– Kako vrijeme prolazi, sve veći procenat ljudi koji želi da vodi brigu o svome zdravlju, polako se okreće prirodi. Farmaceutski proizvodi, sve su skuplji, nemaju toliko puno efekta, a na kraju krajeva nisu niti zdravi. Mi danas govorimo o jednom voću koje je prava zdravstvena bomba, koja je i više nego dobra po čovjeka. 

S nadolazećim dolaskom ljeta, ključno je biti proaktivan u jačanju imunološkog sustava kako biste se borili protiv umora i izbjegli osjećaj iscrpljenosti tijekom odmora. U tom kontekstu, smokva, voće koje se na ovim prostorima često zanemaruje, postaje sve prepoznatljivije kao izuzetno voće s brojnim zdravstvenim prednostima, što ju čini nevjerojatno vrijednim dijelom vaše prehrane. Ključno je priznati izvanredne prednosti koje lišće smokve posjeduje i ne zanemariti njihov potencijal.

  • Ti se listovi mogu iskoristiti za proizvodnju čaja koji se zbog obilja antioksidansa i vlakana obično naziva “eliksirom života”. Jednostavno rečeno, cilj koji je pri ruci uključuje prenošenje pruženih informacija na sveobuhvatniji način. Listovi smokve obiluju raznim vitaminima, uključujući vitamine A, B1 i B2, kao i esencijalnim mineralima poput kalcija, željeza, mangana, fosfora, kalija i natrija.

Osim upotrebe u pripremi čaja, preporuča se i žvakanje lišća smokve, osobito ako imate čir na želucu. Za osobe s bronhitisom, dijabetesom, visokim krvnim tlakom ili čirom na želucu, ovaj izvanredni napitak može ponuditi značajne prednosti. Opsežna istraživanja pokazala su da se konzumiranjem čaja od lišća smokve može učinkovito suprotstaviti povišenom krvnom tlaku i razini triglicerida, nudeći dodatnu zaštitu za srce i krvne žile. Dok se same smokve ne preporučuju osobama s dijabetesom zbog sadržaja šećera, listovi smokve predstavljaju zdravu i isplativu zamjenu za ovu skupinu.

Kako biste lišće smokve sačuvali za buduću upotrebu, možete ga jednostavno osušiti u vlastitom domu. Započnite temeljitim pranjem listova i ostavite ih da se ocijede na čistom kuhinjskom ručniku. Nakon što su spremni, pažljivo stavite lišće smokve na višeslojni ručnik u prostor s dovoljno zraka, pazeći da su zaštićeni od izravne sunčeve svjetlosti. Koristeći ovu jednostavnu, ali učinkovitu tehniku, možete zadržati korisna svojstva lišća smokve za kasniju upotrebu. Smokve, voće koje se obično nalazi u regijama koje karakterizira topla i suha klima, uzgajaju se ne samo u mediteranskim zemljama nego i na Bliskom istoku.

S biološkog stajališta, smokva se može opisati kao preokrenuti cvijet gdje latice rastu unutar ploda, koji na kraju sazrijeva u jestivo voće u kojem uživamo. S preko 800 različitih sorti, Turska je vodeći proizvođač smokava. I svježe i suhe smokve sadrže obilje esencijalnih nutrijenata. Naime, izvrstan su izvor željeza, kalcija, kalija, vitamina B, dijetalnih vlakana i antioksidansa.

Jedna posebno impresivna hranjiva tvar koja se nalazi u suhim smokvama je kalcij, s višim sadržajem na 100 g u usporedbi s jogurtom. Smokve su stekle globalno priznanje kao prirodni lijek za zatvor zbog visokog sadržaja dijetalnih vlakana, koji premašuje čak i sadržaj vlakana u zobenim pahuljicama. Smokve su poznate po svom bogatom i raznolikom nizu antioksidansa, uključujući karotenoide poput luteina, zeaksantina, alfa i beta-karotena, fenole poput galne i klorogenske kiseline (koje se obično nalaze u kavi), flavonoide poput rutina i kvercetina te antocijane.

Dok sorte tamnoljubičaste smokve sadrže najveću koncentraciju antioksidansa, potpuno zrele sorte zelene smokve također se mogu pohvaliti značajnom količinom. Vrijedi napomenuti da se, kao i kod mnogih drugih vrsta voća, većina antioksidansa u smokvama nalazi u kori, pa se preporuča konzumirati ih s netaknutom korom. Istraživanje u Sloveniji pokazalo je da je druga berba smokava u rujnu čak bogatija antioksidansima u odnosu na one koje dozrijevaju u srpnju.

Međutim, pojedinci s upalnim bolestima crijeva u aktivnom stadiju stanja, oni koji se pripremaju za kolonoskopiju i oni koji se oporavljaju od operacije crijeva mogu se suočiti s ograničenjima ili potpunom zabranom konzumiranja smokava. Osim toga, osobe s aktivnim divertikulitisom, upalom divertikula u debelom crijevu, trebale bi izbjegavati sitne sjemenke koje se nalaze u smokvama. No, nakon što se upala smiri, preporučuje se prehrana bogata vlaknima, a smokve opet mogu biti dio uravnoteženog jelovnika.

Preporučeno