Jedan neobičan sudski proces je zaokupio pažnju francuske javnosti. Nakon što je na svom tavanu otkrio afričku masku, par iz Francuske prodao ju je za samo 150 eura. Međutim, kasnije se otkrilo da je vrijedna milijune eura. Par sada pokreće pravni postupak kako bi zatražio dio zarade od aukcije. U međuvremenu, kulturni zagovornici tvrde da masku treba vratiti u Gabon. Na sudu je francuski par koji je sada u mirovini zatražio dio zarade od afričke maske koju su prodali trgovcu rabljenim robama za 150 eura. Maska je kasnije stavljena na dražbu i prodana za 4,2 milijuna eura, zbog čega je par tražio odštetu.

Otkriće tavanske maske potaknulo je upite o prisvajanju afričke kulturne baštine od strane kolonijalne Francuske. Aktivisti se zalažu za repatrijaciju maske u Gabon, umjesto njezinog prijenosa novom vlasniku. Rijetkost ovog artefakta potaknula je daljnju raspravu o ovoj temi. Prema izvorima, 88-godišnji i 81-godišnji par, koji ne žele biti imenovani, žive u departmanu Er et Loire, koji se nalazi u jugozapadnom Parizu. Odlučili su prodati svoju kuću za odmor koja se nalazi u Garsu, koji se nalazi na jugu Francuske. Stoga je tavan morao biti očišćen kao dio procesa.Nakon što su otkrili drvenu masku koja je skupljala prašinu na njihovom tavanu, došli su do trgovca rabljenim proizvodima koji je na kraju od njih kupio više stvari, uključujući i masku.Tijekom kolonijalnih vremena, maska ​​je bila vlasništvo vlasnikova djeda, koji je služio kao guverner u Africi. Nakon pola godine  partneri ostali su zatečeni viješću koju su pročitali o dražbi u Montpellieru. Na aukciji se trebala naći rijetka i dragocjena maska ​​iz 19. stoljeća koju je izradio narod Fang iz Gabona. Supružnici su bili toliko zapanjeni da su umalo izgubili ravnotežu i pali sa stolica.

Nakon što su vidjeli fotografiju, mogli su identificirati masku. Prepoznatljiva metoda izrade maske zapažena je kao izvor inspiracije za renomirane umjetnike poput Pabla Picassa i Amedea Modiljanija. Dodatno, otkriveno je da u cijelom svijetu postoji samo desetak sličnih maski.Prema aukcijskom katalogu, masku je nabavio predak čovjeka koji je prodaje. Ovaj predak bio je Rene-Victor Edward Maurice Fournier, kolonijalni guverner francuskog podrijetla koji je živio od 1873. do 1931. Fournier je nabavio masku oko 1917., ali detalji o tome kako je došao do nje ostaju nepoznati. Vjeruje se da ju je nabavio tijekom posjeta Gabonu, iako su okolnosti oko njezine nabave nejasne.Nedavna prodaja određene maske izazvala je veliku pometnju među umjetničkom zajednicom. Izvršni direktor aukcijske kuće izrazio je zabrinutost za francusku televiziju, navodeći da je dotična maska ​​još oskudnija od slika Leonarda da Vincija. Iako postoje 22 poznate slike poznatog umjetnika, postoji samo 10 do 12 maski koje su izradili različiti majstori plemena Fang u Gabonu.Tijekom aukcije koja je održana u ožujku 2022., maska ​​je izvorno procijenjena na približno 300.000 eura. Međutim, anonimni kupac, koji se telefonski licitirao, masku je na kraju kupio za impresivnih 4,2 milijuna eura.

Dražba održana u južnoj Francuskoj naišla je na protivljenje prisutnih članova gabonske zajednice. Izrazili su svoje negodovanje zbog aukcije maske, navodeći da nije u redu da se predmet prodaje i da ga treba vratiti u Gabon.U utorak je u gradiću Ale pred sudom pokrenut slučaj bračnog para umirovljenika. Njihovi pravni zastupnici tvrdili su da paru s pravom treba dodijeliti zaradu od aukcije, s obzirom na to da su masku predali prodavatelju za mizernu svotu od 150 eura.U listopadu je odvjetnik Frederik Mansa Žafre izjavio francuskim medijima da njegovi klijenti ne bi prodali masku po tako visokoj cijeni da su znali da je rijetkost. Istini za volju, odvjetnik para priznao je tu činjenicu.U utorak je Solange Bizu, članica organizacije “Collectif Gabon Occitanie”, bila prisutna na sudu zajedno s drugim članovima gabonske zajednice. Oni su bili na dražbi prije sudskog ročišta. Solange Bizu objasnila je da se krađa maske dogodila tijekom kolonijalnih vremena. Bezbrojna umjetnička djela, koja se često mogu vidjeti u muzejima, na sličan su način oduzeta njihovim tvorcima i označena kao zla. Umjesto toga, kreatori su bili potaknuti da vjeruju u Bibliju. Ti su se artefakti kasnije pojavili u Europi i obogatili pojedince koji su profitirali od njih i njihova rada godinama koje dolaze.

Današnji sudski slučaj uključuje guvernerove unuke u sporu s trgovcem rabljenom robom. Međutim, niti jedna strana nije pravi nasljednik dotične maske. Konačni cilj je vratiti masku na mjesto koje joj pripada u Gabonu. Maska ima veliki značaj jer se nekada koristila za pravdu u gabonskim selima. Dok je moralnost iznesena na sudu, ona potiče pitanje morala iza pljačke kulturnog blaga i utjecaja na dostojanstvo onih koji su pogođeni. Kako je Bizuova s ​​pravom primijetila, gdje je u svemu tome moral?Očekivana odluka o tome treba li dio prihoda biti dodijeljen supružnicima trebala bi biti objavljena nadolazećeg prosinca. Nakon prvog izbora 2017., francuski predsjednik Emmanuel Macron založio se za repatrijaciju umjetnina iz francuskih muzejskih zbirki. Izjavio je da ne može oprostiti činjenicu da brojne afričke nacije imaju značajan dio svoje kulturne baštine u Francuskoj.

Preporučeno