Koncept tjelesne temperature postao je toliko ukorijenjen u našem razumijevanju da rijetko o tome razmišljamo. Više od stoljeća i pol prihvaćamo mišljenje da je normalna tjelesna temperatura do 37 stupnjeva. Međutim, nedavna istraživanja dovode u pitanje ovo dugogodišnje uvjerenje i predstavljaju alternativne vrijednosti. U 19. stoljeću, njemački liječnik po imenu Carl Wunderlich predložio je standard od 37 stupnjeva na temelju opsežne studije. Pedantno je prikupio podatke od 25.000 pojedinaca, mjereći im temperaturu milijun puta. Rezultati su otkrili da je raspon zdravih tjelesnih temperatura zapravo varirao od 36,22 do 37,5 stupnjeva.

Srednja temperatura koju je izračunao, 37 stupnjeva, određena je usrednjavanjem svih mjerenja koje je napravio. Dodatno, uspostavio je još jedan prag, točnije temperaturu pri kojoj se smatra da osoba ima groznicu, i postavio je na 38 stupnjeva. Međutim, nedavna studija analizirala je podatke više od 126.000 pojedinaca između 2008. i 2017., dovodeći u pitanje ovaj 150 godina star standard. Studija je otkrila da je prosječna tjelesna temperatura zapravo 36,6 stupnjeva, što značajno odstupa od ranije prihvaćene norme. Razlog iza ovog nesrazmjera postavlja značajno pitanje: ima li ikakvih implikacija na dijagnozu i liječenje infekcija?

Neki istraživači sugeriraju da se razlika može pripisati varijacijama u metodama mjerenja koje koristi dr. Wunderlich i suvremena medicinska praksa. Na primjer, dr. Wunderlich je slavno koristio termometre dužine stopala postavljene ispod pazuha, koji su mogli dati drugačije rezultate u usporedbi s modernim metodama mjerenja temperature. Različiti čimbenici mogu utjecati na očitavanje tjelesne temperature, uključujući mjesto mjerenja, doba dana, uvjete okoline i nedavnu konzumaciju hrane ili pića. Točnost mjerenja temperature također može varirati ovisno o kalibraciji korištenog termometra.

Ovi čimbenici doprinose razlikama u očitanjima temperature, što mnogi znanstvenici pripisuju njihovom utjecaju. Međutim, postoje stručnjaci koji tvrde da se temperatura ljudskog tijela zapravo smanjila tijekom prošlog stoljeća. Studija o tjelesnoj temperaturi sugerira da je napredak u zdravstvu i općem blagostanju igrao ulogu u ovom trendu. Poboljšano liječenje infekcija, bolja njega zuba i razvoj lijekova kao što su statini i nesteroidni protuupalni lijekovi možda su smanjili pojavu blagih groznica, a zatim i prosječnu tjelesnu temperaturu.

Preporučeno