to ipak događa. Sudovi svakako ne uzimaju u obzir rokove, a potrošači se o tome moraju brinuti. S druge strane, ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas u Jutarnjem Dnevniku RTS-a da smanjenjem potrošnje električne energije građani ostvaruju velike popuste u ovoj sezoni grijanja.

“Građani su i ove zime pokazali svoju odgovornost prema potrošnji električne energije u kućanstvima, koja je važna za naš energetski sustav, ali i za njihove novčanike. U prosincu je 1,6 milijuna kućanstava ostvarilo pravo na popuste, od čega svako peto Jedna obitelj ostvarila je maksimalan popust od 40%.To pokazuje da ima još puno prostora za promjenu navika i zahvaljujemo građanima na odgovornoj konzumaciji i ponašanju”, rekla je Đedović Handanović. Istaknula je kako i ove godine nastavlja s potporom najugroženijim građanima s popustima do 50 posto na račune za struju, plin ili grijanje.

“Izmjenama pravilnika za energetski ugrožene kupce u trećem kvartalu prošle godine omogućili smo većem broju građana da smanje svoje račune, a do sada je više od 160.000 građana ostvarilo popuste do 50 posto na struju, plin ili grijanje. , najveći su korisnici novčane socijalne pomoći, a tu su i umirovljenici s niskim primanjima. Očekujem da će taj broj biti veći i pozivam sve građane da se prijave i raspitaju u svojim općinama. Nastavljamo suradnju s Republičkim fondom mirovinskog i invalidskog osiguranja Čekajući suradnja nadležnih tijela za dobivanje prava na umanjenje računa po službenoj dužnosti kako bi građani mogli ostvariti popuste bez odlaska na šalter.”

Preporučeno