Vjerujemo da će se naša danbašnja tema svidjeti ama baš svim domaćicama, ali i muškarcima koji su prinuđeni da žive sami. Naime, nekada se u potpunosti nove tave, znaju toliko izgrebati, da je prvo što nam padne na pamet da se bace u kantu za smeće…
Većina nas vjerojatno posjeduje barem jednu izgrebanu tavu u kuhinji koje se nerado odlaže. Može li joj dati novu priliku za život? Čini se da sve što trebate je pristupačna stvar koju mnogi pojedinci već posjeduju u svojim kućanstvima. Uz pomoć portala przyslijprzepis pokazat ćemo vam koliko je jednostavno staroj tavi vratiti nekadašnji sjaj i, što je još važnije, ponovno je učiniti korisnom.
- Jeste li neko vrijeme koristili svoje stare tave i primijetili ste da se hrana sve više lijepi za njih svaki put kada kuhate? Možda se pitate može li se slomljena tava popraviti i je li sigurno nastaviti je koristiti. Potrebna vam je samo jeftina i lako dostupna stavka, uz samo dvije minute vašeg vremena. Koji je proces da se to postigne? Nastavite čitati i svakako isprobajte našu učinkovitu metodu. Kako možete popraviti izgrebanu tavu? Grube spužve ili žičane četke obično se koriste za uklanjanje jake prljavštine i opeklina, ali ova tehnika može oštetiti kvalitetu površine posude. Lako i jeftino možete obnoviti tavu od lijevanog željeza koristeći samo običnu kuhinjsku sol.
Posudu trebamo temeljito očistiti mekom spužvom i zatim je osušiti prije nego što je počnemo koristiti. Zatim dodajte malo soli u suhu tavu i kuhajte na laganoj vatri. Nakon što sol postane smeđa i nalikuje šećeru od šećerne trske, možete je izvaditi iz posude i očistiti dno posude papirnatim ručnikom. Ovaj tretman ne zahtijeva gotovo nimalo vremena, a daje trenutne rezultate. Pečenje sa soli učinkovit je i prirodan način produljenja vijeka trajanja vašeg posuđa.
Ova tehnika je učinkovita i kod lonaca. Kako biste izbjegli nove ogrebotine na posudi koja se pomiče prema naprijed, nemojte zaboraviti koristiti drveni ili silikonski pribor za miješanje umjesto metalnog pribora za jelo. Kada je vrijeme da odbacite staru tavu? Zanima vas kada baciti tu tavu? Kada se premaz počne zgušnjavati i ljuštiti, to je jasan znak da je vrijeme za zamjenu posuđa. Ako se na dnu počnu stvarati tamne mrlje i pojačati, preporučljivo je prestati koristiti tu posudu. Ugroženi teflonski premaz može predstavljati rizik po zdravlje. Jednostavna metoda kojom osiguravate da se hrana neće zauvijek zalijepiti za površinu tave. Većina nas vjerojatno posjeduje barem jednu neprianjajuću tavu u kuhinji.
Ove tave su od velike pomoći u pripremi naših omiljenih jela, a jedna od njihovih glavnih prednosti je što možemo potrošiti znatno manje ulja zbog neprianjajućeg sloja. Kako vrijeme prolazi, neprijanjajući premaz na tavi može se istrošiti, što dovodi do lijepljenja hrane na određenim područjima. Niti jedna podloga ne može trajati vječno, pa zbog toga s vremenom postupno gubi svoje početne kvalitete, što se očituje u padu kvalitete pripreme hrane. Osim toga, zagorene ostatke može biti teško očistiti, što nas dodatno obeshrabruje od korištenja ovih istrošenih tava. Koji su koraci za stvaranje neprianjajuće površine na tavi?
Postoji jednostavna radnja koja će osigurati da površina zdjele ponovno izgleda potpuno novo. Hrana vam se više neće lijepiti, što vam omogućuje da koristite manje masnoće prilikom kuhanja. Ova metoda je korisna za određene krvne žile. Brz je i jednostavan, i iako mnogi možda nisu svjesni ovog pojačivača, zapravo je izvrstan trik za korištenje kod kuće. Ovo će biti idealno za nove, jeftine tave koje nemaju premaz protiv prianjanja, kao i za starije tave kojima je premaz istrošen ili oštećen zbog redovite uporabe.
Koji je sljedeći korak? Za početak, bitno je temeljito očistiti posudu kako biste bili sigurni da na njezinoj površini nema ostataka hrane ili prljavštine. Može se koristiti i deterdžent, ali ga je bitno izbjegavati nakon postupka! Posuda koja je oprana mora biti potpuno suha. Zatim uzmite papirnati ubrus natopljen uljem i obrišite unutrašnjost i stranice tave. Odlučite se za ulje koje nema mirisa. Stavite posudu na vatru i ostavite da se grije 3 do 5 minuta.
Možete odlučiti napuniti tavu uljem i tako je zagrijati, ali na taj način trošite više ulja nego što je potrebno. Jednostavnim premazivanjem površine ručnikom dobit ćete isti učinak – dovoljan je samo tanak sloj ulja. Ako posjedujete posuđe prikladno za pećnicu s čeličnom ili plastičnom ručkom koja se može skinuti, možete ga staviti u pećnicu zagrijanu na 150 °C i peći otprilike 35 do 40 minuta. Nakon što se posude ohlade od pečenja, osušite ih papirnatim ručnikom.