Kod nas se krizantema često koristi kao ukras za groblja. Međutim, u mnogim dijelovima svijeta, posebice na istoku, ovaj se cvijet smatra simbolom sreće i poznato je da privlači pozitivnu energiju. Zbog toga je uobičajeno da se tijekom jeseni po kućama sade krizanteme, s namjerom da ukućane unesu radost i veselje.

U Australiji je krizantema uobičajeni dar koji se poklanja bliskoj rodbini u znak privrženosti i poštovanja, dok se u Americi općenito smatra simbolom sreće. Biljka krizantema nudi širok raspon boja, što omogućuje niz kombinacija boja u vrtu. Može rasti na raznim podlogama, ali zahtijeva dovoljno sunčeve svjetlosti i zaštitu od vjetra, što se često zanemaruje prilikom sadnje. Krizantema se smatra zadivljujućim jesenskim cvijetom kako u zemlji tako iu svijetu, a najbolje ju je saditi u svibnju za puni cvjetanje u jesen. Za privlačan prikaz u domu, dizajneri interijera predlažu kombiniranje različitih nijansi krizantema u jednoj posudi. Jedna od prednosti krizantema je ta što ih nije potrebno svake godine ponovno saditi iz sjemena da bi se uživalo u vrtu. Pri kupnji početne sadnice krizanteme važno je voditi računa da nema mnogo bočnih izdanaka. Ako ih ima, to znači da je biljka ostarjela. Ove sadnice su idealne za kalemljenje i samo s jednom mogu trajati nekoliko godina. Prilikom sadnje važno je biljku duboko zakopati u tlo i osigurati joj redovito zalijevanje.

Vjetar je naširoko poznat kao najopasnija prijetnja krizantemama. Da bi se to spriječilo, preporučuje se da se cvijet drži na zaštićenom i toplom mjestu, kao i da se često zalijeva kako bi se izbjeglo isušivanje. Važno je napomenuti da je zrela biljka sposobna podnijeti snijeg. Za optimalnu rodnost ovog cvijeta, preporuča se svakog proljeća presaditi cvjetne kuglice u istu posudu. Kako se broj cvjetova povećava, preporučljivo je postupno povećavati veličinu posude. Unatoč svom veličanstvenom izgledu, krizantema ne zahtijeva pretjeranu njegu. Svi problemi s postrojenjem postat će očigledni.

Kada je vlažnost zraka nedovoljna ili lišće postane previše mokro, mogu se pojaviti smeđe izrasline. U fazi cvatnje preporuča se svakodnevno zalijevanje cvijeta, dok dodatna prihrana nije potrebna. Kako biste osigurali pravilnu drenažu, najbolje je cijelu posudu napuniti vodom i pustiti da višak iscuri kroz otvore na dnu. Veličina lonca trebala bi biti najmanje 21 cm kako bi se prilagodila rastu krizantema, koje mogu doseći visinu od 20 cm. Također je korisno povremeno dopustiti da se tlo osuši tijekom završne faze cvatnje kako bi se biljka ojačala.

Optimalno okruženje za razvoj krizantema je vanjski vrt. Međutim, postoje i sorte koje se posebno uzgajaju za zatvorene prostore, a koje je najbolje držati blizu prozora kako bi tijekom dana imale dovoljno sunčeve svjetlosti za optimalan rast. Krizantema je pretežno biljka koja cvjeta u jesen, točnije u listopadu i studenom. Da bi krizanteme u potpunosti razvile svoje stabljike, potrebno im je 3-6 tjedana neprekidne sunčeve svjetlosti nakon sadnje. Prilikom zalijevanja potrebno je lišće održavati suhim kako bi se spriječila pojava lisnih uši i crnih listova. Puževi su velika prijetnja krizantemama u proljeće jer je poznato da prekrivaju lišće biljke, osobito mlade izdanke.

Krizantema ima različita simbolička značenja na Istoku i Zapadu. Na Istoku predstavlja jesen, jednostavnost i miran način života. Međutim, u našim krajevima ima drugačiju konotaciju jer se obično koristi kao cvijet za pokojnika i stavlja na tradicionalne nadgrobne spomenike. Vjeruje se da krizantema donosi vedrinu i spokoj dušama preminulih. U Europi se krizantema često naziva “jesenskom ružom”.

Preporučeno