Iako je ušao u deveto desetljeće života i godinama boluje od dijabetesa, Josip Broz, popularno zvani Tito, ostao je dobrog zdravlja, što je u javnost izašlo uz objavu da je primao inzulin. Tijekom 1970-ih Tita je uvijek pratio predani tim od šest liječnika koji su stalno dežurali brinući se o njegovim potrebama.

Krajem prosinca 1979. doktor Milomir Stanković iznio je zapažanje o stanju Titove lijeve noge. Djelovao je blijedo, hladno i s modricama, što ukazuje na potencijalni problem. Daljnje ispitivanje otkrilo je začepljenje glavne krvne žile koja opskrbljuje nogu kroz femoralnu arteriju. U početku se Tito opirao sveobuhvatnom pregledu, ali je na kraju popustio zbog jakih bolova u nozi. Međutim, umjesto da se odluči na kiruršku intervenciju, Tito je odlučio slijediti plan liječenja koji se temelji na lijekovima.

Sve češći napadi bolova u nogama mučili su Tita, uzrokujući mu besane noći. Unatoč neuspješnim pokušajima terapije lijekovima, Tito je nevoljko pristao na operaciju, uporno odbijajući svaku mogućnost amputacije. Operacija je obavljena u renomiranom ljubljanskom Kliničkom centru. Međutim, premosnica koja mu je ugrađena u nogu ubrzo je postala začepljena, što je rezultiralo progresivnom degeneracijom tkiva u lijevoj nozi.

Nakon operacije Titovo zdravlje se pogoršalo. U početku mu je porasla tjelesna temperatura, praćena nakupljanjem tekućine u plućima. Međutim, nakon 8 dana došlo je do primjetnog poboljšanja njegovog stanja, zbog čega su ga medicinski stručnjaci obavijestili o potrebi amputacije noge.

U razgovoru s medicinskim stručnjacima, Tito je priznao vlastito priznanje neuspješnog ishoda prvobitne operacije, zbog čega je i pristao na amputaciju. Dana 21. siječnja, naknadni postupak rezultirao je uklanjanjem njegove lijeve noge, amputirane visoko iznad koljena. Nakon ove operacije Tito se brzo oporavio i nakon toga je prebačen na bolničko liječenje. Iz Njemačke je nabavljena proteza, kao i motorna kolica.

Nakon toga, njegovo blagostanje počinje opadati. Prvo su mu otkazali bubrezi, a potom je obolio od upale pluća.

Unatoč svakodnevnoj dijalizi, Titovo se stanje nije popravljalo. Početkom veljače doživio je moždano krvarenje, što je 13. veljače dovelo do cerebralne kome. U 15.05 sati. 4. svibnja 1980. Titovi organi postupno prestaju funkcionirati, što rezultira njegovom smrću.

Na dan Titove smrti obavljena je obdukcija. Nakon njegovog početka, unutar tijela su napravljena sljedeća otkrića:

Zabilježeno je ukupno 29.366 kilograma zlata, u polugama i prahu.
Postoji zbirka od 1271 numizmatičkog novca.
U zbirci je bilo ukupno 2663 zlatnika i dukata.
Riječ je o iznosu od 26.219 američkih dolara.
Obitelj Karađorđević posjedovala je zbirku od 149 komada nakita.
Iznos od 36.000 maraka u njemačkoj valuti.
Romanovi su posjedovali veličanstveni plavi safir iznimne ljepote.
Kolekcija se sastoji od 83 predmeta uključujući manšete, kutije cigareta, medaljone, privjeske i značke.

Preporučeno