– Što se tiče samih vjenčanja i sličnih ceremonija na ovim prostorima, više manje sve se zna. Međutim, kada se prebacimo na druge krajeve svijeta, imamo svega i svačega, a kada se pogledaju neki običaji, nama izgledaju skroz strano. 

Vjenčanja su posvuda obožavana, no posebni rituali i običaji razlikuju se od kulture do kulture. Jedinstveni elementi svake ceremonije vjenčanja pružaju dragocjen uvid u kulturu, vjeru, nacionalnost, pa čak i društveni položaj zaručenog para.

Među uobičajenim elementima vjenčanja, poput bijele vjenčanice, vela, bidermajera i razmjene prstenja, postoje neki iznimno neobični i nekonvencionalni rituali koji nadilaze sva očekivanja. Pripremite se svjedočiti najneobičnijim običajima prije vjenčanja.

U Kini teku suze, dok se u Švedskoj izmjenjuju nježni poljupci.

  • Narod Tujia iz Kine provodi jednomjesečne pripreme za vjenčanja, koje se protežu izvan logističkih aranžmana kao što su prostor, glazba i dekor. Jedan jedinstveni aspekt njihove pripreme uključuje plakanje. Počevši od 30 dana prije vjenčanja, mladenka svaki dan provede jedan sat lijući suze. Nakon deset dana pridružuje joj se majka, a deset dana kasnije i baka. Ova tradicija se nastavlja sve dok sve žene u obitelji ne zaplaču najmanje sat vremena dnevno. Važno je napomenuti da ovaj čin ne označava tugu, već predstavlja spoj radosti i duboke ljubavi. Žene plaču različitim intenzitetom i proizvode niz popratnih zvukova, stvarajući melodičnu kompoziciju koja podsjeća na pjesmu.

U Švedskoj postoji jedinstvena tradicija vezana uz ljubljenje. Za razliku od srpskog običaja da stotine gostiju obasipaju par poljupcima i lijepim željama, ova tradicija uključuje neoženjene osobe koje imaju priliku poljubiti mladenku ili mladoženju ako se slučajno privremeno udalje od svadbenog veselja. Ovo se odnosi i na mladoženju i na djevojke ako mladenka slučajno napusti mjesto.

U Keniji se dogodio šokantan incident kada je otac mladenke pljunuo na nju, što je izazvalo veliku nevolju.

U Keniji, narod Masai sudjeluje u ceremoniji vjenčanja koja je doista osebujna. Ovaj ritual koji traje nekoliko dana uključuje nanošenje janjeće masti i ulja na mladenkinu ​​glavu, nakon čega slijedi očev blagoslov, koji uključuje pljuvanje na njezinu glavu i prsa. Dok se u europskoj kulturi na pljuvanje obično gleda kao na znak sramote ili neodobravanja, pleme Maasai ga doživljava kao sredstvo privlačenja sreće i prosperiteta. Nakon obreda, mladenka kreće na putovanje sa svojim mužem, suzdržavajući se od osvrtanja kako bi izbjegla transformaciju u kamen. Bez obzira na udaljenost, hodaju zajedno dok ne stignu do muževe rezidencije. Kad tamo stigne, svekrva brije mladenkinu ​​glavu, službeno učvršćujući njihovu zajednicu kao doživotnih partnera.

Bičevanje mladoženje u Južnoj Koreji tradicionalna je praksa koja se odvija tijekom vjenčanja.

  • Jedinstvena tradicija postoji u Južnoj Koreji, gdje prijatelji i kumovi sudjeluju u osebujnom ritualu poznatom kao mladoženjino udaranje nogom. Ovaj ceremonijalni čin uključuje skidanje mladoženjinih cipela, pričvršćivanje njegovih stopala užetom, a zatim ih podizati s tla za zadavanje udaraca pomoću štapova ili posebne ribe.

U korejskoj kulturi postoji duhovit običaj koji ima važnu ulogu. Vjeruje se da ova tradicija povećava mladoženjinu izdržljivost prve bračne noći. Iako može uzrokovati nelagodu, donosi i zadovoljstvo. Svrha ove prakse je procijeniti mladoženjinu snagu i razumijevanje. Često su kviz pitanja uključena u proces mućenja.

U Škotskoj je običaj trljati mladenku smećem, dok u Njemačkoj tradicija uključuje mladence koji sudjeluju u ritualu piljenja.

U Europi postoji dugogodišnja škotska tradicija koja se održala do danas poznata kao polijevanje mladenke. Ovaj ceremonijalni čin odvija se prije vjenčanja i uključuje mladenku kojoj neočekivano prilaze njezine prijateljice. Pod okriljem tame nastavljaju je dodirivati ​​nečistim rukama i mažu je raznim otpadom od glave do pete.

Mogućnosti su beskrajne, u rasponu od usirenog mlijeka do ljepljivog katrana i perja. Prastara tradicija zalijevanja mladenaca u mraku mješavinom katrana i brašna služi kao zaštitna mjera protiv zlonamjernih entiteta. Ovaj običaj odražava čin gađanja jabukom na krov mladenkine kuće tijekom svadbenog veselja u ruralnim selima.

  • Prema prastarom njemačkom običaju, mladenka i mladoženja sudjeluju u simboličnom činu na dan svog vjenčanja u kojem zajednički rukuju pilom, svaki hvatajući jedan kraj. Ovaj ritual služi kao vizualni prikaz jedinstva para i njihove nepokolebljive odlučnosti da nadvladaju sve izazove koji se mogu pojaviti tijekom njihova bračnog putovanja.

Po završetku židovske ceremonije vjenčanja, mladenci se upuštaju u jedinstveni ritual u kojem s entuzijazmom uskaču u vreću i nastavljaju razbijati čašu. Ovaj simbolički čin obuhvaća različita tumačenja, ali u svojoj srži označava uključivanje i sreće i tuge unutar brak. Služi kao snažan podsjetnik da bez obzira na okolnosti, partneri trebaju postojano podržavati i stajati jedno uz drugo.

Preporučeno