Roditelji često greše kada slepo veruju svojoj deci, što im može promeniti život na gore. Takav slučaj je zadesio M.M. iz Zagreba, koja je pre 20 godina prodala svoj stan kako bi sa ćerkom kupila veći stan, gde su kasnije zajedno živele. Sada se našla u teškoj situaciji, praktično bez doma, pa se obratila Pravnom savetovalištu Sindikata penzionera Hrvatske da vidi da li može da spasi svoj uloženi novac.

Stan kupljen na kćerkino ime, kaže MM “I ja sam joj dao pola tog novca i dao sam joj taj novac bez ikakvog ugovora”. Piše MM “Sve je bilo u redu dok kćer nije našla novog partnera i tražila da prodamo stan i Na kraju je prodala stan i novi vlasnici su me prisilno izbacili sad sam podstanar 5 godina i jedva sam preživljavanje.”

  • Kći mi povremeno plaća najam stana. Ona, međutim, ne želi govoriti o cijeloj situaciji, a zapravo ni o svom dugu prema meni. Jako rijetko i malo komuniciramo, čak me i izbjegava. Jako mi je teško financijski – što mogu učiniti? Pita nezadovoljna M.M. iz Zagreba.

“Nažalost, bila je velika greška s vaše strane što ste dali novac svojoj kćeri bez ikakvih dokumenata. Vjerujemo da i sami sada shvaćate da ste zajedno trebali kupiti stan i upisati se kao suvlasnici stana. Nažalost, sada je prekasno,” obnavlja Suh. SUH pravnik.

Majka je kasnila i s traženjem, ako uopće, eventualnog dogovora da se sudskim putem utvrdi suvlasništvo stana. Povrat novca ne dolazi u obzir. “U Pravnom savjetovalištu rekli su da je to trebalo učiniti u trenutku prodaje stana.” “Pirije, niste svojoj kćeri podnijeli nikakav formalni zahtjev za ostvarivanje prava temeljem novca koji ste dali za stan i prošlo je dosta vremena, sada nemate šanse da uspješno pokrenete te zahtjeve i neke formalne procedure”, glasi odgovor. Sada je ostala bez pravne noge na koju bi mogla stajati.

Ako je vaša financijska situacija toliko teška da vam prijeti životom, preporučujemo da se obratite Zavodu za socijalni rad. Radi se o procjeni mogućnosti dobivanja nekog oblika pomoći ali i savjetovanja o zahtjevima prema vašoj kćeri jer “buduća djeca dužna su uzdržavati stare i nemoćne roditelje koji to sami ne mogu, a uzdržavali su svoju djecu”, zaključili su. SUH pravnici.

BONUS TEKST:

Mandarine su citrusno voće koje potiče iz jugoistočne Azije i spadaju u porodicu Rutaceae, kao i pomorandže. Njihov ukus je sladak i osvežavajuć, a plodovi su manji od narandži, sa tanjom i mekšom korom koja se lako ljušti. Mandarine se često jedu sveže, ali se koriste i u sokovima, salatama i desertima.

Mandarine su bogate vitaminom C, koji je važan za jačanje imunog sistema, kao i vlaknima, koja pomažu varenje. Pored toga, sadrže antioksidanse koji pomažu u zaštiti ćelija od oštećenja i smanjenju upala. Mandarine su poznate i po visokom sadržaju vode, što ih čini osvežavajućim izborom za užinu.

Uzgajanje mandarina zahteva toplu klimu, pa se najčešće gaje u mediteranskim i tropskim regionima. Drveće mandarina može biti osetljivo na hladnoću, ali kada se pravilno neguje, daje bogate prinose. Mandarine su popularne i zbog svoje dekorativne vrednosti, jer njihovo svetlo narandžasto voće krasi drveće u zimskom periodu.

Preporučeno