– Vjerujemo da ste do sada jako puno puta čuli za priču, kako je jako teško kada čovjek uđe u godine. Svjesno ili ne, postane dosadan bliskim ljudima, prijateljima, kao i poznannicima. Samim time, postane tema šprdnje, okolina ga izbjegava i jako je teško da se u to vrijeme nekako izdrži. Slijedi i jedna ispovijed o tome kako je kada se ostari. 

U zreloj dobi od 93 godine, smatram potrebnim ocrtati deset najvećih izazova s ​​kojima se suočavam u svojim poodmaklim godinama, poredanih po važnosti.

Na platformi Quora, ispovijest označava početak rasprave koja baca svjetlo na poteškoće s kojima se susreću pojedinci označeni kao “privremeni”, otkrivajući izazove s kojima se suočavaju.

  • Dobrobit i sreća mojih najmilijih su mi glavni prioritet. Gubitak moje majke i oca ostavio je trajnu ranu koja se nikada neće potpuno zacijeliti. Čak i sada, često se uhvatim kako se prisjećam zajedničkih trenutaka dok su oni još bili živi; ta sjećanja ostaju živa u meni. Svi moji prijatelji, koji su nekada bili dio mog života, također su umrli, a ja sam jedini preživio. Duboko žudim za njihovom prisutnošću i vezom koju smo nekad dijelili.

Sljedeća točka koju treba razmotriti je prisutnost tjelesnog invaliditeta. Kao rezultat toga, pojedinci su skloni izbjegavati bilo kakvu interakciju sa mnom, kao da imam neku zaraznu bolest. Želja za uspostavljanjem novih prijateljstava više nije dio mojih težnji. Nadalje, geografska udaljenost koja me dijeli od moje djece golem je izazov koji treba izdržati. Oni žive na suprotnim krajevima nacije, pa čak i u inozemstvu. Ova situacija mi teško leži na srcu”, prenosi ona, prepričavajući iskustva izuzetne 93-godišnjakinje.

U vožnji automobila sam istinski uživao. Dao mi je slobodu da istražujem, bilo da se radilo o odlasku u kupovinu, posjeti kulturnim ustanovama ili jednostavnom posjetu prijateljima. Jako me žalosti što više ne mogu iskusiti užitak vožnje. Uz to, provodim značajan dio vremena u samoći. Usamljenost se može pokazati izazovnom, posebno kada nemate sposobnost da si neprestano odvlačite pažnju ljepotom svijeta. Povremeno, stare rane ponovno izbiju na površinu, ostavljajući vas da se osjećate potpuno sami.

Moja stabilnost se smanjila, zbog čega nisam siguran na nogama. Gubitak ravnoteže zahtijeva od mene oslanjanje na podršku. To vodi do sljedeće točke, gdje moj um ostaje oštar i ispunjen željom da se bavim aktivnostima koje sam nekoć gajio, ali moja fizička ograničenja sprječavaju me u tome. Teško je progutati prihvaćanje stvarnosti da nikada neću moći hodati, putovati ili njegovati vrt. Ima još jutara u kojima se probudim s željom da negdje požurim, ali ta mogućnost više ne postoji. To je situacija koja se ne može lako prihvatiti.

U svojoj prošlosti imao sam privilegiju raditi kao profesionalni glazbenik, uranjajući u to zadivljujuće carstvo. Međutim, zbog artritisa, sada ne mogu rukovati svojim instrumentom, što mi uzrokuje veliku patnju i nelagodu.

U dobi od 93 godine postao je očit najizazovniji aspekt mog života – nemogućnost samostalnog života u vlastitom domu. Bila je to spoznaja da više ne mogu sama i da mi je potreban neki oblik institucionalne pomoći. Stoga sam morao prijeći na zajednički život u kojem živim sam, ali sa sustanarima, oslanjajući se na podršku osoblja. Postoje trenuci kada mi suze pobjegnu iz očiju, izražavajući emocionalnu težinu ove srceparajuće situacije.

Dodatne vijesti:

Kada dođe do srčanog udara, to označava pojavu ishemijske nekroze, koja je posljedica poremećaja cirkulacije, što dovodi do odumiranja stanica miokarda, poznatih i kao stanice srčanog mišića.

I u razvijenim zemljama i u zemljama u razvoju, to je prevladavajući čimbenik koji doprinosi stopama smrtnosti. Godišnje u Srbiji oko 10.000 ljudi doživi srčani udar. Pojava akutnog infarkta miokarda često je praćena značajnim gubitkom života, sa stopom smrtnosti od oko 30%. Nadalje, više od polovice onih koji podlegnu ovom stanju učini to prije primanja medicinske pomoći u bolnici.

Dob je značajan faktor rizika za moždani udar, srčani udar i druge bolesti. Čak i od rođenja, ateroskleroza, ili otvrdnuće krvnih žila, počinje utjecati na pojedince. Kako čovjek stari, taj proces hrđanja u krvnim žilama se pojačava. Osim toga, razine kolesterola imaju tendenciju porasta s godinama. Posljedično, u starijoj životnoj dobi, prisutnost zahrđalih krvnih žila dovodi do vjerojatnosti raznih bolesti i s njima povezanih posljedica, objašnjava dr. Emir Solaković.

Prema riječima dr. Solakovića, razlika između žena i muškaraca leži u nogama i utjecaju hormona na proces starenja.

  • Dame, imam neke vijesti koje vam se možda neće svidjeti. Kad žena dođe u 50. godinu života, kao da se njenom fizičkom izgledu dodaje dodatnih 7 godina. To je zbog činjenice da žene započinju svoj reproduktivni put ranije od muškaraca, a njihovo tijelo prolazi kroz značajne promjene i procese. Međutim, želim vas uvjeriti da zdravim načinom života i brigom o sebi možete prkositi procesu starenja. Uz pravilnu brigu o sebi, moguće je da 50-godišnja žena izgleda i osjeća se 20 godina mlađe. Nadam se da vas ova poruka motivira i želim vam sve najbolje na vašem putu ka očuvanju mladolikog izgleda. – dr. Solaković

Preporučeno