– Dok nas divni proljetni dani itekako raduju, postupno se usredotočujemo na radove u vrtu. Bilo da ste na selu ili u gradu, jednostavno svi volimo da imamo poneki cvijet, a oni malo veći sretnici imaju i baštu. Sada je idealno vrijeme da se krene sa radovima na vašim dvorištem. 

Sezona proljeća tradicionalno je posvećena održavanju vrtova, bavljenju aktivnostima poput sadnje i rezidbe raznog voća, povrća i cvijeća. Sada istražimo razne zadatke koji se mogu obaviti u vrtu tijekom mjeseca travnja!

Vrt pun raznih vrsta povrća.

Za uspješnu berbu preporuča se sijati grašak, mrkvu, luk, salatu i poriluk tijekom prvih tjedana travnja. Osim toga, ovaj mjesec je prilika za sjetvu cvjetače, korabice, blitve i kupusa. Ako ste već sadili luk i češnjak, poželjno ih je okopavati. U drugoj polovici travnja vrijeme je za sadnju kukuruza šećerca, krumpira, celera, graha i cikle. Nadalje, ovo razdoblje pruža pogodan prozor za sadnju rajčice i paprike.

Krajem travnja pogodno je sijati lubenice, dinje, krastavce i mahune. Ipak, potreban je oprez zbog mogućih kasnih mrazeva. Ako je potrebno, poduzmite mjere za zaštitu povrća koje klija od hladnoće korištenjem materijala kao što su folija, novine, lišće ili slama. Ili, ako želite izbjeći bilo kakve rizike, preporučljivo je pričekati do svibnja, kada su optimalni uvjeti za sadnju ovog povrća.

  • Nakon što su proljetni zadaci završeni, početni korak uključuje obradu tla u voćnjacima i primjenu gnojiva po potrebi. Nakon toga provodi se proljetno prskanje kako bi se voćke zaštitile od kasnih mrazova i štetnika. Za to vrijeme može se obaviti rezidba malina i kupina. Također je neophodno izvršiti kalemljenje i osigurati primjenu dušičnih gnojiva. U brdsko-planinskim krajevima preporučljivo je pristupiti zimskoj rezidbi i sadnji voćaka uz provođenje mjera zaštite cvijeća od mogućih kasnih proljetnih mrazova.

U travnju je običaj da se sade novi vinogradi i osiguraju kolci u mlade vinograde. Važno je osigurati da su grede, ruke i lukovi za naslon za leđa pravilno vezani. Proces dubinske obrade treba provoditi i unutar redova i između njih. Osim toga, prvi krug plitke obrade između redova i početno prašenje također se može obaviti tijekom ovog mjeseca.

Za optimalan uzgoj soje, suncokreta, crvene djeteline, lucerne i kukuruza preporučuje se mjesec travanj. Konkretno vrijeme sjetve može varirati ovisno o tome živite li u ravničarskim ili brdsko-planinskim područjima. Međutim, opće je prihvaćeno da je druga polovica travnja najprikladnije razdoblje za sadnju ovih usjeva. Prije sjetve važno je pažljivo pripremiti tlo i osigurati pravilnu gnojidbu. Dodatno, preporučljivo je primijeniti odgovarajuće herbicide odmah nakon sjetve, prije nicanja, kako bi se učinkovito suzbio rast korova. Preporučljivo je potražiti savjet stručnjaka u ovoj stvari.

Obnova vrta počinje u travnju, osiguravajući prisustvo izvrsnog cvijeća. Ako ste bili predvidivi obraditi tlo u jesen, trenutni će zadatak biti znatno jednostavniji jer ga je zimski mraz učinio savitljivijim. Međutim, ako je ovaj ključni korak previđen, neophodno je očistiti zemlju od otpalog lišća i grana. Uklonite sve ocvale cvjetove lukovica, ali nemojte uklanjati lišće; umjesto toga, dopustite im da prirodno uvenu, omogućujući lukovicama da akumuliraju dovoljno energije za živopisan izgled u nadolazećem proljeću.

Tijekom proljetne sezone, budući da jutarnja temperatura ostaje iznad 10 stupnjeva, važno je početi prihranjivati ​​višegodišnje cvijeće u svom vrtu. Odvojite vrijeme da uklonite sve suho lišće i grančice i stvorite naviku da redovito pregledavate cvijeće, jer je u to vrijeme posebno osjetljivo na bolesti. Na taj ćete način moći odmah prepoznati sve znakove bolesti u biljkama i poduzeti odgovarajuće mjere. Upotrijebite oštre škare za rezidbu kako biste pažljivo uklonili sve grane koje izgledaju bolesno ili zakržljale, kao i one koje su isprepletene jedna s drugom.

Travanj je idealno vrijeme za sadnju lukovica, jer su one među najprivlačnijim biljkama u svakom vrtu. Ako želite živopisnu prisutnost gladiola, koje će vaš vrt krasiti svojom ljepotom od lipnja do rujna, svakako ih posadite krajem travnja. Važno je napomenuti da gladiole uspijevaju na sunčanim mjestima, stoga ih izbjegavajte saditi u zasjenjenim područjima. Što se tiče sadnje lukovica, opća smjernica je zakopati ih na dubini koja je dva do tri puta veća od njihove vlastite visine. Razmak lukovica treba odrediti prema njihovoj veličini, s tim da se manje lukovice postavljaju na razmak do pet centimetara, a veće između 15 i 25 centimetara. Ključno je održavati stalno hidratizirane novoposađene lukovice jer imaju stalnu potrebu za vlagom.

Preporučeno