– Jako je veliki procenat osoba na Balkanu, koji ostanu bez krova nad glavom. Ljudske sudbine su jako čudne, jer danas imate sve, a onda pod jako čudnim životnim okolnostima ostanete bez ičega. Danas govorimo o jednom slučaju iz Srbije, koji se desio u Srbiji, konkretno u Novom Sadu. 

  • Na Facebooku je mlada žena podijelila priču o interakciji koju je imala s muškarcem kojemu je trebala toplina usred oštrog zimskog vremena. Taj je čovjek sjedio na klupi, vidno slab i očajnički tražeći neki oblik utočišta. Nažalost, Željeznička stanica je bila zatvorena, ali mu je prišla jedna suosjećajna Novosađanka, koja je razgovarala i pružila pomoć.

Osoba s kojom je razgovarala djelovala je zbunjeno te ju je obavijestila da je nedavno otpušten iz zdravstvene ustanove, a da je cijelo vrijeme još uvijek imao pelene i papuče. Prenio je svoju nesposobnost da samostalno skine pelenu.

Nakon što je promatrala njegovo ponašanje, nagađala je da bi čovjek potencijalno mogao biti pogođen demencijom ili sličnom bolešću, što ju je motiviralo da obavijesti zajednicu u nadi da bi ga njegova obitelj mogla pronaći, ako je njezina pretpostavka točna.

Na njezino veliko iznenađenje, otkriće da je ta osoba bila profesorica kemije potpuno ju je iznenadilo. U početku dvojbena, brzo je razotkrila njegovu golemu stručnost i vještinu izražavanja s preciznom znanstvenom točnošću.

Dirnuta situacijom, dala je sve od sebe da mu pomogne dajući mu onoliko novca koliko je mogla, potičući ga da ga koristi za hranu i sve druge bitne stvari koje bi mu mogle trebati. Nažalost, vrijeme joj je bilo ograničeno jer je morala uhvatiti autobus, zbog čega je morala krenuti.

Prema RTS-u, oko 20.000 ljudi u Srbiji ostalo je bez doma, od čega 5.000 njih u Beogradu. Šokantno, jedan od svaka četiri beskućnika je mlađi od 14 godina.

Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, doktor Milan Mirković, predsjednik Crvenog križa Beograda, najavio je 20. studenoga otvaranje prihvatilišta za beskućnike, koje im osigurava neophodna sredstva poput hrane i odjeće.

  • Prema Mirkovićevim riječima, trenutni kapaciteti prihvatilišta, koje je opremljeno s 40 kreveta, zadovoljavaju potrebe populacije beskućnika. Najveći broj osoba koje su smještene u jednoj noći bio je 37. Međutim, u slučaju da potražnja premaši raspoloživi prostor, Sekretarijat za socijalnu zaštitu grada Beograda spreman je na suradnju i proširenje kapaciteta. Mirković ističe da su higijenski uvjeti u skloništu odlični te da se pojedinci mogu tuširati i odmoriti. Osim toga, ulažu se napori da se poboljša pružanje psiho-socijalne podrške.

Prema njegovoj izjavi, beskućnici nisu dužni predati osobne dokumente u zamjenu za prenoćište na Autokomandi, zbog čega je teško procijeniti njihovo dugogodišnje zdravstveno stanje.

Prema Mirkovićevim riječima, osobe koje borave u skloništu imaju tjelesne tegobe koje nisu povezane s ozljedama. Ukoliko se ukaže potreba za liječničkom pomoći, bit će upućeni u zdravstvenu ustanovu. Od 20. studenog u prihvatilištu je utočište potražilo ukupno 47 beskućnika, među kojima i osam žena. Međutim, do sada nijedno dijete nije primljeno.

Prema riječima Nataše Todorović, stručne suradnice Crvenog križa Srbije, slična prihvatilišta beogradskom postoje na nacionalnoj razini u Subotici i Kragujevcu, a namijenjena su prvenstveno starijim osobama.

Čak i usred hladnog vremena, volonteri Crvenog križa pružaju pomoć siromašnim i starijim osobama koje žive u seoskim domaćinstvima, opskrbljujući ih vitalnim resursima poput drva za ogrjev i hrane, navodi ona.

Pojedinci koji su zainteresirani za pomoć beskućnicima tako što će im osigurati hranu i toplu odjeću mogu se obratiti svojoj lokalnoj općini, koja će ih zatim uputiti do posvećenog osoblja Crvenog križa.

Preporučeno