Ovoga jutra smo opet imali jako loše informacije iz Crne Gore, a tiče se novoga zemljotresa. On se osjetio i u graničnim dijelovima Bosne i Hercegovine, kao i Srbije. Jačina je bila 5,4 po rihteru, a na sreću nije bilo povrijeđenih. Danas govorimo o tome, kako se spasiti u slučaju zemljotresa i kako reagovati u pravo vrijeme. 

Potresi su među prirodnim katastrofama kojima se najviše strahuje zbog svoje potencijalno destruktivne prirode. Svi se još sjećaju napada na Tursku u kojem su poginule desetine hiljada ljudi. Nedavno se u Crnoj Gori dogodio zemljotres jačine 5,4 stepena Rihterove skale, ne samo u Srbiji, već i u Bosni i Hercegovini. Kako bismo vam pomogli da se pripremite za takav događaj, sastavili smo sveobuhvatan vodič koji opisuje potrebne radnje koje treba poduzeti tokom zemljotresa. Ključno je ostati smiren i sabran i izbjeći paniku po svaku cijenu.

Osim toga, važno je zapamtiti da neki potresi mogu poslužiti kao prethodnici, što ukazuje na to da bi se u bliskoj budućnosti mogli dogoditi veći potresi. Kada dođe do potresa i morate pobjeći, brza akcija je ključna. Lezite na pod u zgrčenom položaju kako biste zaštitili glavu. Važno je da svi ukućani znaju gdje se nalazi glavni prekidač za napajanje i glavni ventili za plin i vodu i znaju kako ih pravilno isključiti u slučaju nesreće. Ako je moguće, morate imati na raspolaganju i zalihe, kao što su baterije, baterijske lampe i pribor za prvu pomoć. Ako dođe do potresa u zatvorenom prostoru, ključno je ostati smiren i izbjeći paniku, koja može dovesti do nepromišljenog ponašanja.

Preporučuje se da odmah čučnete na podu i pokrijete glavu rukama umjesto da pokušavate pobjeći. Kada se početno podrhtavanje smiri, preporučuje se evakuacija nižih prostorija stambenih zgrada i traženje sigurnosti na otvorenim površinama, osiguravajući sigurnu udaljenost od drveća, ulične rasvjete, kablova i obližnjih zgrada. Ako se nađete na višem spratu tokom zemljotresa, svakako dajte prednost svojoj bezbednosti. Pronađite zaklon blizu čvrstog zida, okvira vrata ili u unutrašnjem uglu sobe. Za dodatnu zaštitu, sklonite se ispod čvrstog stola i pokrijte oči rukama. Radi vlastite sigurnosti, preporučuje se da se držite udaljenosti od staklenih površina, vanjskih zidova, vrata ili bilo kojih predmeta koji bi mogli pasti. Također se preporučuje izbjegavanje odlaska na terase ili balkone. Ako je moguće, preporuča se isključiti sve izvore struje, plina i vode.

Kako bi se osigurala sigurnost vožnje, preporučuje se izbjegavanje parkiranja ispod podvožnjaka, dalekovoda i tunela. Umjesto toga, pronađite otvoreno područje i ostanite u automobilu. Ako se nađete napolju, pazite da se držite na sigurnoj udaljenosti od potencijalnih opasnosti, kao što su predmeti koji padaju. Pokrijte glavu rukama ili torbom za dodatnu zaštitu. Ako ste zarobljeni ispod krhotina, ključno je slijediti određene protokole. Izbjegavajte paljenje šibica i pokrijte usta maramicom ili krpom. Da biste privukli pažnju spasilaca, udarite rukom u predmet ili cijev. Imajte na umu da glasno vikanje može izazvati velike količine prašine, pa je najbolje da to ne radite u ovoj situaciji.

Nakon zemljotresa, ključno je implementirati specifične procedure i radnje kojima je prioritet sigurnost i pomoć tokom procesa rekonstrukcije. Kada je početno podrhtavanje prestalo, preporučeno je evakuaciju područja, dajući prednost sigurnosti majki sa djecom, zatim starijih osoba, invalidnih osoba i na kraju opće populacije. Takođe, važno je nositi nešto važno i vrijedno.

Preporučeno