Video koji je nedavno postao viralan na TikToku, a prikazuje pleme u amazonskoj prašumi gdje vlada matrijarhat, izazvao je veliki interes. Vjeruje se da je pleme primitivno i sastoji se od samo 7 muškaraca na svakih 3000 žena. Iako se čini kao raj za muškarce, stvarnost je sasvim suprotna. Žene imaju apsolutnu moć u ovom plemenu i kontroliraju svaki aspekt života, uključujući i muškarce. Kako bi se održala ravnoteža, muškarci se povremeno mijenjaju i ne postoji koncept braka. Muška populacija plemena sastoji se od samo 7 jedinki, uključujući starijeg muškarca i 13-godišnjeg dječaka, što reprodukciju čini izuzetno teškom. Zanimljivo je da su muškarci s velikom stražnjicom vrlo cijenjeni u ovom plemenu, posebno oni s velikom stražnjicom i trbuhom. Ti se muškarci zbog svojih superiornih gena smatraju posebnima i najsposobnijima za reprodukciju.

U ovom plemenu, zbog malog broja muškaraca, njihova je isključiva odgovornost proizvesti potomstvo i nije im dopušteno baviti se bilo kakvim drugim zadacima. Žene se prema njima odnose s dječjom popustljivošću, dok djeca unutar plemena pripadaju isključivo ženama. Muški pripadnici plemena nemaju dug životni vijek. Kako bi održale njihovu fizičku snagu i vitalnost, žene ih hrane bijelim crvima. Kao simbol ljubavi i svakodnevnog posjedovanja, žene vezuju vrpce oko muškarčeve ruke, označavajući njihovo vlasništvo za taj dan. Međutim, muškarci u ovom plemenu imaju kratak životni vijek jer brzo oslabe zbog čestih intimnih zahtjeva žena. Često se osjećaju ugroženo i traže utočište na drveću radi sigurnosti. S druge strane, u Kini pleme Mosuo postoji i danas i također se identificira kao “kraljevstvo žena”. Priznato je kao vjerojatno posljednje matrijarhalno društvo na svijetu. Izreka “Kad bi žene vladale svijetom, ne bi bilo ratova” jedna je od mnogih poslovica koje veličaju vrline ženskog vodstva.

Pleme Mosuo ima bogatu povijest koja seže unatrag čak 2000 godina. Jedna od značajki koje određuju pleme je njegovo prihvaćanje matrijarhata, u kojem su žene donositelji odluka i glave kućanstava. Dok se svaka obitelj obično sastoji od najmanje 10 članova, sva imovina je u isključivom vlasništvu žena. Pleme Mosuo također prakticira oblik “otvorenog braka” koji ženama omogućuje da imaju onoliko partnera koliko žele, bez vezanosti uz tradicionalne bračne običaje. Muškarci koji su zainteresirani za Mosuo ženu provode noć s njom u njezinoj kući, a ona mora otići prije zore. U plemenu Mosuo, običaj je da žena označi kraj veze stavljanjem muškarčevih cipela ispred svojih vrata, pokazujući da njezino srce pripada drugome.

U slučaju da se iz veze rodi dijete, dijete odgaja obitelj majke i preuzima njezino prezime. Povijesno gledano, pleme Mosuo postojalo je u relativnoj izolaciji, s ograničenim kontaktom sa strancima. Međutim, posljednjih je godina njihova zajednica stekla priznanje kao popularno turističko odredište, što je dovelo do povećane izloženosti i spremnosti na suradnju sa širim svijetom.

Preporučeno