Dugovanja koja građani imaju za komunalne usluge, struju, kablovsku televiziju, mobilne i fiksne telefone dužna su da izmire u roku od godinu dana. Treba napomenuti da se dug može naplatiti i nakon navedenog jednogodišnjeg perioda. Međutim, potrošači imaju mogućnost da spriječe prinudnu naplatu podnošenjem reklamacije u predviđenom roku.
Nadalje, prema zakonu, nije dozvoljeno da dužnik bude dužan naplatiti zastarjela potraživanja kako bi ponovo aktivirao uslugu nakon godinu dana. Prema rečima Mladena Alfirovića iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije, Zakon o obligacionim odnosima navodi da će usluge sa mesečnom pretplatom prestati važiti u roku od godinu dana.
Neophodno je zadržati dokaz o uplati u trajanju od 12 mjeseci. Ukoliko potrošači ne primjete upozorenje, stvar će se predati izvršitelju. Alfirović ističe i važnost da građani ne zanemare rješenje koje je on dao, jer će na kraju imati velike kamate.
Alfirović daje pojašnjenje o tome koje korake treba preduzeti kada se suoči sa tužbom za potraživanje koje je zastarjelo. Po prijemu rješenja izvršitelja, neophodno je podnijeti prigovor u roku od osam dana. Ovaj prigovor treba eksplicitno da se odnosi na rok zastare. Praćenjem ove procedure i blagovremenim podnošenjem pritužbe, pojedinci mogu efikasno zaustaviti prinudnu naplatu potraživanja.
Mnogi građani imaju zabludu da ako je prošlo više od 12 mjeseci dug se ne može naplatiti, odnosno da mogu izbjeći plaćanje odbijanjem rješenja izvršitelja. Važno je napomenuti, kako naglašava, da zastarelost ne nastupa automatski. Umjesto toga, primjenjuje se samo ako se dužnik na njega pozove u roku od osam dana.
Prema Alfirofićevim riječima, nepreduzimanje te radnje će rezultirati eksponencijalno povećanim troškovima, a dug će biti naplaćen prinudnim putem. Sud po službenoj dužnosti ne brine o rokovima, jer ih ne vodi računa. Potrošači su ti koji moraju snositi teret takvih briga. Osim toga, postavlja se pitanje zašto se pojedina javna preduzeća trude da povrate zastarjela dugovanja.
Prema obrazloženju dužnika, on svoje prigovore na zastarjelu potraživanja iznosi tako što ide kod izvršitelja i iznosi ih pred sud, koji potom odlučuje da obustavi proces naplate. Ključno je da ovaj podnesak bude u skladu sa utvrđenim propisima. Osim toga, ističe da Zakon o zaštiti potrošača zabranjuje korisnicima da budu primorani da izmiruju zastarjele dugove kako bi povratili pristup uslugama. Međutim, vrijedno je napomenuti da ova praksa i dalje postoji. Mobilni i kablovski operateri zadržavaju ovlasti da prekinu usluge za potrošače koji nisu platili svoje račune u periodu od dva mjeseca.
Kada se dug riješi, njen račun će biti vraćen. Ako je protekla godina, a zahtjev je postao nevažeći, operateri nisu ovlašteni tražiti plaćanje za ponovno aktiviranje usluge.