Pablo Picaso je definitivno obilježio svijet slikanja, što se tiče samih novih generacija. Rođena 1907. Teodora Marković, poznata i kao Dora Maar, čini se predodređena za težak život. Njezin susret s legendarnim Pablom Picassom bio je sudbonosan jer je postala njegova muza.

Odgojena u međukulturalnom okruženju, kći poznatog hrvatskog arhitekta Josipa Markovića i Francuskinje Lujze Isevoazan provela je svoje formativne godine u vožnji između Argentine i Francuske. Kako je sazrijevala, procvjetala je u zapanjujuću osobu, iako mučenu unutarnjim nesigurnostima i opterećenu težinom tjeskobe i depresije.

Nakon što je upisala studij slikarstva u Parizu, brzo je prešla na studij fotografije. Godine 1936. dogodio se značajan susret Dore Maar i Picassa, susret koji će duboko utjecati i na njezinu sreću i na njegovu slavu. Suze Teodore Marković, poznate kao Dora Maar, nedvojbeno će ostaviti trajniji dojam na suvremenu likovnu umjetnost od kolektivnih osmjeha svih muza. S ocem Jugoslavenom i majkom Francuskinjom, Dora Maar već je bila etablirana profesionalna fotografkinja kada se u renomiranom kafiću “Du Magot” susrela s Picassom. Od tog trenutka nadalje, Picasso je bio očaran njezinom prisutnošću. Pomno je promatrao njezino lice, čudeći se njegovoj nepokolebljivoj pribranosti usred boli, bez ikakvog traga suza. Ovaj aspekt ga je jako zaintrigirao. U vrijeme kada je Picasso razvio osjećaje prema Dori Maar, bio je upleten u ljubavnu vezu s Marie-Thérèse, koja se upravo oporavljala od prekida s Olgom, njegovom bivšom suprugom i ruskom balerinom.

Picasso je zamolio Doru Maar, tražeći od nje da mu ponudi svoje rukavice ukrašene ružama, koje je zatim stavio u vitrinu uz svoje najdragocjenije stvari.
Njihova ljubavna priča procvjetala je u burnim vremenima Španjolskog građanskog rata. Picasso je uputio poziv Dori Maar, pozivajući je u svoj umjetnički atelje da se divi njegovim remek-djelima. Dora Maar graciozno je stigla u studio, odjevena u elegantnu kombinaciju i cipele na visoku petu, dok ju je Picasso dočekao s toplinom koja joj se činila urođenom. Unatoč njegovom ranjivom stanju, s njegovom izloženom muškošću na izložbi, Dora Maar djelovala je ravnodušno, nonšalantno promatrajući umjetničko djelo i upuštajući se u razgovore o živopisnim nijansama. Picasso, očaran njezinom naizgled nepopustljivom prirodom, vjerovao je da će ona biti ljubav njegova života.

Ovaj značajan susret ovjekovječen je na crtežu nastalom u kolovozu 1936. Crtež prikazuje Doru Maar postavljenu ispred vrata, sa slikarom u nagu i vjernim psećim društvom koji kleči kraj njega i željno je iščekuje. Kada je raspravljao o svom portretu Dore Maar, Picasso je otkrio:

Prikazao sam je kao mučenu dulje vrijeme, ne izvlačeći iz toga nikakvo zadovoljstvo ili sadističko zadovoljstvo, već se prepuštajući nadmoćnoj viziji koja me izjedala. Tek kad je Dora Maar umrla 1997. godine, saznalo se da je nastavila stvarati umjetnost nakon rastave od Picassa. Kasnije su njezine slike i fotografije postigle previsoke cijene na aukcijama. Tijekom svog života, umjetnica je odlučila ne izlagati javno svoje kreacije.

Preporučeno