Jasna Jojić, majka Teye Dore, pobednice “Pesme za Evroviziju”, odlučila je progovoriti o svojim iskustvima sa proučavanjem magije.Prema Jasninim rečima, svojevremeno je potražila savet vlaških vračara koje su joj otkrile da će njena tada maloletna ćerka postići izvanredan uspeh. Ovo predskazanje bilo je početak fascinacije magijom za Jasnu.

Interesovanje za magiju nije slučajno, već je rezultat dugogodišnjeg istraživanja i fascinacije koja je pratila Jasnu Jojić, majku Teje Dore, pobednice “Pesme za Evroviziju”. Jasna je antropolog po struci i duboko se interesuje za ljudska verovanja i mišljenja. Za nju je magija prvo ljudsko verovanje i upravo je ta fascinacija magijom pružila podsticaj za istraživanje i pisanje knjiga na tu temu. Posebno je bila zainteresovana za razvoj magije u kraju u kojem su se ona i Teja rodile, te su i same vezane za taj kraj.

Njeno interesovanje za magiju počelo je reportažama o vlaškoj magiji i intervjuima sa bakama koje su se bavile tom praksom. Ova istraživanja su se pokazala kao inspiracija za knjige koje je napisala. Iako je duboko zaronila u temu magije, Jasna ističe da kao novinar uvek teži da čuje sve strane i da ostane objektivna.

Kroz svoje istraživanje, Jasna je došla do zaključka da svaki čovek poseduje intuitivne moći i da može predvideti određene stvari. Upoznala je mnoge vidovite ljude čije je proročanstvo potvrdilo njen stav o ljudskim sposobnostima. Jedna od njih predvidela je Teodorin uspeh, navodeći da će putovati u Ameriku i postići veliki uspeh. Osim toga, astrologija je takođe igrala važnu ulogu u predviđanju Teodorinog uspeha, jer je njen horoskop pokazao da će ostvariti veliki uspeh u životu.

Jasna je takođe podelila detalje o privatnom životu, ističući podršku koju je dobila od Teodorinog oca, iako je živeo u drugoj državi. Njen trud u vaspitavanju i usmeravanju Teje bio je ključan za njen razvoj i konačni uspeh, iako su provodile leto sa ocem na Kipru, Jasna se trudila da joj pruži potrebne smernice za život. Ova priča otkriva složenost i dubinu veza između majke i ćerke, kao i napore koje je Jasna uložila kako bi pomogla Teji da ostvari svoje snove.

BONUS TEKST:

Bolovi u jajnicima su čest simptom koji može biti izazvan različitim uzrocima, uključujući fiziološke promene tokom menstrualnog ciklusa, ali i ozbiljnije zdravstvene probleme. Evo pregleda potencijalnih uzroka, simptoma i tretmana vezanih za bolove u jajnicima.

Uzroci bolova u jajnicima:

  1. Menstrualni ciklus: Bolovi u jajnicima su često povezani sa menstrualnim ciklusom i mogu se pojaviti tokom ovulacije (mittelschmerz) ili pred menstruaciju. Ovi bolovi su obično blagi do umjereni.
  2. Sindrom policističnih jajnika (PCOS): PCOS je poremećaj koji uzrokuje nepravilne menstrualne cikluse, višak androgena i ciste na jajnicima, što može rezultirati bolovima u jajnicima.
  3. Endometrioza: Ovo stanje uzrokuje da tkivo slično sluznici materice (endometrijum) raste izvan nje, što može izazvati bolove u jajnicima, posebno tokom menstruacije.
  4. Infekcije: Infekcije jajnika, poput salpingitisa ili pelvičnih upala, mogu uzrokovati bolove u jajnicima, obično praćene groznicom i drugim simptomima.
  5. Ciste na jajnicima: Ciste na jajnicima su tečne ili čvrste strukture koje se formiraju na ili unutar jajnika. U većini slučajeva, ciste ne uzrokuju simptome, ali veće ili inficirane ciste mogu izazvati bolove u jajnicima.
  6. Ektopična trudnoća: Ovo je hitno stanje u kojem se oplođeno jajašce implantira izvan materice, često u jajovodu. To može dovesti do ozbiljnih bolova u jajnicima i zahteva hitnu medicinsku intervenciju.

Simptomi bolova u jajnicima:

  • Bolovi ili nelagodnost u donjem delu stomaka, koji se mogu osetiti sa strane ili centralno.
  • Bolovi mogu biti akutni, tupi, oštri ili grčeviti.
  • Mogu se javiti dodatni simptomi poput mučnine, povraćanja, promena u menstruaciji, groznice ili nepravilnog vaginalnog krvarenja.

Tretmani za bolove u jajnicima:

  1. Lekovi: Uključujući analgetike ili nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAID) za ublažavanje bolova i upala.
  2. Hormonska terapija: Za regulisanje menstrualnih ciklusa i ublažavanje simptoma povezanih sa hormonalnim disbalansima.
  3. Antibiotici: Za tretiranje infekcija koje uzrokuju bolove u jajnicima.
  4. Hirurški zahvati: Uključujući laparoskopiju za uklanjanje cista ili tretiranje endometrioze.
  5. Alternativne terapije: Poput akupunkture ili terapije toplinom mogu pomoći u ublažavanju bolova.

Važno je napomenuti da, iako su bolovi u jajnicima često blagi i prolazni, bol koji je jak, dugotrajan ili se redovno pojavljuje treba pažljivo ispitati i konsultovati se sa lekarom radi odgovarajuće dijagnoze i tretmana.

 

 

Preporučeno