Prilično je uobičajeno da se pojave varijacije u intimnosti i općenito, osobe koje izražavaju ljubav imaju veću vjerojatnost da će postići sklad u ovom aspektu. Međutim, dinamika se značajno mijenja kada jedan partner potpuno izbjegne intimnost. Često korištena definicija bespolnog braka uključuje par koji sudjeluje u seksualnim aktivnostima manje od deset puta godišnje; takav se scenarij smatra problematičnim. Jedan će partner vjerojatno doživjeti nezadovoljstvo, što će dovesti do neizbježnog pitanja:
- “Trebam li ostati ili otići?” U kontekstu braka lišenog intimnosti, je li razvod razborit postupak? Još jednom je vidljivo da se pojedinačne perspektive o intimnosti mogu značajno razlikovati; za neke je mogućnost života bez njega nezamisliva, dok bi drugima takav scenarij mogao biti prihvatljiv. Važnost ovog istraživanja ovisi o vrijednostima koje ima svaki partner i njihovoj zajedničkoj predanosti zajedničkom rješavanju izazova. Na primjer, neki parovi možda rijetko ili nikada ne sudjeluju u fizičkoj intimnosti, a ovaj dogovor im ne može predstavljati problem jer je savršeno usklađen s njihovim preferencijama.
Ne postoje apsolutne definicije onoga što čini “normalnu” ili “zdravu” seksualnu želju ili ponašanje; stoga, ako trenutna razina intimnosti zadovoljava potrebe obaju partnera u vezi, nema razloga za zabrinutost. Kada nezadovoljstvo učestalošću seksualne intimnosti izrazi jedan partner, povećava se vjerojatnost razvoda. Ipak, nužno je suzdržati se od ishitrenih odluka, jer ostaje mogućnost za pomirenje; mogu se upotrijebiti razne strategije za potencijalno spašavanje braka. Najvažnija među njima je potreba za istraživanjem temeljnih uzroka smanjene fizičke intimnosti.
Postoji značajna razlika između situacija u kojima jedan partner pati od bolesti, invaliditeta ili drugih stanja koja ometaju intimnost i onih u kojima partner nema želju za sudjelovanjem u seksualnoj aktivnosti. Opće je poznato da kako pojedinci stare, manifestacije ljubavi i intimnosti se smanjuju. Osjećaji nezadovoljstva mogu proizaći iz suprotstavljanja sadašnjeg stanja suživota ranijim fazama veze. Moglo bi biti bitno preispitati svoju percepciju intimnosti, budući da ona nadilazi puku fizičku interakciju.
Čin vođenja ljubavi uključuje različite izraze koji mogu izazvati radost za obje uključene osobe. Priznanje da “neće odražavati iskustva mladosti” zahtijeva ponovno kalibriranje vaših očekivanja. Iako ova spoznaja može izazvati osjećaj melankolije, ona ostaje sastavni dio života. Nadalje, prilike koje se mogu smanjiti s vremenom mogu se zamijeniti jednako privlačnim i korisnim iskustvima. Bitna komponenta ovog ispitivanja odnosi se na vezu između nedovoljne intimnosti i niza problema unutar veze. U konačnici, parovi imaju izbor hoće li jedno drugome pružiti uzajamnu podršku i razumijevanje ili se mogu odlučiti pribjeći kritici i prijeziru.
U prvom scenariju održava se stabilnost braka, dok se u drugom vjerojatnost razvoda pojavljuje kao neizbježan ishod. Koja je funkcija lijeka? Prije donošenja odluke o razvodu, mudro je zajednički riješiti druga bračna pitanja koja nisu povezana sa seksualnom intimnošću. Može postati očito da temeljni uzrok nesloge nije nedostatak fizičke bliskosti. Ukoliko se u vezi pokažu znakovi poboljšanja, mogu se očekivati povoljna kretanja i na području intimnosti. Međutim, o razvodu treba razmisliti u sljedećim okolnostima:
- 1. Vaš partner nedvosmisleno odbija sudjelovati u zajedničkom rješavanju identificiranog problema. Iako je izvedivo njegovati intimne odnose, ova težnja zahtijeva obostranu želju i spremnost obje dotične osobe. U početku je bitno prepoznati problem, sudjelovati u raspravama i zajednički procijeniti koje bi rješenje moglo biti najprikladnije za vašeg partnera. Čak i kada se donese odluka o razvodu, razumno je imati iskren razgovor sa svojim supružnikom prije nego mu priopćite svoje namjere. Izrazite svoje osjećaje, analizirajte čimbenike koji sprječavaju napredovanje i istražite moguće metode za rješavanje tih prepreka.
Rješenja su obično dostupna; međutim, oni zahtijevaju da obje strane sudjeluju u dijalogu. Pristupite iskustvu vođenja ljubavi s osjećajem opuštenosti, gledajući na to kao na bezbrižnu potragu, a ne na natjecanje ili formalni događaj. O mogućnosti prekida veze trebali biste razmišljati tek nakon što iscrpno ispitate sve moguće načine povezivanja s voljenom osobom i ne dobijete nikakav odgovor. Ključno je prepoznati situaciju kao stvarnost koja postoji, a ne pripisivati krivnju. Izazovi s kojima se suočavate u vezi mogu biti toliko značajni da se nedostatak intimnosti može činiti beznačajnim.
Taj nedostatak intimne veze može poslužiti i kao simptom i kao rezultat ozbiljnijih problema u pozadini. Ovi dublji problemi, a ne sadašnje okolnosti, prijete stabilnosti vašeg braka. Nadalje, situacija se pogoršava ako barem jedan partner nema spremnosti i sposobnosti da uloži napore u poboljšanje odnosa. Na primjer, kada vezu karakterizira trajna toksičnost, koja uključuje upornu kritiku, optužbe ili čak pojave fizičkog nasilja, iskustvo intimnosti može se transformirati u izazovnu potragu.
Slično tome, sporovi koji se tiču financijskih pitanja ili odgoja djece mogu negativno utjecati na seksualnu dimenziju partnerstva. Pod takvim uvjetima vrlo je vjerojatno da je brak nepopravljiv. Prognoza za vezu čini se mračnom kada se jedan partner upusti u potiskivanje, nevjeru ili ozbiljnu okrutnost. Problemi o kojima se radi često nadilaze puke razlike u temperamentima supružnika, što dokazuje prikazana situacija.
Na primjer, jedan partner može posjedovati fantazije koje nisu samo maštovite nego i nekonvencionalne do te mjere da drugi partner doživljava osjećaje zastrašenosti. Isto tako, netradicionalna seksualna orijentacija osobe može spriječiti uspostavljanje harmonije unutar veze. Nasuprot tome, pokušaji spašavanja braka mogu zahtijevati angažman profesionalnog savjetnika; tijekom terapijskih sesija parovi često nastoje razviti “zajednički jezik”, iako postizanje uspjeha nije zajamčeno za sve. Neki parovi rješavaju svoje izazove masturbacijom, dok se drugi odlučuju održati “otvorenu vezu” dok ostaju u braku.
Kada pojedinci istinski brinu jedni za druge i pokazuju spremnost na kompromis, svaki se pristup može smatrati valjanim, pod uvjetom da ispunjava njihove potrebe. Ipak, ako se te alternative pokažu neprikladnima, moglo bi se razmisliti o razvodu na temelju seksualne nekompatibilnosti. Takve situacije se događaju i bitno je prepoznati da nijedan pojedinac ne snosi odgovornost jer su ljudske razlike svojstvene. Može li se takav brak spasiti? Doista. Razumna je strategija uključiti se u rasprave o problemima koji su se pojavili i istražiti održive alternative. Općenito, pad fizičke intimnosti ne znači nepovratan nedostatak ljubavi.
Doista, seksualna privlačnost prolazi kroz različite faze evolucije, osobito u dugotrajnom suživotu. Sasvim je normalno da se naše želje i sklonosti mijenjaju tijekom vremena. Nadalje, bitno je priznati da su naši životi temeljno otvoreni za promjene. Kako bi potaknuli uspješan brak i cijenili fizičke aspekte romantične veze, imperativ je da oba partnera pokažu jednaku predanost potrebnim naporima. Kada jedan partner shvati da nije izoliran u suočavanju s izazovima obiteljskog života, rješenje će se neizbježno pojaviti, bez obzira na složenosti koje se mogu pojaviti u sferi intimnosti.
Na kraju, kada se podvu;e crta, da li ste ikada imali ovakvo ili sli;no iskustvo? Kako ste reagirali u tom momentu, ostali ili ste otišli? Pišite nam sva vaša mišljenja u komentarima ispod samoga članka….