Kako se bližimo polako kraju meseca oktobra, sve se češće uhvatimo u razmišljanju, kada se zapravo pomera sat? Uvek zaboravimo na koji to datum pada, a zna biti itekako zeznuto, ako sledeće jutro imate neke obaveze, i totalno sa uma smetnete to da pomerite vaše satove, i eto vam problema. 

To se uglavnom dešava u situacijama kada sa zimskog prelazimo na letnje računjanje vremena, pošto nam tada se ukrade jedan sat sna. Nekim ljudima je potrebno i do 7 dana da se vrate u normalni sistem delovanja i života. Naime, Rusija sa time nema problema, jer su oni poništili ovo praktikovanje, već proteklih 7 godina. Mnogi stručnjaci veruju da se sa pomeranjem vremena može uštediti električna energija. 

“Rusija je 2014. godine prešla na stalno računanje zimskog vremena, posle medicinskih istraživanja koja su ukazala da permanentno letnje računanje vremena stvara stres i zdravstvene probleme, kao i saobraćajne nesreće u ranim jutarnjim časovima. U našoj zemlji moguće je da letnje vreme više odgovara zbog većeg broja sati dnevnog svetla u popodnevnim časovima. Međutim, u zimskom periodu letnje računanje vremena bi imalo za posledicu da bi jutarnji sumrak bio duži “- objašnjava dr Anđelka Kovačević, šef Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta.

Čisto da znate, zbog pomeranja za jedan sat unazad, čas koji se 30. oktobra pojavljuje dva puta, između 2:00 i 3:00 sata, prvi put se označava kao čas 2A, a drugi put kao čas 2B. Znači sa 30 na 1 novembar se vreme pomera za jedan sat, čisto da ne zaboravite. Podsećamo Evropska komissija poslednje tri godine pokušava da se dogovori da se na nivou cele Evrope, ukine pmeranje sata, a li za sada bez uspeha. 

Preporučeno