U nastavku našeg današnjega članka, govorimo o tumoru, zlokobnoj bolesti, koja uzima najveći procenat ljudi u cijelome svijetu. Slijedi i jedna ispovijed na ovu temu….
Medicinska sestra podijelila je potresno iskustvo dobivanja tragične dijagnoze terminalnog raka dojke, unatoč tome što je prije samo nekoliko tjedana dobila normalan nalaz mamografije. Kristi Halpin, 33-godišnja stanovnica New Jerseya u Sjedinjenim Američkim Državama, “odbacila” je niz neobičnih simptoma koji su je mučili nekoliko mjeseci, poput bolova u leđima, gubitka težine, neobjašnjivih modrica i ekstremnog umora.
Majka jednog djeteta povezala je svoje zabrinute simptome s umorom nakon rođenja svog sina Kaydina u listopadu 2022., što se dogodilo devet mjeseci prije pojave simptoma. Nikada nije bila spremna na otkriće da će liječnici identificirati zloćudne tumore na obje dojke, kao i na kralježnici, plućima i rebrima. “Doživjela sam duboku devastaciju i strah”, ispričala je svojim 38.000 TikTok pratitelja u vezi svoje dijagnoze. “Ne mogu napustiti svoje dječake (ženu i sina) i dopustiti da moje dijete odrasta u mojoj odsutnosti”, rekla je.
Njezine muke počele su početkom ljeta 2023., kada je primijetila da nenamjerno gubi na težini. Vjerovala je da je njezin rani gubitak težine u trudnoći bio samo rezultat “dobre sreće”. Drugi pokazatelj koji je primijetila bio je osjećaj umora, koji je pripisala besanim noćima uzrokovanim plačem novorođenčeta. Na svom Tiktok profilu spomenula je da je primijetila “nasumične modrice” na svojim rukama i nogama; međutim, nije ih smatrala “velikim problemom”, pripisujući njihovu pojavu slučajnom kontaktu sa psima. Naknadno se pojavio novi i zabrinjavajući simptom koji je bilo teško previdjeti: jaka bol u leđima.
Budući da je problem ostao bez rješenja do kolovoza, odlučila se obratiti kiropraktičaru; međutim, to nije ublažilo njezinu nelagodu. Nakon toga, prilikom proslave prvog rođendana njezina sina u listopadu 2023., bol je eskalirala do te mjere da nije mogla ustati s poda kupaonice nakon što je pokušala okupati bebu. Hitno se sljedeći dan javila na obližnju hitnu, gdje su medicinski stručnjaci obavili krvne pretrage i utvrdili nepravilnosti. Liječnici su posumnjali na potencijalni problem s njezinim žučnim mjehurom; međutim, savjetovali su joj da se vrati na naknadne konzultacije za nekoliko tjedana i dopustili joj da ode kući. U isto vrijeme, gospođa Halpin primijetila je neobičnu promjenu u izgledu svoje bradavice.
- “Dok sam bila pod tušem, primijetila sam da se čini da je uvučen s jedne strane, nalik na inverziju”, izjavila je, dodajući da se činilo da se ispod površine razvila kvržica. Otišla je na mamografiju koja nije otkrila tumore. Radiolozi su je uvjeravali da je izraslina vjerojatno benigna. Dok probir raka dojke može identificirati bolest u ranim fazama, nije nepogrešiv; posljedično, neki pojedinci mogu dobiti lažno negativne rezultate, što dovodi do neotkrivenih tumora. Ovo je osobito važno za žene s gustim tkivom dojke, budući da tumorske mase možda neće biti jasno vidljive na mamografiji. Nezadovoljna procjenom radiologa, gospođa Halpin se obratila kirurgu za rak dojke, koji je preporučio biopsiju kao mjeru opreza.
Nakon pet dana rezultati su pokazali da joj je dijagnosticiran rak dojke. Naknadna magnetska rezonanca otkrila je da je rak metastazirao na kosti, pluća i rebra. “Nisam mogla ništa čuti; činilo mi se kao da je vrijeme stalo. Vid mi je bio zamagljen i na trenutak sam bila odsutna”, ispričala je svojim pratiteljima, osvrćući se na trenutak kada je dobila dijagnozu. Medicinski tim koji nadzire njegu gospođe Halpin savjetovao je korištenje kemoterapije i radioterapije kako bi se smanjila veličina tumora i spriječilo njihovo širenje na druga područja tijela. U svojim najnovijim video isječcima otkrila je da u ovom trenutku liječenje učinkovito upravlja bolešću.
Ipak, njezino je stanje kategorizirano kao “terminalno”. Metastatski rak dojke nastaje kada se stanice raka šire iz dojke u razne druge dijelove tijela. Ovo stanje se obično naziva četvrti stadij raka dojke. Često uočeni početni simptom je prisutnost bezbolne kvržice u dojci; međutim, važno je napomenuti da su većina ovih kvržica nekancerozne ciste ispunjene tekućinom, klasificirane kao benigne. Tipično, limfni čvorovi smješteni u pazuhu služe kao primarno mjesto širenja raka dojke.
Ova se diseminacija često predstavlja kao oteklina ili kvržica u području pazuha. Ipak, promjene na koži, uključujući udubljenje ili osip na dojkama, mogu poslužiti kao znak zabrinutosti. U određenim slučajevima, rak dojke može dovesti do iscjetka, kao i osipa ili krusta oko bradavice. Prema izvješću Cancer Research UK, više od 25 posto žena s dijagnozom četvrtog stadija raka dojke živi pet godina ili dulje nakon dijagnoze. Posljednjih godina medicinski stručnjaci izrazili su zabrinutost zbog sve većeg broja oboljelih od raka među mladima.
Prema Cancer Research UK, učestalost raka dojke među osobama u dobi od 25 do 49 godina porasla je za gotovo 20% od 1990. godine. Vjeruje se da su izbori nezdravog načina života, uključujući lošu prehranu koja rezultira debljanjem i konzumacija alkohola, uzrok glavni pridonosi ovom porastu slučajeva. To se pripisuje činjenici da alkohol podiže razinu estrogena u krvotoku, a povišene koncentracije tog hormona povezuju se s povećanim rizikom od raka dojke. Štoviše, višak kilograma povećava vjerojatnost razvoja 13 različitih vrsta raka, među kojima je i rak dojke.