– Josip Broz Tito, iako je preminuo prije 44 godine, i dan danas je jako poznata osoba. Mnogo je misterija o njegovoj smrti, a obični ljudi uvijek vole da čuju neke anegdote, koje su povezane sa njim. Njegov brak sa Jovankom je uvijek bio tema pisanja medija, a danas se opet dotičemo njihovoga odnosa. 

Godine 1952. u krugu Titove vile, smještene između Šarengrada, Bapske i Iloka, zapečaćena je tajna zajednica. Ovaj prikriveni brak spojio je Josipa Broza Tita i Jovanku Budisavljević, a službeno priznanje dogodilo se kasnije u matičnom uredu u Šarengradu u Hrvatskoj. Sa 60 godina Tito je sklopio tajni brak s 28 godina mlađom Jovankom. Prostrano imanje grofa Eleca, poznato kao Titova vila na Pajzošu, obuhvaćalo je stotinjak hektara zemlje s vinogradima, šumama, lovačkim kućama, vilom, vinotekom i lovištem. Nedavno su isplivali intrigantni detalji s objavom vjenčanog lista Jovanke i Tita.

  • Društveni mediji trenutno su preplavljeni fotografijom dokumenta koji je privukao pažnju zbog svojih iznenađujućih otkrića. Posebno upečatljiv detalj je znatna razlika u godinama između Tita, koji je tada imao 60 godina, i njegove treće supruge Jovanke, tek rođene. Osim toga, nedosljednosti proizlaze iz datuma rođenja navedenih u potvrdi, budući da je Titov datum rođenja pogrešno upisan kao 25. svibnja umjesto 7. svibnja. Još jedno intrigantno otkriće je indikacija da su živjeli u istoj ulici, iako s malim razlikama u njihovim adresama .

Štoviše, izražena je zabrinutost u vezi s dosljednim rukopisom koji se nalazi u cijelom dokumentu, što je neke navelo na nagađanje da je odgovorni službenik možda imao ulogu u njegovom dovršavanju. Dok Tito nije pokazao nikakav interes za dokument, Jovankina dob je dokumentirana kao 32 godine mlađa od njegove. Unatoč glasinama o njihovom razvodu krajem 1970-ih, Jovanka je ostala uz Tita sve do njegove smrti 1980., iako je njihov odnos bio daleko od idealnog. Kako se Tito bližio kraju života, vjeruje se da ga je Jovanka odlučila ne posjetiti, a upravo je britanski veleposlanik prenio poruku da je Tito potpuno sam. U tom razdoblju već je počelo komadanje Jugoslavije, nacije koju je Tito izgradio. Osim toga, 1978. godine britanski veleposlanik je došao do spoznaje da Tito nema supružnika ni družicu, što je označilo početne faze raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, koju je uspostavio Tito.

Prošle su gotovo 44 godine otkako je Josip Broz Tito preminuo, a njegov utjecaj i dalje ne prestaje progoniti lokalne elite. Mediji nas svakodnevno obasipaju napisima o Titu, dok istraživačko novinarstvo neumorno otkriva nova otkrića iz prošlosti. U društvu koje se osjeća stagnirajuće i lišeno života, nije iznenađujuće da prošlost krije više neizvjesnosti nego budućnost. Literatura o Titu može se podijeliti u dvije različite kategorije. Prvu skupinu uglavnom čine senzacionalistički i tabloidni tekstovi koji se vrte oko Josipa Broza, prikazujući ga kao istaknutu osobu upletenu u mrežu teorija zavjere. Ovi tekstovi često zadiru u njegov osobni život, oslanjajući se na nemarnu maštu i divlje fantazije. Mediji predstavljaju navodne misterije i njihova pseudoobjašnjenja, zadovoljavajući lažnu znatiželju svoje cijenjene čitateljske publike. Pojavile su se sumnje u autentičnost Brozovih posmrtnih ostataka u grobnici koja se nalazi u sklopu Kuće cvijeća, da bi lijes možda bio napunjen pijeskom.

Novinari su pokušavali otkriti razloge zašto Tito i Jovanka nemaju djece, ali njihovi pokušaji su bili uzaludni. Osim toga, doznaje se da je Tito, dugogodišnji predsjednik SFRJ, imao posljednji zahtjev – da mu unuk vrati prsten koji mu je poklonio Staljin. Novinski članci često iznose oprečne perspektive. Jedan članak tvrdi da Tito nije izgovorio nijednu posljednju riječ, dok drugi tvrdi da je izgovorio frazu “Što sve ovo treba značiti!?” Ova posebna rečenica nosi tajanstveno značenje koje zahtijeva primjenu hermeneutike da bi se dešifriralo njezino značenje. Treba priznati da ti članci tvrde da su posljednje Titove riječi ostale pod velom tajne sve do danas.

Nažalost, tekstovi koji Josipa Broza prikazuju kao oličenje zlonamjernosti i dugogodišnjeg protivnika srpskog naroda tipično su lišeni humora. Autori koji posjeduju veću vjerodostojnost pokušavaju unijeti dašak gravitacije u svoje Antitove paškvile, iako sadržaj njihova sadržaja vrlo nalikuje gore spomenutim objavama sveca. Vjerojatno je da ovi ozbiljniji pisci crpkaju na istom izvoru informacija kao i Gajović, ali se odlučuju ne otkriti svoje izvore, što je razumljiva odluka. Očuvanje novinarskih izvora, posebno u pitanjima koja se odnose na nadnaravno, od najveće je važnosti. Nacionalisti ne samo da su rasturili Jugoslaviju i eliminirali sve ostatke socijalizma, nego neprestano nastoje ocrniti ugled pojedinca odgovornog za uspostavu nacije i njezinog upravljačkog sustava.

  • Ovi prevareni domoljubi gaje neoprostivu kivnost prema Titu jer mu je omogućio odjeću, hranu, obrazovanje, oslobođenje od stoljetnih patnji, napredak, modernizaciju i neviđenu priliku za politički utjecaj na globalnoj sceni. Kroz prethodna razdoblja, postalo je očito da nacionalistima nedostaje kompetencija da preslikaju postignuća komunista; njihova vještina leži isključivo u uništenju, što ih čini pravim majstorima njihovog zlonamjernog zanata.

Preporučeno