– Za danas smo vam spremili jednu jako zanimljivu priču koja nam dolazi iz Afrike. Naime, govorićemo o jednom plemenu, koje je itekako posebno, i koje ima jako čudan ljubavni život po našim parametrima….

Poliandrija se u modernim kulturama prešućuje. Ali u Nepalu je isprepletena duboko u samu srž njegove povijesti i cijenjena je i poštovana od pamtivijeka. U nekim zemljama muškarci biraju poligamiju kako bi im život bio jednostavan. S druge strane, žene se legalno udaju za braću svojih muževa kako bi formirale jedinstvenu obiteljsku strukturu. U Nepalu se do danas prakticira poliandrija, žena koja je udana za nekoliko muževa.

Štoviše, ovaj oblik braka priznat je zakonom u zemlji. U sjevernom i sjeveroistočnom dijelu Nepala gdje ima malo zemlje, a braća žele ostati zajedno nakon vjenčanja, ovaj je oblik braka posebno čest. Stoga je život s jednom ženom i njihovo dijeljenje vrlo uobičajeno za njih u zajedničkom kućanstvu ili zajedničkom vlasništvu. Prastari običaj koji je nastao prije više od 28 stoljeća. U “Mahabharati”, staroindijskom epu, princeza Draupadi molila je boga Šivu za svog muža. Junakinja je uputila molitvu božanstvu u pet navrata i svaki put kad se pomolila, ono je uslišilo, blagoslovivši je s pet muževa. Jednog dana u Nepalu prije bezbroj generacija ova je praksa započela i nikada nije izumrla.

Kako funkcioniraju u praksi ta neobična partnerstva gdje se jedna žena veže za nekoliko muškaraca, a uloge žena u toj zajednici su ono što se multiplicira na muškarce. Jedan se brine za usjeve u poljima, dok drugi priprema prostirke i košare za prodaju. Treći preuzima posao prodaje tih stvari na tržnici, dok četvrti vodi sve kućanske poslove. Štoviše, peti čuva djecu, a šesti ide na posao kako bi osigurao obitelj. Ženama je, u smislu društvenih očekivanja, dodijeljena odgovornost utjelovljenja ljepote.

Neka se okite nakitom od tirkiza i koralja. Sklad. Mir unutar obiteljske zajednice. Muškarci u njezinoj obitelji – ženi su njegova sreća i zadovoljstvo vrlo važni – Ali zašto žene ulaze u te brakove s osjećajem nevoljkosti je ono što se može zapitati. Braća i sestre stvoreni u tim brakovima nisu bili iz ljubavi. Običaj je da stariji brat bira svoju ženu i kasnije je dijeli sa svojom mlađom braćom i sestrama. Dinamikom intimnog odnosa upravlja stariji brat, a što se toga tiče, svaka potreba svakog brata mora biti zadovoljena od strane žene i također mora biti oplođena od strane svakog od njih. Sva braća dobivaju svoj dio imanja od najstarijeg brata.

Ovo je, međutim, zanimljivo jer otac braće također živi u kohabitaciji sa svojom snahom i on to koristi. Osim ako nije drugačije obaviješteno ako su druga braća maloljetna, ona preuzima brigu o njima djelujući kao majka dok ne navrše odgovarajuću dob. Ali čak i ako žena ima zakonsko pravo razvesti se od neprikladnog muža, kao što je potvrđeno u odjeljku 498A IPC-a, ona ga rijetko koristi. Zašto? Zato što se boji onih društvenih posljedica o kojima smo ranije govorili i gubitka mjesta u društvu. Čimbenik bogatstva jedna je od takvih prednosti ove zajednice. Takve obitelji imaju bogatstvo deset puta veće od običnih kućanstava. Ako se jedan od braće odluči razdvojiti, imanje se dijeli na jednake dijelove tako da se može nastaviti gomilati imovinu.

Poliandrija je dominantna praksa u Nepalu iznad poligamije. Umjesto da se bore za dominaciju u kućanstvu, muškarci se usredotočuju na stvaranje sigurnog i mirnog doma u kojem nema suparništva. U tim plemenima žene imaju jedinstven koncept zaštite od pitanja poput “Čije je ovo dijete?” i “Tko će naslijediti?” jer ideja vlasništva i nasljeđivanja ne postoji, jer se sva djeca smatraju zajedničkom i sva nasljeđuju jednake dijelove imanja.

Preporučeno