Slijedi jedan jako pučan tekst, za sve one koji su prešli preko 50 godina starosti. Jednostavno, tada organizam sam po sebi kreće da sporije radi, i onda ste puno neaktivni, ništa vam se ne da raditi, ali to je sve jedan normalan životni proces koji se itekako može korigovati i pospješiti. 

Kako starite, vaš metabolizam je u opasnosti od usporavanja, posebno kada žene ulaze u menopauzu. Prema ljekarima, prosječna starost menopauze kod žena je 51 godina. Nivoi estrogena i progesterona su već niski prije menopauze, ali potpuno nestaju nakon 50. godine. To može dovesti do gubitka gustine kostiju, gubitka mišićne mase i debljanja.

Kako ubrzati metabolizam od 50 do 60 godina?

Metabolizam možete pojačati čak i tokom menopauze, ali je važno da ne zanemarite fizičku aktivnost. U ovom uzrastu se preporučuje i trening snage. Iako mislite da vježbanje može uzrokovati probleme sa zglobovima, istraživanja pokazuju da vježbanje može povećati gustinu kostiju i smanjiti rizik od osteoporoze, kroničnih bolesti (kao što je dijabetes tipa 2), kardiovaskularnih bolesti i artritisa.

Također možete raditi vježbe poput joge i pilatesa. Važno je ostati aktivan i redovno vježbati jer će to pomoći u održavanju tonusa mišića, poboljšanju efikasnosti i održavanju pravilnog funkcioniranja metabolizma i probave. Vježbanje, vožnja bicikla, hodanje – sve to može donijeti dobre rezultate tokom mršavljenja, posebno ako se bavite aktivnostima tokom menopauze, kada se povećava rizik od gojaznosti.

Ako ste fizički aktivni, svom metabolizmu morate osigurati odgovarajuću hranu. Kako bi ubrzali metabolizam, stručnjaci preporučuju unos 100 do 200 grama proteina dnevno. To ne znači da jedete neprobavljivo meso svaki dan, hrana životinjskog porijekla može opteretiti vaše tijelo. Jedite sve umjereno i obavezno uključite biljne proteine ​​u svoj jelovnik: kvinoju, tofu, orašaste plodove, sjemenke, zob i pirinač, povrće (avokado, brokoli, karfiol, kelj…), gljive……

Protini vas duže drži sitim, reguliše apetit, stimuliše mišićnu masu, a takođe ima pozitivan uticaj na metaboličke funkcije u telu.

Osim toga, postoji nekoliko efikasnih načina da “pokrenete” svoj metabolizam. Na primjer, vježbanje je efikasan način da ubrzate svoj metabolizam. Ili koristite kafu ili sagorevač masti kao što je jabukovo sirće.

1. Abnormalno ubrzan metabolizam

Jabuku narežite na tanke kriške. Zaliti sa 300 ml prokuvane i ohlađene vode. Dodajte kašiku cimeta i ostavite na hladnom i tamnom mestu 2 sata. Popijte ovo prije spavanja.

Ove kombinacije će ubrzati metabolizam, očistiti višak tekućine iz tijela i brzo sagorijevati masti.

2. Poboljšati probavni trakt

Uzmite šolju kefira i dodajte kašiku cimeta i pola kašike mlevenog đumbira. Pijte smjesu dva puta dnevno: ujutro i uveče.

3. Jačamo tijelo

Pripremite 300 ml zelenog čaja. Dodajte kašiku cimeta. Pustite da se čaj i cimet malo ohlade, a zatim dodajte kašičicu meda. Ovu kombinaciju pijte pola sata prije ručka i uveče.

  • Inače, neki ljudi preskaču obroke misleći da je to način da smršaju. Međutim, ne samo da se to ne događa, već može imati negativan utjecaj na vaš metabolizam, pa čak i na vaše cjelokupno zdravlje. Niskokalorična jela mogu imati isti efekat. Ako ne unosite dovoljno kalorija, vaš metabolizam može usporiti jer će vaše tijelo imati poteškoća s očuvanjem energije. Ženama je potrebno 1.600 do 2.400 kalorija dnevno, u zavisnosti od nivoa fizičke aktivnosti. Više je muškaraca, između 2.000 i 3.000.

Tijelo mora imati dovoljno vode, koja je neophodna za optimalno funkcioniranje organizma. Voda je neophodna za optimalan metabolizam i brzinu, a važna je i za regulaciju i gubitak viška kilograma.

Jedno istraživanje je pokazalo da dodavanje 1,5 litara vode dnevnom unosu smanjuje tjelesnu težinu i indeks tjelesne mase. U ovoj studiji praćena je grupa žena sa prekomjernom težinom u dobi od 18 do 23 godine.

Kada ne spavamo dovoljno, naša tijela oslobađaju grelin, koji uzrokuje glad. Osim toga, smanjeno je oslobađanje leptina, hormona koji nam pomaže da se osjećamo siti. Dovoljno kvalitetan san osigurava hormonsku ravnotežu, što nas sprečava da se prejedemo. Istraživanja pokazuju da je odraslima potrebno najmanje 7-8 sati sna svake noći.

Preporučeno