Za slaninu i jaja se itekako zna da je najbolji doručak, koji može da drži jako dugo vremena. Međutim, nutricionisti jako stavljaju akcent na masnoće koje se nalaze u slanini, i da li su to zdrave ili loše masti….

Bio je predsjednik Saveza nutricionista Jugoslavije i Društva za unapređenje prehrane. Osim toga, trenirao je i radio kao dijetetičar-nutricionist na Sveučilišnoj klinici u Ludwigshafenu u Njemačkoj, prema Steeleu. Kao znanstvenik i pisac, doprinio je člancima u brojnim stručnim časopisima i autor dobro cijenjenih knjiga iz tog područja, kao što su Kako očuvati svoje zdravlje zdravim hranom (1976.) i 1001 način doživjeti stotinu (1978.). Smjernice prehrane za jugoslavenske studente (1979.), D kompleks 101 (2017.),

Snagom volje do idealne tjelesne težine: liječenje pretilosti (2018.), Hrana kao lijek: dijetoterapija bolesti (2019.) i Jabučni ocat: čuvar vašeg Zdravlje (2019) ističe ključne koncepte. Za svoj doprinos višestruko je nagrađivan. Ovi radovi posebno pojašnjavaju glavne čimbenike koji dovode do problema s kolesterolom i masne jetre. Uobičajeno je pogrešno mišljenje da konzumacija masne hrane uzrokuje masnu jetru; ovo nesporazum je raširen. Višak šećera jetra pretvara u masno tkivo.

  • Kolin, također poznat kao vitamin B4 i obično prisutan u hrani poput slanine, jaja i mesa, pomaže u transportu kolesterola, pomaže u sprječavanju njegovog nakupljanja u jetri dok ga usmjerava u zalihe masti. Ovaj proces može pridonijeti povećanju veličine trbuha i stražnjice. Osim toga, nedostatak zdravih masnoća – koje se često uklanjaju iz prehrane zbog zabrinutosti oko kolesterola – može rezultirati razvojem masne jetre. Ovo stanje, kao što je ranije spomenuto u našoj publikaciji, naziva se bezalkoholna masna jetra. Masna jetra narušava njezinu funkcionalnost, zbog čega ne može učinkovito uklanjati toksine iz tijela niti provoditi procese detoksikacije.

Ovo oštećenje može dovesti do niza simptoma, uključujući akne i prištiće na koži, povećanu perut, listanje noktiju i stalni svrbež po cijelom tijelu. Ovo naglašava ključnu važnost dobrog kolesterola za pravilno funkcioniranje tijela. Kolesterol nije sam po sebi štetan za ljude jer je ključan element za cjelokupno zdravlje. Ima ključnu ulogu u sintezi mnogih hormona i važan je za stvaranje staničnih membrana, što ga čini nužnim za preživljavanje. Ipak, višak kolesterola lipoproteina niske gustoće (LDL), poznatog kao loš kolesterol, predstavlja ozbiljan problem.

Također je istaknuo elemente koji dovode do viših razina triglicerida. Za “Stil” naglašava da povišeni trigliceridi nisu uzrokovani konzumiranjem svinjetine, već konzumiranjem velikih količina voća, kruha, peciva i rafiniranog brašna, što itekako predstavlja problem. Koji je najbolji način za čišćenje jetre i organizma? Ključ je uglavnom u izboru prehrane. Ključno je održavati zdrav način života. Pravilna hidracija je ključna budući da jetra najbolje funkcionira uz adekvatan unos vode—ova je točka ključna. Važno je u prehranu uključiti dovoljno topivih i netopivih biljnih vlakana. Nadalje, potrebno je uključiti hranu pogodnu za jetru, posebice one gorkog okusa poput lincure, maslačka i korijena čička.

Za učinkovito snižavanje razine kolesterola i triglicerida dr. Nenadić predlaže potpuno izbacivanje ugljikohidrata i umjetnih šećera iz prehrane. Konzumirajte hranu koja je bogata korisnim masnoćama, uključujući mast, maslinovo ulje, hladno prešana biljna ulja i izvore bogate kolinom poput slanine i jaja, kao i lososa i skuše, zajedno s drugim opcijama zdravih masnoća. Ključno je razumjeti da se jetra ne može pravilno detoksificirati sokovima, osobito onima iz trgovina.

Etikete često upućuju na to da ti sokovi sadrže fruktozu, što predstavlja značajan rizik za debljanje. Fruktoza dodaje slatkoću raznim proizvodima, ali također igra ulogu u nakupljanju masti u tijelu, što rezultira višim razinama triglicerida i kolesterola. Posebno je istaknuto da se fruktoza dobivena iz voća uvelike razlikuje od one koja se nalazi u industrijskoj robi. Iako se prodaje kao voćni šećer, njegov strukturni sastav je prilično sličan; međutim, fruktoza koja se koristi u ovim proizvodima potječe iz kukuruza, prvenstveno kao glukozno-fruktozni sirup, umjesto da se dobiva izravno iz voća.

Preporučeno