Nakon paljenja peći ili kamina na drva neizbježno će ostati pepeo koji treba zbrinuti. Međutim, umjesto da ga jednostavno bacite u smeće, postoje brojne praktične primjene pepela oko kuće i u vrtu. Slično načinu na koji gnojivo hrani vrt.

Poljoprivrednici su dobro upoznati s blagotvornim svojstvima drvenog pepela za oplemenjivanje tla, zbog čega ga često unose kao dodatak. Njegova učinkovitost posebno je izražena kod biljaka kojima je potrebna visoka razina kalcija, poput rajčice, špinata, češnjaka i ruža. Prije sadnje ovih specifičnih usjeva, preporuča se dodati četvrtinu šalice drvenog pepela u tlo. Pomiješajte pepeo s vodom i ostavite da odstoji nekoliko dana prije cijeđenja, možete stvoriti svestrano rješenje. Ova procijeđena tekućina može se koristiti kao sredstvo za čišćenje podova, srebrnine i predmeta zahvaćenih hrđom. Dodatno, nešto gušća mješavina pepela i vode u obliku paste može učinkovito ukloniti mrlje s namještaja. Pepeo je također vrlo učinkovit u neutraliziranju neugodnih mirisa, kako u kući tako iu hladnjaku, djelujući slično kao ocat.

Jednostavno stavite posudu s pepelom na željeno područje i ostavite da odstoji neko vrijeme, dopuštajući da upije sve neželjene mirise. Nadalje, mravi su vrlo neskloni pepelu, što ga čini idealnim rješenjem za njihovo odvraćanje. Posipajte pepeo izravno po mravinjacima i gledajte kako mravi brzo napuštaju prostor. Za učinkovito odvraćanje miševa, žohara i drugih grabežljivaca od infiltracije u vaš podrum, korisno je posuti malu količinu pepela po kutovima. Slično, u vrtu, pepeo se može nanijeti uz biljke kako bi se otjerali puževi i razni kukci, osiguravajući njihov odlazak.

Preporučeno