– U nastavku našeg današnjega članka se malo fokusiramo na samu probavu, i šta to zapravo treba da jedemo da bi sve bilo u redu. Također, doktori i znanstvenici su prije par dana objavili i jednu analizu, koji se to segment u prehgrani jako teško, ili skoro nikako ne može svariti. 

Na temelju psiholoških i zdravstvenih problema, g. Šeno je pojedince kategorizirao u pet različitih tipova. Važno je napomenuti da ne postoje univerzalno primjenjive prehrambene smjernice koje se mogu primijeniti na sve. Umjesto toga, postoje opći okviri koji služe kao temelj za izradu personaliziranog plana prehrane.

Renomirani stručnjak na području nutritivne prehrane, g. Šeno je autor brojnih publikacija na tu temu. Nakon njegove smrti u 77. godini života, klinika koju je osnovao ostala je s radom.

U našoj današnjoj raspravi fokus je na Šenoovoj perspektivi hranjive prehrane. Bilo je to prilično neočekivano jer su njegovi stavovi bili u suprotnosti s trenutnim trendovima mršavljenja. Međutim, nakon promatranja sadržaja i živahnih izraza njegovih pacijenata, postalo je očito da su nutricionistički uvidi doista točni. S vremenom su mnogi njegovi pacijenti uspostavili duboke veze s njim, uključujući princezu od Monaka.

Održavanje dobro uravnotežene prehrane ključno je za promicanje zdravog i ispunjenog načina života.

Dob je temeljni čimbenik na kojem se temelji hranjiva prehrana. Nadmašuje i visinu i težinu, jer je doista bitan broj proživljenih godina. Metabolizam prolazi kroz transformacije svakih 7 godina, stoga je to ključno imati na umu.

Na temelju psiholoških i zdravstvenih problema, gospodin Šeno kategorizira pojedince u pet različitih tipova. Važno je napomenuti da ne postoji jedno rješenje za sve. Umjesto toga, personalizirana dijeta je konstruirana na temelju okvira koji odgovara potrebama svakog pojedinca. Kad mi se pojedinci obrate tražeći univerzalno vodstvo, objasnim im važnost uzimanja u obzir čimbenika kao što su stil života i dob. Međutim, ključno je razumjeti da ne postoji nešto poput univerzalno primjenjivog savjeta.

Primarna odgovornost liječnika je razumjeti probleme s kojima se suočavate, a ne oslanjati se na vlastito izvješće. Uostalom, da ste bili svjesni točne prirode svojih bolesti, bili biste sposobni sami pružiti potrebno liječenje.

  • Kava je značajna greška. Iznjedrio je sljedbenike različitih napitaka od kave, od kojih vas svaki može odvesti u drugo područje. Međutim, ova pića doprinose debljanju i zakiseljavanju vašeg tijela.

Prema Šenoovim riječima, kava nije optimalan izbor za početak dana, bez obzira na to pije li se crna ili s mlijekom. Vrijedno je napomenuti da bi u slučaju da je osoba konzumirala kavu s mlijekom i preminula sljedeći dan, pregledom njenog tijela u želucu bila otkrivena neprobavljena kava pomiješana s mlijekom. Ova činjenica je doista intrigantna!

Za optimalnu konzumaciju preporuča se ujutro popiti šalicu zelenog čaja, ograničivši se na samo jednu šalicu espressa tijekom dana. Ključno je zapamtiti da kava treba imati snažan profil okusa i, iznad svega, biti poslužena na koncizan način.

Stručnjaci s područja prehrane složni su da nije pametno pretjerano opterećivati ​​želudac tijekom jutarnjih sati. Ključno je osigurati da želudac radi opuštenim tempom, izbjegavajući bilo kakav preveliki unos koji bi mogao potrajati tijekom cijelog dana. Za doručak se moj jutarnji obrok sastoji od voća. Kako prelazim na ručak, počinjem s osvježavajućom salatom prije nego što se prepustim porciji ugljikohidrata, poput riže ili tjestenine. Kako se dan bliži kraju, uživam u zdjelici hranjive juhe od povrća za večeru.

Povremeno si dopuštam jesti ribu ili piletinu, budući da su vrijedni izvori bijelog mesa. Međutim, ograničavam konzumaciju crvenog mesa na jednom mjesečno, znajući da tada moram proći trodnevni proces detoksikacije.

  • Adekvatnost tradicionalna tri obroka dnevno nedvojbeno je dostatna, iako je njegova učinkovitost ovisna o intenzitetu tjelesnog napora. Za pojedince koji žive u ruralnim područjima i koji ujutro rade na otvorenom ili rade na građevini, obilan doručak je imperativ. Suprotno tome, onima koji rade u uredu može biti dovoljan doručak koji se sastoji od zelenog čaja ili voća, rezervirajući obilniji obrok za podne.

Uvriježeno je nesporazum da treba izbjegavati jesti nakon 18 sati. No, važno je uzeti u obzir da u današnje vrijeme znatan broj pojedinaca ne ide spavati prije dva sata iza ponoći. Važno je zapamtiti da preskakanje večere može imati negativne posljedice na vaše tijelo.

Šenoova preporuka je detoksikacija organizma najdulje tri dana, a ne odabir tradicionalne prehrane.

Temelj njegove metode detoksikacije počiva na kombinaciji voća, povrća, tekućine i žitarica, uz potpuno izbacivanje soli i zasićenih masnoća iz režima prehrane. Započnite dan hranjivim doručkom koji se sastoji od osvježavajuće čaše voća narezanog na kockice i druge čaše punjene kockicama povrća. Dajte si kratak interval od 30 minuta prije nego što se prepustite šalici umirujućeg zelenog čaja.

Za ručak počnite s osvježavajućim voćem kao predjelo. Uživajte u ukusnoj salati od povrća pokapanoj žlicom maslinova ulja i limunova soka. Popratite ga s porcijom od 60 grama crvene ili divlje riže, prelivene aromatičnim umakom od povrća.

  • Za večeru bi zdrava opcija bila porcija kuhanog povrća popraćena porcijom od 60 grama riže. Prema Šenou, krajnja je glupost zanemarivati ​​konzumaciju voća i povrća stranih naroda. Podrijetlo riže, primjerice, ne bi trebalo spriječiti da je uvrste u svoju prehranu ako je uvezena iz Azije. Neophodno je diverzificirati obroke i uvesti u organizam niz namirnica.

Pretjerano poštovanje prema jednoj namirnici štetno je za zdravlje jer može rezultirati nakupljanjem viška tjelesne masnoće. Iako je važno prepustiti se povremenim poslasticama poput slatkiša i proizvoda na bazi brašna, ključno je biti umjeren. Ključ je pronaći ravnotežu koja nam omogućuje da uživamo u životnim zadovoljstvima bez pretjerivanja.

Povremeno se moj suprug i ja prepuštamo užitku uživanja u komadu torte ili čaši crnog vina. Šeno tvrdi da je nedavni pokret koji se zalaže za izbacivanje glutena iz prehrane tek vješt marketinški trik. Iako postoji manjina pojedinaca koji istinski pate od intolerancije na gluten, većina se slijepo pridržava ovog trenda ne shvaćajući razloge iza njega.

Sveobuhvatno razumijevanje hrane koju konzumirate i načina na koji je konzumirate ima veliki značaj.

Prema Šenoovim riječima, smatrao je da je bavljenje sportom neophodno za sve. No, nije se zalagao za trčanje zbog uvjerenja da su pojedinci skloni nepravilnom disanju tijekom trčanja. Umjesto toga, predložio je bavljenje brzim ili brzim hodanjem kao alternativom, jer je vjerovao da ima povoljniji učinak u usporedbi s trčanjem.

 

Preporučeno