Josip Broz Tito, poznat po svojoj sklonosti prema ženama, imao je četiri braka i mnoge ljubavnice, što jasno ukazuje na njegova romantična traganja. Svaka od ovih žena na svoj jedinstveni način ostavila je trajan trag u životu Josipa Broza Tita.

  • Nadalje, na mjesto predsjednika došao je Tito. Od značajne je važnosti Titovo karizmatično raspoloženje, koje mu je davalo slobodu da mijenja svoj bračni status kako želi. Vrijedi napomenuti da Jovanka nije bila Titova jedina supruga, jer je on prije toga bio u više brakova. Titova prva žena, Ruskinja Pelagia Belorusova, postala je njegova partnerica kada je imala samo 14 godina. Par se isprva vjenčao u vjerskom obredu, a kasnije su svoju zajednicu učvrstili građanskim brakom u lipnju 1919.

Kad su se vjenčali, Tito je imao 26 godina. Pelagija ga je spasila od Kolčakovih kontrarevolucionara i otkrila ga kao ratnog zarobljenika. Nažalost, njihovo prvo dijete, rođeno nekoliko trenutaka prije, tragično je preminulo. Nadalje, njihovo drugo i treće dijete također su prerano umrli tijekom svog djetinjstva. Tek je njihovo četvrto dijete uspjelo preživjeti i napredovati.

 

Nakon Titova pritvaranja 1928. zbog navodnog zagovaranja komunizma, Pelagia je odlučila otputovati natrag u Rusiju zajedno s njihovim sinom. Kad se Tito vratio na slobodu, duboko je bio kivan na Pelagiju jer je njihovog sina Žarka smjestila u dom za nezbrinutu djecu. Posljedično, njihov formalni razvod službeno je zaključen u travnju 1936. Nakon toga, u listopadu iste godine, Tito je ušao u drugi brak s Luciom Bauer, također prepoznatom kao Anna Koenin, koja se, kao i Pelagia, suočila s optužbama za špijunažu.

  • Nakon Hitlerova uspona na vlast, suprug žene udane za istaknutu osobu u njemačkoj komunističkoj partiji zatvoren je i osuđen na 15 godina zatvora. Kako bi pomogla svojoj ženi, Međunarodna organizacija za crvenu pomoć organizirala je njezin transfer u Moskvu, gdje je prihvatila pseudonim Lucija Bauer. Godine 1936. Tito i Lucija sklopili su brak, pri čemu je Tito imao 44 godine, a Lucija navodno 22 godine. Ubrzo nakon njihovog vjenčanja, Tito se upustio u nedozvoljeni pothvat unutar Jugoslavije.

    Iskazujući nepokolebljivu odanost, pobrinuo se da se njegova ljubav prema Luciji prenese na daljinu putem duboko iskrenih pisama, učvrstivši njezin položaj kao jedine prave ljubavi u njegovom postojanju. Tragično, Lucijin se život razorno preokrenuo 1937. kada je dočekala smrt u moskovskom zatvoru, optužena od strane Staljinove tajne policije za špijunažu u korist Njemačke. Broz je pak utjehu pronašao u zagrljaju svoje tajnice, koja mu je postala ljubavnica, izdavši treću ženu koja je zauzela mjesto u njegovu srcu. Herta Has, bogata Slovenka židovskog podrijetla, pojavila se kao Titov kasniji značajan romantični interes, unatoč značajnoj dobnoj razlici od 22 godine između njih.

  • Povjesničari imaju različita mišljenja o pravnoj zajednici Tita i Herte. Službeni status njihovog navodnog braka u Zagrebu 1939. i dalje je predmet rasprave. No, jednoglasno je mišljenje da se u tom razdoblju Tito upustio u romantičnu vezu s Davorjankom Paunović, mladom ženom od tek 20 godina. U isto vrijeme Herta je Titu rodila sina Aleksandra Mišu Broza. Prije početka rata Davorjanka Paunović, rođena 1921. godine, studirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

    Rođena u Požarevcu, bila je u ljubavnoj vezi s Jovom Kapičićem, Crnogorcem koji će kasnije steći status narodnog heroja zbog svoje uloge u nadzoru Golog otoka. Oboje su bili članovi Komunističke partije i smatrani su najatraktivnijim parom na kampusu. Nakon veze od godinu i pol, Partija je u ožujku 1941. Davorjanku odredila da prati Josipa Broza Tita u Zagreb. Stjecajem tadašnjih okolnosti, njezin partner Jovi nije mogao otkriti detalje o njezinom putu, osim da je krenula.

 

U suzama se oprostila od njega… Bila je 1942. godina, a s početkom rata sudbina je ponovno spojila dvoje ljubavnika. Jovo Kapičić, komesar Lovćenskog odreda, bio je usred podnošenja izvješća Titu o njihovom nedavnom porazu, kad je prvi put ugledao vrhovnog zapovjednika dok su se vrata Titova ureda širom otvorila… i kroz njih ušla Davorjanka. Unatoč ogromnoj radosti koju je osjećao zbog njenog opstanka i prisutnosti u Vrhovnom štabu, Jovo nije imao drugog izbora nego da se odmah vrati u svoju jedinicu nakon što je tu vijest ispričao Titu.

Prošla su puna dva mjeseca od njihovog posljednjeg susreta, ovaj put u Foči… Večernji randevu im je priredila na mostu, noseći u maramici pažljivo umotane poklone – kutiju cigareta, upaljač, sapun, češalj. , i još jedan rupčić. Njihov je zagrljaj bio preplavljen ljubavlju i nježnošću. Za nekoliko dana Kapičić se ponovo našao u Foči. Dok sam šetao zbijenom i prenapučenom gradskom ulicom, moj fokus zaokupilo je brzo kretanje dvojice konjanika. Velikom brzinom jurili su naprijed otprilike pedeset metara prije nego što su se zaustavili.

  • Kako nam se približavao jedan od konjanika, brzo sam shvatio da je to sam Tito. Pitao me gdje sam i zašto se nisam javio. Počeo sam se ispričavati, ali pozornost mi je odmah privukao drugi konjanik. U tom trenutku sve je postalo jasno. Davorska žena, očarana mojom prisutnošću, stajala je ispred mene. Ova živopisna sjećanja dokumentirala je Tamara Nikčević u svojoj knjizi Goli otoci Jove Kapičića. Cijeli rat uz Tita je ostala 29 godina mlađa Davorjanka.

    Borci su postajali nemirni kako su se širile glasine o strastvenom ljubavnom odnosu između njih, zbog čega su iz Titova šatora odjekivali jecaji i uzdasi. Utjecaj Davorske žene na Tita bio je neosporan, jer ga je uspjela uvjeriti, usred njemačkog prodora u Drvar, da se preda neprijatelju zbog uočene težine situacije. No, tek kad je Sreten Žujović zaprijetio da će sam sebi dokrajčiti život, Tito je konačno odustao od predaje. Tragično, u proljeće 1946. Davorjanka Paunović podlegla je tuberkulozi.

Po Titovoj direktivi, Bijeli dvor postaje posljednje počivalište pokojnika. Tito je, u želji da ostane blizu svoje voljene, navodno svaki dan plakao na njezinu grobu, vjerno ga okitivši svako jutro grimiznom ružom. U to vrijeme pripadnici vojnog osiguranja upoznali su ga s Jovankom Budisavljević, podrijetlom iz Ličanskog kraja, koja će kasnije postati njegova družica.

 

Jovanka Budisavljević, jedina prva dama, s Titom je dijelila popriličnu starosnu razliku od 32 godine. Ne samo da je kao mlada partizanka tijekom rata iskazala veliku hrabrost, nego je imala i cijenjeni čin bojnice. Tito ju je susreo tijekom desanta na Drvar i potom ju pozvao u svoju rezidenciju, gdje je preuzela ulogu domaćice. Prema različitim izvorima, Jovanka je bila strateški smještena u Titov politički krug kako bi ublažila njegov nezasitni apetit za ženskim društvom. Prema nekim pričama, Ivo Krajačić Stevo, vođa komunističke tajne policije OZNA, upoznao je Jovanku s Titovim najužim krugom. Nada Budisavljević, Jovankina sestra, cijeloga je života ustrajno tvrdila da između Tita i Jovanke postoji duboka ljubav i divljenje. U emisiji na RTS-u ispričala je kako je sa sestrom Zorom nakon rata boravila u sirotištu.

  • Sreća im se okrenula kada je Jovanka slučajno naišla na njih i dovela ih u Titovu rezidenciju u Užičkoj 15, gdje je radila. U početku im vijest o skorom vjenčanju nije uspjela podići raspoloženje. Godine 1952. zapanjila je i Zoru i mene objavom svoje namjere da se uda za Tita. Vijest nas je potpuno ostavila bez teksta, baš kao kad nas je obavijestila o bratovoj smrti. Osjećala se kao da je otkrila da će se udati za samog Svetog Petra ili čak za gospodina Boga. Nada, kojoj je bilo dopušteno da ostane s Titom, ispričala je trenutak kada su saznali za vjenčanje i kako je to duboko utjecalo na nju i njezinu sestru Zoru.

    U tom konkretnom slučaju, Tito je imao visoko cijenjen položaj, koji je služio kao izvor motivacije i za Nadiju i za njezinu sestru. Najava vjenčanja izmamila im je suze jer su se bojali povratka u dječji dom. Kako prenosi biografija.org, Jovanka i Tito su se zavjetovali u travnju 1952. godine, a kum im je bio Aleksandar Ranković, šef Državne sigurnosti. U početku je cijela zemlja ostala nesvjesna njihovog braka, jer je bio u tajnosti.
    U pitoresknom okruženju Iloka, točnije u Titovoj vili uz Dunav, okupila se manja skupina pojedinaca kako bi svjedočili vjenčanju.

Unatoč glasinama koje su kasnih 1970-ih kružile o skorom razvodu, Jovanka Broz ostala je uz Tita sve do njegove smrti 1980. Njihova zajednica nije rezultirala djecom. Međutim, njihov je odnos bio daleko od idealnog, osobito tijekom 1970-ih. Zapravo, tijekom posljednjih godina Titova života, vjeruje se da Jovanka nije imala nikakav kontakt sa svojim suprugom. Kako se Titovo zdravlje 1978. godine pogoršalo, britanski veleposlanik postao je svjestan situacije i hitno prenio poruku u London, otkrivajući da je Tito ostavljen u potpunoj izolaciji. Razlaskom od supruge i prijatelja, vizionar koji je stajao iza Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije uskoro će svjedočiti raspadu svoje tvorevine.

 

Preporučeno