– Za nastavak našeg današnjega članka, rezervirana je tema zdravlja, a tiče se samog zdravlja kostiju. Naime, kako godine prolaze, kalcijuma je sve manje u našim kostima, tako da ćim se pređe 50 godina života, odmah postaje opasnost od raznih lomova. 

Razna upalna stanja zglobova, zajednički poznata kao artritis, uzrokuju intenzivnu bol. Napredovanje ove bolesti može se učinkovito spriječiti pravilnom prehranom.

Smanjenjem konzumacije određenih namirnica moguće je učinkovito izbaciti višak tekućine, smanjiti tjelesnu težinu (tako dodatno olakšati zglobove), ublažiti upale i bolove.

U nastavku se nalazi zbirka namirnica kojih se osobama koje pate od artritisa i bolova u zglobovima savjetuje da se klone. Konzumacija svinjskog, goveđeg i pilećeg mesa može negativno utjecati na zdravlje kostiju jer može potaknuti procese koji su za njih štetni.

Iako su mliječni proizvodi ključni za dobivanje kalcija i vitamina D, koji su neophodni za rast kostiju, važno je napomenuti da oni mogu pogoršati simptome artritisa. Zbog toga je preporučljivo konzultirati se s liječnikom za savjet o konzumaciji mliječnih proizvoda.
Ugljikohidrati mogu uzrokovati debljanje i ometati dotok kisika i hranjivih tvari u zglobove začepljujući krvne žile. Gluten, koji je prisutan u pšenici, ima sposobnost potaknuti upalu. Studije su pokazale da se kod osoba s reumatoidnim artritisom stanje može poboljšati eliminacijom pšenice, raži i ječma iz prehrane. Povećana konzumacija soli može uzrokovati zadržavanje tekućine i nakupljanje štetnih tvari unutar zglobova, što može dovesti do pojačane upale i nelagode.

Osobe s artritisom trebaju u potpunosti ukloniti prženu hranu iz prehrane. Konzumacija čaja i kave, zbog sadržaja kofeina, može smanjiti razinu kalcija u kostima, potencijalno pogoršavajući artritis ili njegove simptome.
Konzumacija alkohola može uvelike pogoršati stupanj artritisa i raznih drugih zdravstvenih stanja. Kako bi se učinkovito kontrolirali simptomi artritisa, nužno je konzultirati se s liječnikom i napraviti potrebne izmjene u prehrani.

Reumatoidni artritis je upalna bolest koja zahvaća vezivno tkivo, prvenstveno u zglobovima, a karakterizira je kronična i teška priroda. Imunološki sustav cilja ne samo na tkivo hrskavice, već i na kosti i, povremeno, na unutarnje organe. Mali zglobovi u rukama, zapešćima, ramenima, koljenima i gležnjevima često su pogođeni ovim stanjem. Međutim, osobe s dijagnosticiranim reumatoidnim artritisom još uvijek mogu uživati ​​u visokokvalitetnom životu provođenjem potrebnih mjera zdravstvene zaštite i prilagodbom načina života.

Točno podrijetlo ostaje misterija. Prema prevladavajućoj hipotezi, vjeruje se da je reumatoidni artritis izazvan skupom različitih elemenata, uključujući atipični imunološki odgovor, genetsku osjetljivost i izloženost virusnom ili bakterijskom patogenu. Imunološki sustav, odgovoran za borbu protiv infekcija i olakšavanje oporavka rana i ozljeda, nenamjerno pokreće upalni proces.

Prevalencija reumatoidnog artritisa veća je među ženama u odnosu na muškarce, s omjerom 3:1. Iako se obično manifestira između 30. i 60. godine života, vjerojatnost razvoja stanja raste s godinama. Pojedinci s obiteljskom poviješću reumatoidnog artritisa suočeni su s povećanim rizikom.

  • Liječenje reumatoidnog artritisa uključuje kombinaciju lijekova i prilagodbe načina života. Razni lijekovi se koriste za ublažavanje boli i sprječavanje napredovanja bolesti; međutim, sveobuhvatan plan liječenja tek treba uspostaviti. Primarni cilj terapije lijekovima je postići održivo smanjenje upale, očuvati integritet kostiju i ligamenata zglobova, održati pokretljivost, promicati isplativost i minimizirati pojavu nuspojava.

Preporučeno