Golubovi često dolaze u područja koja im pružaju lak pristup hrani i skloništu, što objašnjava zašto žele da se nastane u vašoj bašti.Iako povremeno gukanje goluba može dodati šarm, njihovo prisustvo brzo može postati dosadnoVelike grupe golubova mogu napraviti nered na prilazima i automobilima, kao i stvarati veliku buku kada polete i tuku se.

  • Golubovi mogu pustošiti vrtove, uništavajući ih jedući mlade biljke i voće, što može biti posebno iritantno za one koji uživaju u vrtlarstvu.Zek Deanđelis, stručnjak za kontrolu štetočina, podijelio je svoje savjete o prirodnom odvraćanju golubova: češnjakom.

Denđelis je rekao da golubovi mrze miris i okus bijelog luka. To znači da je dobar repelent. U “Ekspresu” koji je intervjuisao, stručnjak je dodao: “Budući da češnjak ima intenzivan miris i okus, ptica to neće moći podnijeti i zalijepiće se.” daleko od njega.”

Rekao je da “ako imate povrtnjak ili ako ptice stalno imaju povrće za jelo, kao što je u ovom slučaju dodavanje biljaka luka u vaš vanjski prostor ne samo da predstavlja izvrstan izvor hrane, već će također držati golubove podalje”.

On kaže: “Ako imate povrtnjak ili povrće koje ptice jedu cijelo vrijeme, s biljkama luka na vašem vanjskom prostoru i ne samo da će vam pružiti odličan izvor hrane, već će i držati golubove podalje”.

BONUS TEKST;

Kamilica (Matricaria chamomilla), poznata i kao prava kamilica ili nemačka kamilica, jedna je od najpoznatijih i najrasprostranjenijih lekovitih biljaka na svetu. Već vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih brojnih lekovitih svojstava.

Karakteristike i uzgoj
Kamilica je jednogodišnja biljka koja naraste do visine od oko 20-40 cm. Ima razgranatu stabljiku, a njeni cvetovi su mali, sa belim laticama i žutim središtem. Cveta od maja do avgusta, a najbolje uspeva na sunčanim mestima i u dobro dreniranom, laganom tlu. Kamilica se lako uzgaja, bilo u bašti ili u saksijama, i ne zahteva posebnu negu. Nakon cvetanja, cvetovi se beru i suše na suvom, tamnom mestu kako bi se očuvala njihova lekovita svojstva.

Lekovita svojstva
Kamilica je poznata po svojim umirujućim, antiinflamatornim i antibakterijskim svojstvima. Čaj od kamilice se često koristi za smirivanje nervnog sistema, poboljšanje sna i ublažavanje nesanice. Njeno umirujuće dejstvo pomaže i kod anksioznosti i stresa. Takođe, kamilica je poznata po svom blagotvornom dejstvu na probavni sistem – pomaže kod grčeva, nadimanja, i stomačnih tegoba.

Osim čaja, kamilica se koristi i u obliku obloga za smirivanje iritirane kože, kod opekotina, ekcema i osipa. U kozmetici, kamilica se dodaje u proizvode za negu kože i kose zbog svojih umirujućih i regenerativnih svojstava.

Upotreba
Kamilica se najčešće koristi kao čaj, pripremljen od osušenih cvetova. Da bi se pripremio, kašičica suvih cvetova prelije se šoljom vrele vode i ostavi da odstoji 5-10 minuta. Ovaj čaj se može piti nekoliko puta dnevno, posebno pre spavanja, za bolji san.

Osim toga, kamilica se koristi i kao prirodni lek za ispiranje usne šupljine kod upala desni, kao i za inhalaciju kod respiratornih problema. U narodnoj medicini, kamilica je često korišćena kao blagi sedativ, ali i kao sredstvo za lečenje prehlade i gripe.

Zaključak
Kamilica je dragocena biljka s bogatom tradicijom upotrebe u medicini i kozmetici. Njena umirujuća svojstva, lakoća uzgoja i široka primena čine je jednom od najvažnijih lekovitih biljaka koja se koristi širom sveta. Bilo da je koristite za pripremu čaja, obloga ili kao dodatak kozmetici, kamilica može postati neizostavan deo vaše svakodnevne nege i brige o zdravlju.

 

 

Preporučeno