Mi u nastavku današnjeg članka govorimo o pasulju, koji je redovan na trpezama širom regije, a sve zavisi kako da se napravi, bio sa mesom ili postan, jako je sladak kada se jede. On je itekako popularan u periodu zimskih i hladnijih dana, kada u kombinaciji sa kiselim kupusom itekako ima efekte na celokupni ljudski organizam. Mi danas govorimo kroz prizmu doktora, koliko je pasuilj zdrav, i kako se zapravo treba i da priprema.

Naime, on i još neke mahunarke, mogu itekako da budu štetne po nas zbog fitinske kiseline koju ima u sebi, a koja se oslobađa iz njega, a ko ga pripremate na pogrešan način. “Digestivni trakt ne sadrži “barijeru” koja će zaštititi od fitinske kiseline koja sprečava organizam da apsorbuje minerale, belančevine i masti. Posledica je deficit važnih nutrijenata a koji će dalje uzrokovati probleme mišićno-koštanog, imunološkog i probavnog sistema. Fitinska kiselina je jedan od najčešćih uzroka anemije usled nedostatka gvožđa kod vegetarijanaca, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO),”istakla je endokrinološkinja Zuhra Pavlova.

Pšenica, apsolutno sve žitarice, sočivo, zob, svi su oni puni ove negativne kiseline po naš organizam. “Sve ove namirnice sadrže veliki broj hranljivih materija koje su potrebne telu, uključujući vlakna, pa zato ne treba odustati od njih,” kaže Pavlova.

Po njenim rečima, najbolja je opcija da pasulj potopite u vodu, odnosno da ga “nakiselite” i to preko noći. Tada on nabubri, napuni se vodim, i ispušta fitinsku kiselinu napolje. Tada pasulj dobro isperite, i onda dobijete super zdravu i čistu namirnicu. Kako vi volite pasulj da jedete?

Preporučeno