U emisiji “150 minuta” na Prvoj televiziji, dr Irena Đorđević, psihijatar i psihoterapeut, otkrila je šta sve utiče na san i kako možemo poboljšati njegovu kvalitetu. Naglašava da su problemi sa spavanjem česti, pogotovo u periodima naglih promena vremena. Neki ljudi se žale na loš san, dok drugi teško ustaju ujutro. Iako je nesanica ponekad normalna, postoje situacije koje ukazuju na zdravstvene probleme.

  • Kada se suočite s poteškoćama u spavanju, postaje ključno prilagoditi rutinu prije spavanja kako biste vratili stabilnost. Česta je pojava da se o fenomenu sindroma proljetnog umora govori u ovo doba godine, što se može činiti paradoksalnim jer se poklapa s buđenjem prirode. Međutim, nije neuobičajeno osjetiti umor, tromost i pospanost. Prijelaz iz zime u proljeće pokreće različite fiziološke procese koji različito reagiraju na promjenu vremena, dok je naše tijelo još u zimskom režimu. Tijekom zimske sezone naše prehrambene navike su drugačije, s nedostatkom svježeg voća, povrća, vitamina i sunčeve svjetlosti. Taj nagli prijelaz iz zime u proljeće često dovodi do pojave sindroma proljetnog umora. Stoga je imperativ da se naše tijelo prilagodi tome, objašnjava dr. Đorđević.

    Nesanica, čest poremećaj spavanja, manifestira se na različite načine – poteškoće s usnivanjem, česta buđenja tijekom noći ili prerano buđenje. Prevladava mišljenje da je doživljeni san nedovoljan u smislu kvalitete. Iako se općenito vjeruje da je 8-9 sati sna idealno, ovaj zahtjev uvelike varira među pojedincima. Neki pojedinci napreduju s manje sna, dok je drugima potrebno više. Na količinu potrebnog sna utječu faktori kao što su genetska predispozicija, dob, razina stresa i cjelokupno zdravstveno stanje, pojašnjava dr. Đorđević. Dodatno, dr. Đorđević je dao uvid u to kako prepoznati obnavljajući san:

    Dr Đorđević je dao objašnjenje o značaju kvalitetnog sna koji nas revitalizira i pomlađuje. Ključni pokazatelj da ste dovoljno spavali je buđenje osvježenim. Naša ukupna kvaliteta života od iznimne je važnosti. Kada osjetimo razdražljivost, umor i nedostatak fokusa, to su jasni pokazatelji da ne spavamo dovoljno. Kako vrijeme prolazi, naša snaga volje i raspoloženje postupno opadaju. Kako možemo prepoznati prisutnost nesanice?

Doktorica Đorđević istaknula je važnost neprekidnog sna i dobrobiti kratkog popodnevnog drijemeža. Međutim, izrazio je zabrinutost zbog pojedinaca koji se dulje vrijeme samoliječe pomoću pomagala za spavanje, naglašavajući da bi tu praksu trebalo obeshrabriti. Nesanica je uvijek ukorijenjena u temeljnom uzroku, i dok nekoliko dana nesanice možda nije razlog za uzbunu, nesanica koja traje dva tjedna ili više zahtijeva pažnju. U prva tri tjedna lijekovi mogu pomoći u regulaciji sna, ali osim toga, ključno je istražiti dublje čimbenike kao što su anksioznost, depresija ili drugi povezani poremećaji. Dr. Đorđević također je podijelio korisnu tehniku ​​za lakše uspavljivanje.

Dr. Đorđević dao je smjernice o higijeni spavanja, savjetujući pojedince da isključe sve uređaje koji ometaju san sat vremena prije odlaska na spavanje i pospreme svoje mobilne telefone. Uključivanje u opuštajuće aktivnosti poput kupanja u toploj kupki, ispijanja čaja i slušanja umirujuće glazbe može postupno opustiti tijelo i potaknuti stanje smirenosti.

 

 

Preporučeno