Ljubica Gavrić iz derventskog sela Osinja, baka koja uvek ima osmeh na licu, u svojoj 101. godini provodi puno vremena u svojoj bašti. Komšije je često zatiču kako radi u bašti pored svoje kuće. Ona otkriva tajnu svoje dugovečnosti.
- Prije nešto više od mjesec dana Ljubica Gavrić istaknula je koliko je važno zadržati bezbrižan odnos prema prehrani. Naglasila je kako je važno ne brinuti se i pustiti stvari da budu takve. Prema njezinim riječima, pretjerana zabrinutost krajnja je boljka, jer služi kao katalizator stresa.
S odlučnom porukom za mlade, istaknula je važnost izbjegavanja stresa i prihvaćanja napornog rada, jer je to ključ za plodan život koji nadilazi dob, a primjer su izvanredna postignuća 101-godišnjaka koji nastavlja briljirati u svim nastojanjima.
Ljubica, osim kućanskih obaveza, samostalno obavlja sve poslove u svom vrtu. Cijeli život posvetila je poljoprivredi, što joj je omogućilo da uz supruga uspješno odgaja četvero djece. Nakon muževljeve smrti i odlaska djece zbog udaje, Ljubica se našla sama. Ipak, ostaje aktivna i samodostatna, uspijeva se brinuti za sebe i nastaviti raditi u svom kućnom vrtu. Ljubica kaže: “Bavim se raznim poslovima, uključujući vrtlarstvo, i sposobna sam služiti se sama sebi. Težak je to posao, ali odlučna sam nastaviti.
Ljubicu često posjećuju djeca, unuci i praunuci. Otišli su toliko daleko da su joj predložili da se preseli k njima, iako ona to odlučno odbija.U zreloj dobi 1923. godine, s ponosom mogu reći da sam još uvijek dobrog zdravlja. Iako možda osjećam posljedice starosti u svojim slabim nogama, sretan sam što nemam nikakvih bolova ili bolesti. Važno je napomenuti da se ne oslanjam ni na kakve lijekove u održavanju svog zdravlja, kako s ponosom kaže Ljubica.
Unatoč službenoj evidenciji da je rođena 1. travnja 2023., ona čvrsto vjeruje da je godinu dana starija zbog tadašnjih okolnosti, kada se djeca nisu promptno upisivala, a greške su se često događale.
BONUS TEKST:
Uvod
Srpska kultura i umetnost imaju bogatu i raznovrsnu istoriju koja se proteže od srednjeg veka do modernih vremena. Ova istorija je oblikovana nizom političkih, društvenih i ekonomskih promena koje su uticale na razvoj naroda i njegovih kulturnih izraza. Srpska kultura je duboko ukorenjena u pravoslavnoj tradiciji, ali je tokom vekova bila pod uticajem različitih kultura i civilizacija, uključujući Vizantiju, Osmansko carstvo, Austrougarsku i Zapadnu Evropu. Ovaj tekst istražuje ključne aspekte srpske kulture i umetnosti kroz različite periode njene istorije.
Srednji Vek
1. Vizantijski Uticaj
Srpska kultura u srednjem veku bila je snažno pod uticajem Vizantijskog carstva. Ovaj period je obeležen prihvatanjem hrišćanstva i stvaranjem Srpske pravoslavne crkve, što je imalo ogroman uticaj na razvoj kulture i umetnosti. Pravoslavne crkve i manastiri, kao što su Studenica, Žiča, i Gračanica, postali su centri duhovnog i kulturnog života. Freske i ikone koje su nastale u ovom periodu odražavaju vizantijski stil, ali i jedinstvenu srpsku interpretaciju religioznih tema.
2. Književnost
Srednjovekovna srpska književnost je prvenstveno religiozna i didaktička. Najpoznatiji primeri uključuju “Žitija svetaca” i “Knjiga kraljeva”. Sveti Sava, prvi arhiepiskop Srpske pravoslavne crkve, značajno je doprineo razvoju književnosti i obrazovanja u Srbiji. Njegovi radovi i reforme imali su dugotrajan uticaj na srpsku kulturnu tradiciju.
Renesansa i Barok
1. Uticaj Zapadne Evrope
Tokom perioda renesanse i baroka, Srbija je bila pod vlašću Osmanskog carstva, ali su uticaji zapadne Evrope počeli da prodiru kroz trgovinu i migracije. Srpski umetnici i zanatlije putovali su u Italiju i druge delove Evrope, donoseći sa sobom nove stilove i tehnike.
2. Crkvena Umetnost
U ovom periodu, crkvena umetnost je nastavila da igra ključnu ulogu. Manastiri kao što su Sopoćani i Mileševa, poznati po svojim freskama i ikonama, predstavljaju vrhunac umetničkog izraza tog vremena. Barokni stil se može primetiti u dekoraciji crkava i ikonostasima, koji su postali bogatiji i detaljniji.
19. vek: Nacionalni Preporod
1. Obnova Državnosti
Početkom 19. veka, Srbija je započela proces obnove državnosti i oslobađanja od osmanske vlasti. Ovaj period je poznat kao doba nacionalnog preporoda. Kulturni i umetnički razvoj bio je usmeren na reafirmaciju nacionalnog identiteta i kulturnog nasleđa.
2. Književnost i Muzička Scena
Vuk Stefanović Karadžić je igrao ključnu ulogu u reformi srpskog jezika i pravopisa. Njegov rad na sakupljanju narodnih pesama, priča i poslovica imao je ogroman uticaj na očuvanje i promociju srpske kulture. U isto vreme, srpska muzička scena doživljava procvat sa kompozitorima kao što su Kornelije Stanković i Stevan Mokranjac, koji su inspiraciju nalazili u narodnoj muzici.
20. vek: Modernizam i Savremeni Trendovi
1. Modernizam
Početkom 20. veka, srpska umetnost i kultura ulaze u period modernizma. Umjetnici kao što su Paja Jovanović i Uroš Predić donose nove stilove i pristupe slikarstvu. Srpski književnici, uključujući Ivu Andrića i Miloša Crnjanskog, postaju poznati širom Evrope. Ivo Andrić je 1961. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost, što je bio veliki priznanje za srpsku književnost.
2. Filmska Industrija
Filmska industrija u Srbiji takođe doživljava značajan razvoj tokom 20. veka. Režiseri kao što su Emir Kusturica stiču međunarodnu reputaciju, a filmovi poput “Otac na službenom putu” i “Podzemlje” osvajaju prestižne nagrade na međunarodnim festivalima.
Savremena Srpska Kultura
1. Umjetnost i Dizajn
U savremenom dobu, srpski umetnici i dizajneri istražuju različite medije i stilove. Beograd je postao centar savremene umetnosti sa brojnim galerijama, muzejima i kulturnim centrima. Umetnici kao što su Marina Abramović, poznata po svom radu u oblasti performansa, imaju globalni uticaj.
2. Muzička Scena
Srpska muzička scena je veoma raznolika, sa žanrovima koji se kreću od tradicionalne narodne muzike do savremenog popa, rocka i elektronske muzike. EXIT festival u Novom Sadu je jedan od najvećih muzičkih festivala u Evropi i privlači posetioce iz celog sveta.
3. Književnost
Savremeni srpski književnici kao što su Dragan Velikić i Vladimir Pištalo nastavljaju tradiciju pisanja visokokvalitetne proze i poezije. Njihova dela istražuju složene teme identiteta, istorije i društvenih promena.
Zaključak
Istorija srpske kulture i umetnosti je bogata i raznovrsna, obuhvatajući vekove promena i razvoja. Od srednjovekovnih fresaka do savremenih umetničkih instalacija, srpska umetnost odražava duboko ukorenjenu tradiciju i otvorenost za nove uticaje. Kroz sve te promene, srpska kultura je ostala vitalna i dinamična, prilagođavajući se i obogaćujući se kroz kontakte sa drugim kulturama i civilizacijama.