Usporavanje napredovanja bolesti bubrega može se postići suzdržavanjem od konzumacije određenih namirnica. Vrlo je vjerojatno da bi oštećenje organa o kojem možda niste razmišljali moglo biti uzrokovano vašim omiljenim kulinarskim užicima.

Bubrezi igraju vitalnu ulogu u održavanju ravnoteže minerala i soli u našem tijelu. Njihova stalna filtracija naše krvi i uklanjanje otpada ključno je za cjelokupno zdravlje. Neophodno je dati prioritet zdravlju bubrega kako bi se spriječio nastanak drugih bolesti. Jedan od učinkovitih načina da podržite svoje tijelo je da vodite računa o svojoj prehrani i smanjite konzumaciju određene hrane. Kako prenosi portal “VeryWell”, postoje specifične namirnice koje mogu biti posebno štetne za bubrege. Ako sumnjate na bilo kakve probleme s bubrezima, važno je da se odmah posavjetujete s odabranim zdravstvenim radnikom. Iako se tamni kiselkasti sokovi mogu činiti kao osvježavajući napitak, oni mogu imati negativne učinke na zdravlje bubrega.

Ovi sokovi često imaju visok sadržaj umjetnog fosfora, minerala koji je važan za održavanje jakih kostiju. Međutim, zdravi bubrezi imaju sposobnost učinkovitog filtriranja viška fosfora iz tijela. U slučaju problema s bubrezima, konzumacija ovih sokova može dodatno zakomplicirati situaciju te ih je preporučljivo izbjegavati kako biste očuvali zdravlje bubrega. Štetan utjecaj visoko prerađene hrane, uključujući brzu hranu i djelomično pripremljene obroke, na dobrobit bubrega ne može se precijeniti. Prekomjerne količine soli i šećera prisutne u ovim namirnicama mogu povisiti razinu krvnog tlaka i uzrokovati smanjenje funkcije bubrega. Za očuvanje zdravlja bubrega ključno je smanjiti unos soli, jer prekomjerni unos šećera također može povećati rizik od razvoja dijabetesa, što dodatno ugrožava zdravlje bubrega.

Utjecaj konzumiranja crvenog mesa na zdravlje bubrega. Konzumacija crvenog mesa, osobito kad je prerađeno, može povećati razinu mokraćne kiseline u krvotoku, što može dovesti do razvoja bubrežnih kamenaca. Općenito, prekomjeran unos životinjskih bjelančevina može opteretiti bubrege. Stoga je ključno voditi računa o količini konzumiranog crvenog mesa kako bi se održalo optimalno zdravlje bubrega.

Iznenađujuće je otkriće da se, iako se određena hrana može smatrati zdravom, može pokazati kobnom za osobe s problemima s bubrezima. Avokado služi kao glavna ilustracija ovog koncepta. Avokado je prepun esencijalnih nutrijenata, uključujući masnoće koje su zdrave za srce te vitalne vitamine i minerale. Međutim, važno je napomenuti da avokado ima visok sadržaj kalija, što ga čini neprikladnim za osobe koje su na dijeti za bubrežne bolesti. Jedan avokado sadrži približno 690 mg kalija.

Nutritivne opcije koje promiču zdravlje bubrega

Nasuprot tome, postoje hranjive opcije hrane koje potiču dobrobit bubrega. Tamnozeleno lisnato povrće prepuno antioksidansa, uključujući špinat i kelj, može se pohvaliti obiljem vitamina i minerala, što ga čini iznimnim za zaštitu od bolesti bubrega. Osim toga, obilje vlakana koje nalazimo u lanu pomaže u stabilizaciji razine šećera u krvi, što ga čini korisnim dodatkom prehrani. Nadalje, uključivanje ribe bogate omega-3 masnim kiselinama može učinkovito smanjiti vjerojatnost razvoja kronične bolesti bubrega.

Preporučeno