Dijabetes je stanje koje se može očitovati raznim simptomima, uključujući ali ne ograničavajući se na učestalo mokrenje, umor, gljivične infekcije i neuobičajene promjene na koži. Međutim, medicinski stručnjaci tvrde da postoje i drugi znakovi dijabetesa koji su prisutni u ustima. Prevalencija dijabetesa tipa 2 u globalnom je porastu, a povezana je s nekoliko čimbenika, uključujući sjedilački način života i prekomjerno debljanje. Kao rezultat toga, mudro je biti svjestan potencijalnih znakova dijabetesa i potražiti hitno liječenje. Stomatološka stručnjakinja Amanda Šian pojasnila je da je dijabetes medicinsko stanje koje karakterizira nesposobnost tijela da regulira razinu šećera u krvi. Povišene razine šećera u krvi mogu dovesti do povećanja koncentracije šećera u slini, što može oštetiti vaše desni i zube.

Stomatolog navodi nekoliko simptoma bolesti desni, koji uključuju upaljene i crvene desni koje povremeno krvare, zube koji se klimaju, desni koje se povlače sa zuba, uporni zadah iz usta čak i nakon pranja zuba. Gingivitis, oblik bolesti desni, najčešća je komplikacija oralnog zdravlja povezana s dijabetesom. Prema Šianu, gingivitis je posljedica nakupljanja plaka i kamenca u blizini ruba desni, što uzrokuje iritaciju i upalu desni. Pojedinci kojima je dijagnosticiran dijabetes ili šećerna bolest imaju značajno veći rizik od problema sa zubima i desnima, s trostrukim povećanjem vjerojatnosti. Ova bolest, poznata i kao “tihi ubojica”, s pravom se smatra epidemijom u suvremenom društvu.

Dijabetes prvenstveno nastaje zbog promjena u načinu života, što uključuje pretjeranu konzumaciju nezdrave hrane uz smanjenje tjelesne aktivnosti. Ovisno o vrsti dijabetesa, njegovi se simptomi često mogu pogrešno protumačiti kao pokazatelji starenja. Stoga može proći dosta vremena prije nego što osoba shvati da boluje od ove bolesti. Dijabetes je stanje koje karakterizira nedovoljna količina inzulina u tijelu, što znači da tijelo ne može pravilno odgovoriti na inzulin, što dovodi do povišene razine glukoze u krvi. Glukoza je bitan izvor energije za tjelesne stanice, a dobiva se iz hrane. Međutim, dugotrajne visoke razine glukoze u krvi mogu uzrokovati nekoliko zdravstvenih problema i dugoročno oštećenje. Razinu glukoze u krvi reguliraju hormoni poput inzulina, glukagona i hormona rasta, koje luči gušterača odnosno hipofiza.

Preporučeno