Na današnji dan 1961. godine, svet je dobio Ivicu Vdovića, poznatijeg kao Vd. Bio je jedan od najtajanstvenijih likova domaće rok scene, čije je ime ostavilo neizbrisiv trag u istoriji jugoslovenske muzike.

Vd je bio ključna figura novog talasa, čiji su doprinos i uticaj na domaću muzičku scenu nemerljivi. Njegova muzička karijera započela je još u gimnazijskim danima, kada je svirao bubnjeve u bendu Limunovo drvo. Kasnije se pridružio Suncokretima, gde je sarađivao s muzičkim veličinama poput Bilje Krstić i Bore Đorđevića, pre nego što je postao deo kultnog benda Šarlo Akrobata.

Sonja Savić, poznata glumica, opisala je Vdovića kao velikog reformatora sedamdesetih godina. On je bio ključan u oblikovanju stila i zvuka Šarla Akrobate, ali i u razvoju umetničkog izraza Milana Mladenovića i Margite Stefanović.

Međutim, svetlost koja je obasjavala Vdovćevu karijeru bila je zamagljena teškom bolešću. U 1985. godini, kada je u Jugoslaviji prvi put zabeležen slučaj HIV-a, javnost je saznala da je Vdović zaražen ovim virusom. Ova vest došla je nakon njegovog raskida s Milanom Mladenovićem i napuštanja benda, što je obeležilo kraj ere Šarla Akrobate i početak grupe Ekatarina Velika.

Zavisnost od opijata obeležila je njegove poslednje dane, a njegova smrt bila je tragična. Preminuo je 25. septembra 1992. godine u 31. godini života. Sahranjen je u Beogradu, a tužnu vest o njegovoj smrti javila je glumica Sonja Savić, zajedno s drugarom Darkom Rundekom.

Nakon Vdovćeve smrti, članove grupe Šarlo Akrobata zadesile su slične nedaće. Dušan Dejanović preminuo je od side 2000. godine, dok je Margita Stefanović, poznata kao princeza roka, preminula 2002. godine takođe od side. Milan Mladenović, jedan od ključnih članova benda, preminuo je 1994. godine u 37. godini od raka, čime je zvanično okončana era grupe.

Ivica Vdović ostavio je neizbrisiv trag u istoriji jugoslovenske muzike. Njegova muzika i uticaj nastavili su da inspirišu nove generacije umetnika, čime je njegovo nasleđe ostalo živo i relevantno i decenijama kasnije.

BONUS TEKST:

Jetra je vitalni organ ljudskog tela koji obavlja niz ključnih funkcija neophodnih za održavanje zdravlja. Nalazi se u gornjem desnom delu stomaka ispod rebarnog luka i igra ključnu ulogu u procesima varenja, metabolizma, detoksikacije i skladištenja hranljivih materija. Evo nekoliko ključnih informacija o jetri:

  1. Funkcije jetre: Jetra ima višestruke funkcije. Neki od njenih ključnih zadataka uključuju detoksikaciju organizma, proizvodnju žuči koja pomaže u varenju masti, skladištenje vitamina i minerala (poput vitamina A, D, E, K i gvožđa), metabolizam masti, proteina i ugljenih hidrata, kao i proizvodnju važnih proteina poput albumina i faktora zgrušavanja krvi.
  2. Detoksikacija: Jetra igra ključnu ulogu u eliminaciji toksina iz organizma. Ona razgrađuje i neutrališe štetne materije poput alkohola, lekova, hemikalija i drugih otrova koji ulaze u telo putem hrane, vode ili vazduha.
  3. Procesi varenja: Jetra proizvodi žuč koja se skladišti u žučnoj kesi i oslobađa u tanko crevo tokom varenja. Žuč pomaže u razgradnji masti i apsorpciji hranljivih materija poput vitamina A, D, E i K.
  4. Metabolizam: Jetra igra ključnu ulogu u metaboličkim procesima, uključujući metabolizam masti, proteina i ugljenih hidrata. Takođe reguliše nivo šećera u krvi skladištenjem glukoze u obliku glikogena i oslobađanjem glukoze kada je potrebno održavanje normalnog nivoa šećera u krvi.
  5. Regeneracija: Jetra je jedini organ u telu koji ima sposobnost regeneracije. To znači da se može oporaviti i regenerisati čak i nakon oštećenja, poput oštećenja izazvanih bolestima, infekcijama ili toksičnim supstancama.
  6. Bolesti jetre: Postoji niz bolesti i poremećaja koji mogu uticati na zdravlje jetre, uključujući masnu jetru, hepatitis (upalu jetre), cirozu jetre, rak jetre i autoimune bolesti jetre poput autoimunog hepatitisa i primarnog bilijarnog holangitisa. Mnoge od ovih bolesti mogu biti ozbiljne i zahtevaju medicinsku intervenciju.
  7. Prevencija: Zdrav način života, koji uključuje uravnoteženu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, izbegavanje prekomerne konzumacije alkohola i toksičnih supstanci, kao i redovne medicinske provere, ključni su faktori za očuvanje zdravlja jetre.

Ukupno gledano, jetra je esencijalni organ koji igra ključnu ulogu u održavanju opšteg zdravlja organizma, a njena funkcija je neophodna za normalno funkcionisanje mnogih telesnih sistema. Očuvanje zdravlja jetre je od suštinskog značaja za održavanje celokupnog zdravlja organizma.

 

Preporučeno