Profesor dr Dejan Čubrilo, specijalista sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, u nedavnoj epizodi “RTS Ordinacije” osvetlio je moguće negativne posledice nepravilnog konzumiranja rasola i kiselog kupusa. Iako je kiseli kupus poznat po visokom sadržaju vitamina C, koji igra ključnu ulogu u jačanju našeg imunološkog sustava, važno je razumjeti pravilan način uključivanja ove namirnice u našu prehranu. Bilo da se konzumira sirovo, ukiseljeno ili u obliku soka, kiseli kupus nudi brojne dobrobiti za naše opće dobro. Međutim, ključno je znati da njegova nepravilna konzumacija može dovesti do neugodnih simptoma kao što su nadutost i plinovi.

Oni koji imaju plinove često to pripisuju konzumiranju rasola i kupusa. Međutim, malo je vjerojatno da je plin uzrokovan isključivo slanom vodom. Da biste to provjerili, pomiješajte žlicu salamure u čašu vode i izbjegavajte je konzumirati čistu. Zanimljivo je kako naši ljudi imaju osebujne navike. Ako bi netko pio čistu salamuru, to bi moglo dovesti do ozbiljnijeg problema s crijevima, ali kada se razrijedi u vodi, može dati korisne bakterije, objasnio je profesor. Prema njegovim riječima, kiseli kupus bi trebao biti glavna namirnica na srpskim trpezama u zimskom periodu. Ako je nekome teško probaviti, dr. Čubrilo predlaže da se osobnim testom odredi količina koja uzrokuje probleme s crijevima. Evo kako to učiniti:

Profesor je dao upute o tome kako konzumirati tvar, naglašavajući važnost početka s malom količinom i mljevenja prije miješanja s vodom. Ako se pojave bilo kakvi problemi, to služi kao pokazatelj da tanko crijevo ne funkcionira pravilno i da mu nedostaje dovoljno enzima. Ovo služi kao test kojim se utvrđuje je li došlo do oštećenja crijeva zbog načina života. Profesor savjetuje postupno povećavanje konzumirane količine kako bi se crijeva oporavila prije uvođenja u prehranu.

Preporučeno