Italijanska baka preživela je pet dana izgubljena u Alpima tako što je pila kišnicu i sprijateljila se sa lisicom nakon što je pala u provaliju, kako je otkriveno.

  • Britanski ‘Daily Mail’ javlja da je 89-godišnja Giuseppina Bardelli nestala dok je 21. kolovoza brala gljive u planinama u blizini svoje kuće u selu Montereki, na granici sa Švicarskom.

    Confusa e scombussolata Giuseppina cadde in un dirupo ricoperto da felci 6 metri più in basso, si ruppe due costole e si punse un polmone dopo essersi persa dal figlio Sergio con cui stava facendo il raccoglitore di funghi. Sergio chiamò i soccorsi che mandarono sul posto squadre di soccorritori, droni ed elicotteri e trovarono poi la vecchietta nei boschi vicino al confine svizzero quattro giorni dopo.

Roberto, njezin drugi sin, ispričao je novinama Corriere della Sera kako je njegova majka uspjela preživjeti: “Beveva l’acqua piovana che trovava nei pozzangher. Di notte si riparava sotto gli alberi, adagiandovisi addosso con della vegetazione.

L’avvicinò più volte per annusarla per pura curiosità. Divennero in un certo qual modo amici.”Nagib je bio tri puta dublji. Mogla se ozbiljno ozlijediti”, rekao je Roberto. “To je čudo i ništa drugo. Plakali smo od srca.” Vatrogasac Silvio Rizzelli, vođa tima za pružanje pomoći, kasnije je rekao lokalnim medijima: “Bila je skrivena u dubokom kanalu, vrlo bogatom podom i zidovima s visokim raslinjem. Nije nas mogla vidjeti, a nismo ni mi.”Bila je nedjelja ujutro jer su spasioci mislili da će prekinuti potragu.

“Nagib je bio tri puta jači. Mogla se ozbiljno ozlijediti”, rekao je Roberto. “To je čudo, i to je sve. Plakali smo i krvave suze.” Vatrogasac Silvio Rizzelli, vođa spasilačke grupe odjela, rekao je lokalnim medijima: “Bila je smještena u dubokom kanalu skrivenom visokom travom uokolo. Nije nas mogla vidjeti, pa je ni mi nismo mogli pronaći.”

Kad su je pronašli, moji su ljudi rekli da je gospođa Bardelli umorna, ali potpuno budna. To je bila sjajna vijest i iznenađujuća je jer je u njezinim godinama osoba to mogla izvesti.

BONUS TEKST;

Jabuke (Malus domestica) su jedno od najrasprostranjenijih i najomiljenijih voćki širom sveta. Potekle su iz Centralne Azije, a danas se uzgajaju u gotovo svim delovima sveta. Postoje hiljade sorti jabuka, koje se razlikuju po ukusu, boji, i veličini.

Izgled i vrste: Jabuka je drvo koje može da naraste do 12 metara u visinu, ali se u voćnjacima obično održava na nižoj visini radi lakšeg branja plodova. Plodovi jabuke mogu biti crveni, zeleni, žuti ili kombinacija ovih boja. Među najpoznatijim sortama su Granny Smith, Red Delicious, Gala, i Fuji.

Nutritivna vrednost: Jabuke su bogate vlaknima, posebno pektinom, koji pomaže u regulisanju probave. Takođe sadrže vitamin C, antioksidanse, kao i manje količine vitamina A i K. Jabuke su niskokalorične i bogate vodom, što ih čini idealnim za zdravu užinu.

Zdravstvene prednosti: Redovno konzumiranje jabuka može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, i nekih vrsta raka. Vlakna u jabukama podržavaju zdravlje creva, dok antioksidansi pomažu u zaštiti ćelija od oštećenja. Jabuke takođe mogu doprineti zdravlju zuba i kože.

Upotreba u kuhinji: Jabuke se jedu sveže, ali se takođe koriste u pripremi raznih jela, uključujući pite, kolače, kompote, i džemove. Sok od jabuke i cider su takođe popularni proizvodi. Jabuke se često koriste i kao dodatak salatama ili u kombinaciji sa sirevima.

Gajenje: Jabuke su voćke koje zahtevaju hladnije klime sa izraženim promenama između godišnjih doba. Najbolje uspevaju u dobro dreniranom tlu i zahtevaju dovoljno sunca. Voćnjaci jabuka obično zahtevaju redovno orezivanje i zaštitu od štetočina.

Jabuke su ne samo ukusne i osvežavajuće, već i izuzetno korisne za zdravlje, što ih čini jednim od najvažnijih voćki u ljudskoj ishrani.

 

 

 

 

 

 

Preporučeno