Milena Đuričić je karijeru započela kao suvlasnica agencije za web dizajn i programiranje u Beogradu. Nakon toga provela je više od sedam godina radeći u Googleu, a sada vodi vlastitu tvrtku. Njezin put do Googlea nije bio lak jer je prije nego što je primljena prošla čak 19 razgovora za posao. U potrazi za poslom u najpoznatijem svjetskom internetskom konglomeratu, Milena je u sedam mjeseci prošla nevjerojatnih 19 intervjua. Unatoč tome, ustrajala je i na kraju osigurala mjesto u tvrtki te tako postala prva zaposlenica iz Srbije kojoj je to pošlo za rukom.

U početku je jedan od mojih poslovnih partnera naišao na Google oglas i preporučio mi da se prijavim za radno mjesto. Poslušala sam njihov savjet, iako bez previše entuzijazma. Unatoč mom nedostatku interesa, Google je pokazao interes za mene. Proces zapošljavanja uključivao je ukupno 19 razgovora s predstavnicima različitih odjela unutar tvrtke. Osim ovih razgovora, od mene se tražilo da završim poslovne planove, testove inteligencije i opće procjene znanja. Ovo je bilo jedinstveno iskustvo za mene, jer se nikada prije nisam susrela s tako temeljitim procesom intervjua. Konačni cilj ovog opsežnog procesa bio je procijeniti moje misaone procese.

Milena, koja je danas vrlo uspješna poslovna žena, prvo je započela svoju karijeru baveći se analizom srpskog tržišta. Nakon toga je proširila svoj doseg i počela raditi sa susjednim zemljama. Imala je ključnu ulogu u pokretanju google.rs i drugih imena domena za susjedne zemlje Srbije. Osim toga, bila je član tima odgovornog za izradu umjetničkih djela prikazanih na Googleovoj početnoj stranici. Značajni datumi svake zemlje obilježeni su ovim umjetničkim djelom, poput Dana državnosti Srbije. Jedan zapažen primjer dogodio se prije dvije godine kada je prikazan logo Nikole Tesle koji je izazvao svjetsku pozornost. Milena se prisjeća da se to dogodilo desetljeće nakon što je počela raditi.

Prema njenoj izjavi, najpovoljniji aspekt rada s Googleom je prilika za suradnju s inteligentnim pojedincima u ugodnom okruženju, čime se posao čini lakšim. Googleova predanost zadržavanju vrhunskih talenata ogleda se u pružanju sveobuhvatnog radnog okruženja, gdje zaposlenici imaju pristup svim potrebnim pogodnostima za svoje dnevne potrebe. To im omogućuje da učinkovito završe svoje zadatke i s lakoćom uživaju u ostatku dana.

Milena objašnjava da je njezin ured u Istanbulu najnoviji dodatak globalnoj mreži. Ured se može pohvaliti s nekoliko pogodnosti, uključujući sobu za masažu, knjižnicu i repliku starog turskog kafića. Ukupna atmosfera je ugodna i pogodna za rad. Dok Milena najviše uživa u svom uredu u Zürichu, zbog mogućnosti sjedenja u masažnim foteljama i divljenja velikim akvarijima punim riba. Google svojim zaposlenicima pruža veliku fleksibilnost kada je u pitanju radno vrijeme. Nijedan zaposlenik nije dužan prijaviti svoj dolazak ili odlazak, a ne postoji ni sustav prijave. Međutim, svakom zaposleniku dodijeljeni su specifični zadaci koje treba izvršiti unutar jednog kvartala. Osim ovih zadataka, zaposlenici mogu slobodno organizirati svoje rasporede kako smatraju prikladnim.

Prošle godine otkrila je svoja tri temeljna načela za postizanje prosperiteta u području trgovine. Drugo pravilo kaže da su rješenje za svaku prepreku u poslovanju financijska sredstva. Stoga je imperativ imati odgovarajući iznos kapitala prilikom obavljanja posla.

Kako bi se postigla uspjeh u poslovnom svijetu, prvo pravilo koje se predlaže je davanje prioriteta napretku tehnologije. Savjetuje se da ne gubite vrijeme na trivijalne, lokalizirane probleme, već da pozornost usmjerite na probleme za koje se očekuje da će se pojaviti u budućnosti.

Preporučeno