U današnje vrijeme, jako je teško da se pokrene neki svoj sopstveni biznis, i da u dogledno vrijeme krenete sa obrtanjem svoga novca. Jednostavno, ili je već to nešto odrađeno, a ako i imate neku inovaciju, kao i novu ideju, onda jednostavno nemate finansija da to sve lijepo ispratite. 

Umjetnica Marija Marković i njen poslovni i životni partner Pavlo Milošević pokušali su riješiti problem staklenog otpada u kući, ali su završili i radom na njezinoj izložbi Završni rad. Održivost, a zatim je uz pomoć znanosti i znanstvenog iskustva od recikliranih staklenih boca i staklenki razvijen proizvod koji danas nalazi svoj put i do nekih kućanstava u Norveškoj. Riječ je o “chip” ploči koja osim cementa i drugih ljepila i materijala sadrži reciklirane boce i limenke. Oni čine 73% proizvoda.

Pavle Milošević, jedan od začetnika današnjeg startupa i zapravo inicijator ove poslovne ideje, kaže da mu je ideja za proizvod sinula na jednoj od brojnih izložbi u Mariji nastalih tijekom pripreme.

– Maria je za svoju posljednju izložbu pokušala napraviti skulpturu od stakla i cementa koja se neprestano raspadala. Počeli smo istraživati ​​i shvatili da su staklo i cement inherentno nekompatibilni i da se ne spajaju lako. Tada smo pomoć potražili kod profesora na beogradskom Tehnološko-metalurškom institutu – otkriva Pavler.

Zatim su se prijavili na Fond za inovacijske aktivnosti i dobili bespovratna sredstva 2020. godine, nakon čega su uspostavili partnerstvo s Inkubacijskim i poduzetničkim centrom Tehnološkog parka Chachak. Proveli smo pune tri godine u istraživanju i razvoju, da bi konačno zajedničkim naporima tima umjetnika, poduzetnika i znanstvenika nastao ovaj inovativni građevinski proizvod, dizajniran za novu generaciju građevinskih proizvoda. potrošač. Milošević je rekao da je osim što je estetski ugodan, odgovoran i za okoliš te ima izvrsne tehničke performanse.

Proizvod je razvijen u njihovim laboratorijima i Inovacijskom centru Tehnološko-metalurškog instituta u Beogradu. Prema Miloševićevim riječima, s prvom prodajom krenuli su krajem 2021. godine, no potom su unaprijedili proizvod i potom ga certificirali. Ovaj certificirani i zajamčeni proizvod pušten je u prodaju prije godinu dana.

– Nakon više od 2000 eksperimenata i 18.000 laboratorijskih mjerenja, uspjeli smo razviti materijal koji nadilazi industrijske standarde estetike i kvalitete. Za proizvodnju proizvoda tim od više od 10 inženjera i četiri partnerske tvrtke izradili su posebne strojeve, rekao je Milošević. U ovoj tvrtki ističu da je njihova misija dio staklenog otpada presresti na lokaciji i koristiti ga kao glavnu sirovinu za “fragmentne” ploče.

– Na ovaj način dajemo novi život odbačenim bocama piva i vina, teglicama džema i meda. Milošević ističe da je udio stakla u našim proizvodima 73%.

Inače, kao ljepila koriste cement, 15 specifičnih aditiva i tri rijetka materijala, a kada se te ploče naprave, obično idu arhitektima, izvođačima, dizajnerima interijera i eksterijera te proizvođačima namještaja.

– Ovi paneli se mogu postaviti na sve vrste stolova, kuhinjskih i radnih površina, dekorativnih zidova, kamina i fontana, vrtnog namještaja, prozorskih dasaka i ploča šankova. Mogućnosti su bezbrojne, a poseban šarm daje činjenica da je svaka ploča unikatna jer nikada ne možete predvidjeti točan položaj staklenih elemenata u gotovom proizvodu – napominje Milošević. Prema njegovim riječima, njihove proizvode najčešće naručuju proizvođači namještaja, dizajneri i arhitekti iz Srbije, ali je za njihove proizvode čuo i jedan arhitekt iz Norveške.

– Inzistirao je na uvozu vlastitih “fragmentnih” ploča u Norvešku za uređenje okoliša i to je bio početak suradnje s arhitektima iz ovog dijela Europe, čije stanovništvo pokazuje izraženu ekološku svijest – zaključio je Milosche Veitch.

Preporučeno