– Krvni pritisak je nešto na što nikako ne obraćamo pažnju, kada imamo 20 ili koju godinu više. Međutim, kako godine prolaze, itekako treba da se obrati pažnja na ovaj segment zdravlja. 

Uobičajeno vjerovanje da se očitavanje krvnog tlaka od 120/80 smatra normalnim, a sve iznad toga što zahtijeva hitnu posjetu kardiologu više se ne smatra tačnim. Nedavno je Evropsko kardiološko udruženje objavilo ažurirane smjernice koje redefiniraju normalni krvni tlak na do 140 sistoličkih i 90 dijastoličkih. Dok mnogi ljudi krvni pritisak od 120/80 percipiraju kao normalan, novi standard ukazuje da očitanja do 140/90 spadaju u normalni opseg. Međutim, bitno je napomenuti da se ova smjernica ne odnosi na osobe sa dijabetesom, jer je njihova granica do 130/80, niti se odnosi na stariju populaciju.

  • Hipertenzija, tradicionalno povezana sa starijim osobama, danas je češća među pojedincima u dvadesetim i tridesetim godinama. Važno je naglasiti da visoki krvni tlak često nema vidljive simptome, zbog čega se obično naziva tihim ubicom.
    Simptomi povezani s ovim stanjem često su nejasni i uključuju glavobolju, zamagljen vid, zujanje u ušima, vrtoglavicu, nesiguran hod i stezanje u grudima. Ovi nespecifični simptomi doprinose skrivenoj prirodi bolesti, jer može ostati neotkrivena sve dok se komplikacije ne pojave ili se slučajno otkriju tokom rutinskih mjerenja.

Srčani mišić je jedna od prvih žrtava hipertenzije, koja prvenstveno oštećuje krvne sudove. Iznenađujuće, značajan dio pacijenata, otprilike jedna trećina, nije svjestan osnovnog uzroka visokog krvnog tlaka i pogrešno vjeruje da je neizbježan. Stres igra glavnu ulogu u ovoj pojavi. Ono što je zaista zabrinjavajuće je da 30 do 40 posto ovih osoba ima ograničeno znanje o svom propisanom liječenju i nesigurno je u točnu dozu svojih lijekova.

BONUS VIJEST:

Medicinski stručnjaci dijagnosticiraju različite manifestacije neuropatskog bola, uključujući peckanje, trnce i utrnulost. Dok neki pojedinci mogu lako identificirati uzroke ovih senzacija, gotovo polovina njih ostaje misteriozna. Planovi liječenja su prilagođeni za rješavanje korijenskog uzroka boli, a određene promjene u načinu života potencijalno mogu ublažiti nelagodu.

Razvoj neuropatskog bola može se povezati s brojnim bolestima.

  • Neuropatski bol nastaje kao posljedica direktnog oštećenja živaca, što potvrđuju stručnjaci. Razvoj ovog stanja može se pripisati preko 50 različitih bolesti, kako navode istraživači. Osim toga, specifični lijekovi i toksini imaju potencijal da izazovu ovaj poseban oblik boli. Evo nekoliko ilustrativnih primjera:

dijabetes:

Na infekciju HIV-om može uticati više faktora, kao što su celijakija, trauma, amiloidoza, Fabryjeva bolest, nuspojave lijekova, toksini uzrokovani zloupotrebom alkohola, autoimune bolesti, nedostatak vitamina B12, određeni karcinomi i lajmska bolest.

Idiopatski neuropatski bol je specifična vrsta boli koja nastaje bez ikakvog prepoznatljivog uzroka i direktno je povezana s oštećenjem živaca.

Uprkos opsežnim pregledima, procjenama i ispitivanjima, tačan korijenski uzrok neuropatskog bola i dalje izmiče značajnom dijelu (40-50 posto) pojedinaca koji pate od ovih indikacija. Ova specifična bolest se naziva idiopatska neuropatska bol ili idiopatska neuropatija. Također može nastati zbog neobjašnjivog oštećenja živaca koji se dogodio na neodređenoj tački, ostavljajući područje medicine zbunjenom. Prevalencija idiopatskog neuropatskog bola prvenstveno je uočena među pojedincima starijim od 60 godina.

Prisustvo neuropatskog bola može biti povezano i sa predijabetesom i sa dijabetesom, što ukazuje na zajednički faktor između ova dva stanja.

Oko 50% osoba koje doživljavaju idiopatski neuropatski bol dobilo je dijagnozu predijabetesa, o čemu svjedoče određene studije. Pretpostavlja se da bi povišeni nivoi šećera u krvi povezani s predijabetesom mogli biti primarni krivci za ovaj bol. Zanimljivo je da gotovo 20% osoba kojima je dijagnosticiran dijabetes već pokazuje znakove neuropatije. Dodatno, postoji dokumentovana veza između neuropatskog bola i metaboličkog sindroma, koji obuhvata visok krvni pritisak, abnormalne nivoe holesterola, gojaznost i predijabetes.

  • Važno je napomenuti da se nekoliko tehnika samopomoći pokazalo efikasnim u borbi protiv neuropatskog bola. Među ovim metodama, redovna tjelesna aktivnost postupno potiče širenje krvnih žila u stopalima, što dovodi do djelomične obnove oštećenih nerava. Intenzitet vježbanja treba prilagoditi na osnovu stanja pojedinca, u rasponu od jednostavne dnevne šetnje do dužeg trajanja.

Kako biste poboljšali njegu stopala, važno je ugraditi dnevne periode odmora, redovno se baviti masažama, odabrati udobnu obuću i rutinski posjetiti pedijatra.

Kako bi poboljšali kvalitet sna, stručnjaci predlažu smanjenje unosa kofeina tokom popodneva, uspostavljanje redovnog rasporeda spavanja, i osiguravanje mirnog okruženja spavaće sobe bez elektronskih ometanja.

Preporučeno