Nikada nije imala priliku da čuje glas žene čije je srce prvi put zatreperilo za nju. Nije osjetila dodir majke koja joj je podarila život.

Umjesto majčine nježnosti, dočekala ju je obmana. Umjesto sigurnosti – otmica. Ipak, 27 godina kasnije, ta djevojka i dalje izgovara riječ „mama“ kada misli na ženu koja ju je otela i odgojila.

Sve je počelo jednog običnog ljetnog dana, 10. jula 1998. godine, u porodilištu bolnice University Medical Center u Džeksonvilu na Floridi. Šanara Mobli, tada šesnaestogodišnjakinja i tek postala majka, držala je svoju tek rođenu kćerkicu Kamaju u naručju kada je u sobu ušla žena odjevena u plavu uniformu. Predstavila se kao medicinska sestra. Djelovala je profesionalno, sigurno u sebe, bez i najmanjeg razloga za sumnju. U stvarnosti, ta žena nije bila bolničarka. Bila je to Glorija Vilijams, koja je samo sedam dana ranije izgubila svoje dijete u poodmakloj trudnoći.

Bez imalo agresije ili prijetnje, Glorija je uzela bebu iz majčinog naručja, mirno izašla iz bolnice i nestala bez traga. Tako je počela jedna od najpoznatijih otmica novorođenčadi u modernoj historiji Sjedinjenih Američkih Država.

  • Kamaja je odrasla u malom gradiću Volterboro u Južnoj Karolini pod imenom Aleksis Keli Manigo, vjerujući da je Glorija njena biološka majka. Djetinjstvo joj je bilo mirno i stabilno, okružena ljubavlju i pažnjom. Nije imala razloga sumnjati da se iza naizgled savršenog života krije tajna koja će je jednog dana slomiti.

Sve se promijenilo kada je, sa 18 godina, pokušala da se zaposli i prvi put zatražila lične dokumente – krštenicu, broj socijalnog osiguranja. Glorija nije mogla da joj ih obezbijedi. Tada je počela istina da izlazi na vidjelo. Otkriveno je da je čitav njen život bio izgrađen na laži. Čak ni ime koje je nosila nije bilo njeno pravo ime.

U trenutku kada je policija uhapsila Gloriju Vilijams i potvrdila identitet otete djevojke, Kamaja je bila nadomak mature. Bila je voljena, obrazovana i negovana – ali i dijete koje je provelo život pod ukradenim identitetom.

Na suđenju 2018. godine Glorija je priznala krivicu i osuđena je na 18 godina zatvora. Iako je znala da je počinila zločin, u sudnici je i dalje sjedila kao majka – žena koja je hranila, odgajala i školovala dijete koje je otela.

Kamaja je tada imala samo 18 godina i bila je rastrzana između dvije istine. S jedne strane je bila Šanara Mobli, biološka majka koja je provela 18 godina čekajući dan da ponovo zagrli svoju kćerku. S druge strane bila je Glorija, žena koju je Kamaja voljela svim srcem, jer je samo nju poznavala kao majku.

  • U pismu koje je uputila sudu, Kamaja je napisala:
    „Glorija jeste moja majka. Ne samo da me je hranila i oblačila – voljela me je bezuslovno. Zahvaljujući njoj sam danas obrazovana, samostalna i duhovno bogata osoba.“

Zahtev za smanjenje kazne tada nije prihvaćen, ali je postalo jasno da u Kamajinom srcu ima mjesta za obje žene. Čak i kada se u sudnici suočila sa biološkom majkom, Kamaja je bez ustručavanja izjavila da za nju majka ostaje ona koja ju je otela i odgojila.

Za razliku od Glorije, Šanara Mobli nikada nije uspjela da preboli gubitak. Njene riječi pred sudom bile su svjedočanstvo majčinske boli:
„Plakala sam svaki dan. U kolima, pod tušem, u krevetu. Samo sam željela da je ponovo držim.“

Kada je saznala da Kamaja i dalje zove Gloriju „mama“, zavapila je:
„Ja sam tvoja majka, Kamaja! Ne bi trebalo da biram sa kim ćeš slaviti Dan majki!“

  • Njihov odnos je tada bio ozbiljno narušen, ali 2022. godine dvije žene su objavile zajedničku fotografiju na kojoj se smiju i grle. Nisu ništa rekli, ali su svi razumjeli – pomirenje je ipak bilo moguće.

Kamajin biološki otac, Krejg Ajken, bio je u zatvoru kada se Kamaja rodila. Godinama kasnije pokušao je da izgradi odnos sa kćerkom, dok je čovjek koji je vjerovao da je njen otac – Čarls Manigo – doživio javno poniženje kada mu je Kamaja poručila da su njene ekstenzije koštale više nego svi njegovi čekovi zajedno.

Danas Kamaja koristi oba imena – ono koje joj je dala Glorija i ono koje joj je pripadalo od rođenja. Ima dva Instagram profila, vodi dvostruki život i nosi dvostruki teret: žena između dvije istine.Glorija Vilijams danas ima 60 godina i služi kaznu u zatvoru Hernando na Floridi. Upisala je master studije menadžmenta i aktivna je u humanitarnim programima. Njeno puštanje na slobodu očekuje se 2032. godine.

U međuvremenu, Kamaja živi sa ranom koja nikada neće potpuno zacijeliti, noseći u sebi ljubav prema dvije majke – jednoj koja ju je rodila i drugoj koja ju je ukrala, ali i voljela.

Preporučeno