Promjene u mokraći mogu se dogoditi iz različitih razloga, uključujući uvođenje novih lijekova, vrstu i količinu hrane koju ste pojeli i količinu tekućine koju ste konzumirali tijekom dana. Praćenje promjena u mokraći jednostavan je samopregled koji možete prakticirati svakodnevno. Sve varijacije u mokraći mogu ukazivati ​​na problem s vašim tijelom, zbog čega je ključno pratiti i bilježiti sve promjene koje se mogu dogoditi.

Promjena boje urina može se pripisati nizu čimbenika, uključujući trudnoću i konzumaciju velikih količina kofeina i nikotina. Najčešće je u takvim slučajevima da urin potamni. Tipična boja zdravog urina je svijetla nijansa žute, slična boji zlata. Ova žuta nijansa je zbog prisutnosti urobilinogena, pigmenta koji se nalazi u urinu. Smanjenje intenziteta ove žute boje ukazuje na to da je urin razvodnjen, dok tamnija nijansa sugerira da je urin više koncentriran. U slučaju da je urin zamućen, to znači da je unesena premala količina tekućine.

Kada je urin proziran, to je znak da je osoba popila značajnu količinu tekućine, što ukazuje na odgovarajuću razinu hidracije. Drugim riječima, bistra mokraća pokazatelj je pravilne hidracije. Kada se traži živahna nijansa žute ili narančaste, uobičajeni sumnjivci su lijekovi, uključujući antibiotike, lijekove za kemoterapiju i lijekove za borbu protiv crijevnih parazita. Uzrok žuto-narančaste nijanse može se pripisati i vitaminu B2 koji se nalazi u mliječnim proizvodima, jajima, mesu i zelenom lisnatom povrću. Štoviše, dehidracija također može izazvati promjenu boje; kada ne uspijevate nadoknaditi tekućinu koju ste izgubili zbog znojenja, povraćanja ili proljeva. U ovoj situaciji, preporučljivo je piti što više tekućine kako biste spriječili dehidraciju.

Konzumacija znatne količine mrkve ili agruma također može uzrokovati ovu promjenu boje, iako je to rjeđe. Međutim, ozbiljniji problem nastaje kada postoji visoka koncentracija žuči u urinu, posebno žučnog pigmenta poznatog kao bilirubin. U tim je slučajevima ključno odmah potražiti liječničku pomoć. Poznato je da konzumiranje značajne količine crvenog voća i povrća uzrokuje istu crvenkastu nijansu u našem urinu. Jedna od takvih namirnica je i cikla, pa nema razloga za brigu ako vam nakon njezine konzumacije urin bude crven. Međutim, crvenkasta boja u urinu također može ukazivati ​​na prisutnost krvi, što je ozbiljan znak upozorenja. Krv u mokraći može biti simptom infekcije ili čak tumora, stoga je nužno odmah posjetiti liječnika radi potrebnih pretraga i pregleda.

Ako ste počeli uzimati nove lijekove, poput antibiotika ili laksativa, za koje je poznato da uzrokuju crvenkastu nijansu, nema potrebe za uzbunu. Crveno obojenje određenih dijelova kože može biti posljedica niza čimbenika. Jedan takav uzrok mogla bi biti intenzivna tjelesna aktivnost poduzeta u proteklih nekoliko dana, koja je mogla rezultirati manjim krvarenjem. Većina pojava u kojima ženski urin ima miris po ribi povezana je s različitim spolnim i ginekološkim bolestima.

Miris ribe ukazuje na razmnožavanje stafilokoka, streptokoka i drugih mikroba. Također može ukazivati ​​na prisutnost genitalne infekcije, poput gonokoka, klamidije, trihomonasa ili ureaplazme, ili na oštećenje vaginalne mikroflore. Smrdljiv miris ribe koja se pokvarila pokazatelj je određenih spolno prenosivih bolesti, uključujući bakterijsku vaginozu i kandidijazu. Ako se miris ribe u mokraći zadrži duže od dva do tri dana, preporuča se potražiti pomoć urologa ili ginekologa. Cilj ovog savjetovanja bio bi utvrditi točan uzrok ove promjene.

Preporučeno