Dara Bubamara je tijekom emisije neustrašivo pričala o privatnom životu i bliskim odnosima, rasvjetljavajući razloge svoje svađe sa Sekom Aleksić.
Znate li tko vam je nanio bol među kolegama? – Srećom, trenutno živim u Novom Sadu i živim u potpuno drugom svijetu. Ne provodim vrijeme po kafanama u Beogradu. Povremeno ručam s Cecom, ali uglavnom se ne družim puno. Jedna me osoba povrijedila, a oboje znamo tko je to. Ta se osoba pretvarala da mi je prijateljica, čak je i posjetila moje dijete. No, samo sedam dana prije mog koncerta ona je održala svoj koncert dok sam ja bio u bolnici. Seka Aleksić je ta na koju mislim. Oboje smo gostovali u Amidža showu, gdje sam najavio svoj koncert u studenom. Ali ona je iskoristila tu priliku i zakazala svoj koncert samo sedam dana prije mog. Nazvao sam je i pitao: “Hej, što se događa?” Tvrdila je neznanje, okrivljujući za to menadžere i druge čimbenike. Podsjetio sam je da je znala za moj koncert u studenom i da je svoj namjerno zakazala mjesec dana kasnije. Vjerujem da to proizlazi iz osjećaja zavisti. Možda su imali sponzore, a sumnjam da su neki od njih bili plaćeni da miniraju i mene i Darinku.
Znajući da Darinki nedostaje smjer, pobrinuo sam se da za ozvučenje i pozornicu angažiram najtalentiranije ljude. Pouzdano mogu reći da niti jedan pjevač nije priredio ovako izvanredan koncert bez ikakvih sponzora. Napravio sam spektakl. Ja sam izašao kao pobjednik, dok je njezin koncert bio tek skroman događaj s minimalnim osvjetljenjem i prosječnim pjevanjem. Bilo je doista užasno. Oni koji sudjeluju u korupciji neizbježno će se suočiti s Božjom odmazdom. Neki su me čak pokušali natjerati da se predam. Možeš li zamisliti? Bilo je stalnih sabotaža, sa zahtjevima da se neki elementi zadrže. No, uvjeravam vas, kad budete svjedočili mom koncertu, shvatit ćete njegovu pravu bit. Brat i ja smo se borili žestoko, kao lavovi. Na pozornici je nemoguće imati bliskog prijatelja s kojim možeš provoditi vrijeme svaki dan, jer se bavimo istom profesijom. Jednostavno ne ide.
Jeste li vas dvoje bili u kontaktu nakon tih koncerata?
– Nemam želju ulaziti u kontakt s tim osobama, jer nemaju nikakav značaj u mom životu. Imam selektivno pamćenje, biram zaboraviti na negativne pojedince i neugodne okolnosti. Održavam distancu od vas, suzdržavam se od rasprave ili pokazivanja bilo kakvog interesa u vašoj prisutnosti. Međutim, kada nekoga smatram prijateljem, tretiram ga kao obitelj.
BONUS TEKST;
Razgovarajmo o važnosti očuvanja biodiverziteta i ulozi koju on igra u održavanju zdravlja planete Zemlje. Biodiverzitet se odnosi na raznovrsnost života na Zemlji, uključujući biljne vrste, životinje, mikroorganizme i ekosisteme. On je ključan za održavanje ravnoteže u prirodi i pruža brojne ekološke, ekonomske i socijalne koristi ljudima.
Prvo, biodiverzitet je od vitalnog značaja za očuvanje ekosistema. Različite biljne i životinjske vrste igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja i funkcionalnosti ekosistema. Na primer, biljke proizvode kiseonik, filtriraju vodu, regulišu klimu i pružaju hranu i sklonište mnogim životinjskim vrstama. Gubitak biodiverziteta može dovesti do destabilizacije ekosistema, što može imati ozbiljne posledice po ljude, uključujući nestašice hrane, vode i energije.
Drugo, biodiverzitet je važan iz ekonomske perspektive. Mnoge ekonomske aktivnosti, poput poljoprivrede, ribolova, turizma i farmaceutskog sektora, direktno zavise od biodiverziteta. Na primer, mnoge lekove dobijamo iz biljaka i životinja, a ekoturizam privlači milione posetilaca širom sveta. Gubitak biodiverziteta može dovesti do ekonomskih gubitaka i propadanja zajednica koje zavise od prirodnih resursa.
Treće, biodiverzitet je važan za ljudsku dobrobit i kvalitet života. Prirodni ekosistemi pružaju niz usluga ekosistema koje su od vitalnog značaja za ljude, uključujući regulaciju klime, zaštitu od prirodnih katastrofa, rekreativne aktivnosti i estetsko zadovoljstvo. Osim toga, kontakt sa prirodom povezan je sa smanjenim nivoom stresa, poboljšanom mentalnim zdravljem i većim osećajem blagostanja.
Međutim, biodiverzitet je danas u opasnosti zbog različitih pretnji, uključujući habitatno uništavanje, prekomerni ribolov, klimatske promene i invazivne vrste. Da bismo sačuvali biodiverzitet, neophodno je preduzeti hitne mere za zaštitu i očuvanje prirodnih ekosistema, kao i promovisati održive prakse u ekonomiji i društvu.
Kroz zajedničke napore lokalnih zajednica, vlada, nevladinih organizacija i međunarodnih tela, možemo raditi na očuvanju biodiverziteta i stvaranju održivije budućnosti za sve životne oblike na planeti Zemlji. Samo kroz očuvanje biodiverziteta možemo osigurati zdravu i prosperitetnu budućnost za sve nas.