Beograđani se suočavaju s mnogim izazovima kao stanari – od poskupljenja stanarina do neotklonjenih kvarova od strane stanodavaca, pa čak i neočekivanih poseta vlasnika. Međutim, ni stanodavcima nije lako, jer nikada ne znate ko će se useliti u vaš stan. Iako advokati preporučuju potpisivanje ugovora, ponekad to nije dovoljno, posebno ako stanar odbija da napusti stan.

Porodica Dukanac iznajmila je stan 2016. godine. Sve su obavili po zakonu – potpisali ugovore, overili ih i plaćali porez. Preselili su se u Francusku, a na početku je sve funkcionisalo kako treba. Redovno su razgovarali s stanarem, koji je redovno plaćao kiriju. Međutim, kad god su bili u Beogradu, nisu mogli ući u stan. Rečeno im je da je stanar ili bolestan ili na putu. To je izazvalo sumnju, a kada su pokušali ući, shvatili su da su vrata zamijenjena, a stanar nije dao ključ.

Snežana Dukanac je pokazala kopiju ključeva datih stanaru 2016. godine, tvrdeći da od tada ne mogu ući u stan. “Nismo uspjeli da ga izbacimo. Pravno gledano, naši advokati su raskinuli ugovor u skladu sa zakonom. Ipak, još uvijek smo u problemu. Zamjenom brava on nas je lišio prava. Ustav Srbije garantuje naše vlasništvo. Želimo samo da ga vidimo vani, nemamo interesa za bilo kakvu zakupninu, samo da ga se oslobodimo”, rekla je Snežana Dukanac.

Ako stanar odbije da napusti stan, a postoji ugovor, sud može naložiti deložaciju. Građanski sporovi mogu potrajati od tri do pet godina. Nedavno je ugovor o zakupu koji je overen kod javnog beležnika mogao sadržavati i klauzule o izvršnosti. Ova promjena može olakšati postupak deložacije u slučajevima gdje stanar odbija da napusti stan uprkos postojanju valjanog ugovora.

Preporučeno