– Josip Broz Tito je punih 40 godina bio na vlasti kao doživotni predsjednik Jugoslavije. Mnogi nakon njegove smrti su ga proglasili diktatorom i poredili su ga sa predsjednikom Libije, Muamer Gadafijem. Međutim, imamo i onaj drugi dio naroda, koji ga i dan danas ukivaju u zvijezde. Danas se malo dotičemo njegovog privatnoga života. 

Uz duboku ljubav prema ženama, Josip Broz Tito je četiri puta sklopio brak i održavao veze s jednakim brojem ljubavnica.

Karizmatični Josip Broz Tito, istaknuta ličnost Jugoslavije i vođa komunističke partije, nosio je i titule vođe i predsjednika. Poznat po svom šarmu, Tito je imao sposobnost da lako privuče žene i imao je slobodu mijenjati družice u slobodno vrijeme.

Tito nije bio jedina Jovankina žena; zapravo, stupio je u brak u više navrata prije njihovog spajanja. S nepunih 14 godina njegova prva žena stupila je u brak s njim.

Titova prva supruga bila je Ruskinja Pelagia Belorusova. Zavjete su izmijenili na vjerskom obredu, a potom i na građanskom u lipnju 1919. Tito je sklopio brak s Pelagijom kada je ona imala samo 14 godina, dok je on sam imao 26 godina.

Spašavajući ga od Kolčakovih kontrarevolucionara, zatekla ga je kao ratnog zarobljenika.

  • Nažalost, Tito i Pelagija doživjeli su gubitak svog prvog djeteta nedugo nakon njegovog rođenja, nakon čega je u djetinjstvu prerano preminulo još dvoje djece. Za divno čudo, njihovo četvrto dijete jedino je preživjelo. Nakon Titova uhićenja 1928. pod optužbom za širenje komunističke propagande, Pelagija se odlučila vratiti u Rusiju u pratnji sina. Kad se Tito vratio na slobodu, gajio je kiv prema Pelagiji jer je njihovog sina Žarka smjestila u dom za napuštenu djecu. Njihov razvod formalno je okončan u travnju 1936.

Još jedna žena se našla pod optužbom da je špijun.

U listopadu 1936. Tito je sklopio drugi brak s Lucijom Bauer, poznatom i kao Ana Koenin, dok su bili u Moskvi.

Nakon Hitlerova dolaska na vlast, muž ove žene, istaknute osobe u njemačkoj komunističkoj partiji, uhićen je i osuđen na 15 godina zatvora. Kako bi joj pomogli u napuštanju zemlje, organizacija International Red Aid organizirala je njezino preseljenje u Moskvu, gdje je prihvatila pseudonim Lucija Bauer.

Godine 1936. Tito i Lucija izmijenili su zavjete i postali muž i žena. Tito je tada imao 44 godine, a Lucija navodno 22. Nedugo nakon njihova vjenčanja Tito je neovlašteno otputovao u Jugoslaviju radi zaposlenja. Unatoč udaljenosti, svoju je nepokolebljivu ljubav prema Luciji izražavao srdačnim pismima, potvrđujući njezinu poziciju kao jedine prave ljubavi u njegovu životu.

Godine 1937. Lucija je tragično pogubljena u moskovskom zatvoru nakon što ju je Staljinova tajna policija optužila za špijunažu u korist Njemačke.

Njegova nevjera proširila se i na njegovu tajnicu jer je prevario treću ženu u životu. Titova sljedeća duboka ljubav bila je usmjerena prema Herti Has, bogatoj Slovenki židovskog podrijetla koja je slučajno bila 22 godine mlađa od njega. Biografi još nisu postigli konsenzus o bračnom statusu Tita i Herte.

Za vrijeme studija na Filozofskom fakultetu u Beogradu Davorjanka Paunović, porijeklom iz Požarevca, rođena 1921. godine, uživala je u društvu Jove Kapičića, Crnogorca koji će kasnije postati narodni heroj i upravitelj Golog otoka. Obje osobe bile su povezane s Komunističkom partijom, a njihovi su ih kolege smatrali najmarkantnijim parom na kampusu.

Nakon osamnaest mjeseci veze, Davorjanka je u ožujku 1941. od Partije dobila zadatak da zajedno s Josipom Brozom Titom otputuje u Zagreb. S obzirom na okolnosti tog doba, bilo joj je zabranjeno da Jovi, svom partneru, otkrije detalje svog putovanja. Sve što mu je mogla reći bilo je da odlazi, zbog čega je prolila mnogo suza kada su se opraštali.

U siječnju 1942., kad je počeo rat, sudbina je ponovno spojila dvoje ljubavnika. Jovo Kapičić, komesar Lovćenskog odreda, bio je usred podnošenja izvještaja o njihovom porazu Titu, vrhovnom komandantu. Upravo u tom trenutku, kad su se vrata Titovog ureda širom otvorila, Jovo ga je prvi put ugledao… a pored njega u sobu je ušla Davorjanka.

Iako je bio presretan njezinim opstankom i prisustvom u Vrhovnom štabu, morao se brzo vratiti u svoju jedinicu nakon što je Titu saopćio vijest. Prošla su puna dva mjeseca otkako su se posljednji put vidjeli, ovaj put u Foči…

Navečer mu je dogovorila susret na jednom od fočanskih mostova. Kad je stigla, dala mu je kolekciju darova uredno zamotanih u rupčić – kutiju cigareta, upaljač, sapun, češalj i rupčić. Srdačno su se zagrlili, cijeneći trenutak. Nedugo nakon toga Kapičić se, samo nekoliko dana kasnije, ponovo našao u Foči.

  • Šetajući skučenom, asfaltiranom uličicom u užurbanom gradu, pozornost mi je zaokupio brzi prolaz dvojice konjanika. Nakon što su prevalili udaljenost od otprilike pedeset metara, naglo su se zaustavili. Jedan od jahača počeo se probijati prema našem smjeru. U tom trenutku sam ga prepoznao – Tita. Pitao me gdje sam i zašto nisam odgovorio. Kad sam se počeo ispričavati, skrenuo sam pogled prema drugom konjaniku. U trenu mi je sve postalo jasno. Davorjanka je stajala, fiksirana na mene… Ova živopisna sjećanja zapisala je Tamara Nikčević u svojoj knjizi Goli otoci Jove Kapičića.

Tito, koji je od nje bio stariji 32 godine, susreće Jovanku Budisavljević, mladu partizanku koja se u ratu dokazala i obnašala cijenjenu dužnost majora. Putevi su im se ukrstili tijekom desanta na Drvar, nakon čega ju je Tito odlučio pozvati u svoju rezidenciju i ponuditi joj posao kućne pomoćnice.

Razni izvori sugeriraju da je Jovanka bila strateški postavljena u Titovu političku sferu kako bi ublažila njegov naizgled nezasitan apetit za ženama. Prema nekim podacima, Jovanku je u Titov najuži krug upoznao Ivo Krajačić Stevo, vođa komunističke tajne policije OZNA.

Nada Budisavljević, Jovankina sestra, dosljedno je tvrdila da između Jovanke i Tita postoji duboka ljubav i poštovanje, uzvraćano s obje strane.

U emisiji RTS-a ispričala je o periodu nakon rata kada je sa sestrom Zorom boravila u sirotištu. Tek kad ih je Jovanka otkrila i dovela u Titovu rezidenciju u Užičkoj 15, gdje je bila zaposlena, okolnosti su se promijenile. U početku ih vijest o skorom vjenčanju nije razveselila.

U posljednjim godinama Titova života 1978., britanski veleposlanik došao je do spoznaje i promptno prenio poruku Londonu u kojoj stoji: “Tito je lišen ikakvog druženja!” Našao se odvojen i od svoje supruge i od bliskih poznanika, a neće proći dugo prije nego što će Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, koju je on uspostavio, započeti proces fragmentacije.

Preporučeno