U današnjem članku bavit ćemo se bojom urina i šta njegova boja može predstavljati.Ponekad se može dogoditi da primijetite da vaša mokraća ima jači miris nego inače.  Postoji čitav niz razloga zbog kojih se miris mokraće može promijeniti.

Urin je zapravo sredstvo putem kojeg tijelo izbacuje neželjene i štetne tvari. On se sastoji pretežno od vode, ali i brojnih otpadnih tvari koje organizam više ne može ili ne želi koristiti. Tijelo stalno obavlja proces detoksikacije i tekućine se izbacuju putem bubrega i uretera, a zatim se pohranjuju u mokraćni mjehur prije nego što budu izlučene iz tijela. Otpadne tvari koje nisu tekuće eliminiraju se kroz crijeva, dok se manji dio tekućine oslobađa i putem znojenja.

  • Uobičajeno, urin je blijedožute boje i ima blag, gotovo neprimjetan miris. Međutim, kada tijelo nije dovoljno hidrirano, količina vode u urinu opada, a koncentracija tvari poput uree raste. Tada mokraća postaje tamnija i mirisnija, često oštrija na nos. U tom slučaju, glavni uzrok nije bolest, već jednostavna dehidracija. Povećan unos vode obično brzo vraća stvari u ravnotežu i normalizira miris.

Zanimljivo je da određene namirnice koje konzumiramo mogu utjecati na karakterističan miris urina. Primjer za to su šparoge, koje kod nekih ljudi izazivaju izraženi miris nakon mokrenja. To je zbog tvari koju šparoge sadrže – asparaginska kiselina, koja se nakon probave razgrađuje u sumporne spojeve s jakim mirisom. Osim šparoga, i druga hrana može imati sličan učinak, kao što su češnjak, piskavica, prokulice, jela s mnogo proteina i curry. Ti sastojci mogu mijenjati kemijski sastav urina i utjecati na njegov miris.

Još jedan faktor koji može utjecati na miris mokraće je kava. Osobe koje konzumiraju prekomjerne količine kafe, a pritom ne piju dovoljno vode, mogu primijetiti izražen miris u mokraći. To se događa zbog spojeva koji se oslobađaju tijekom prženja kafe, a koji se potom razgrađuju u probavnom sistemu i završavaju u urinu. Nedostatak hidratacije dodatno pojačava ovaj efekt jer se spojevi ne razrjeđuju pravilno.

Ponekad je neophodno obratiti pažnju na neke simptome koji mogu ukazivati na ozbiljnije stanje. Ukoliko često osjećate potrebu za mokrenjem, a urin je tamne boje i ima jak miris na amonijak, to može biti znak infekcije mokraćnih puteva. U takvim slučajevima preporučljivo je posavjetovati se s liječnikom, jer zanemarena infekcija može dovesti do ozbiljnijih komplikacija.

  • Isto tako, korištenje određenih lijekova, posebno antibiotika, može utjecati na miris urina. Antibiotici mijenjaju prirodnu ravnotežu bakterija u tijelu, što može dovesti do povećanja gljivica u organizmu. Kao posljedica toga, urin može dobiti neugodan miris koji traje dok traje i terapija. Osim toga, žene su naročito osjetljive na ovaj poremećaj jer se povećava rizik od gljivičnih infekcija u intimnom području.

Još jedan čest uzrok promjene boje i mirisa urina su multivitamini, posebno oni koji sadrže visoke koncentracije vitamina B skupine. Ovi vitamini se ne zadržavaju u tijelu, već se njihov višak izlučuje kroz mokraću, koja tada može postati jarko žute, gotovo neonske boje. Iako ta promjena može izgledati zabrinjavajuće, zapravo je riječ o potpuno bezopasnoj i očekivanoj pojavi.

Dakle, miris urina je vrlo osjetljiv indikator koji može ukazati na mnogo različitih stanja, od potpuno benignih poput konzumacije određene hrane ili dehidracije, do ozbiljnijih kao što su infekcije ili nuspojave lijekova. Važno je osluškivati signale koje tijelo šalje, ali i ne paničiti bez razloga. Većina promjena mirisa i boje urina ima logično i jednostavno objašnjenje. Povećan unos vode, umjerenost u konzumaciji određene hrane i pažljivo praćenje simptoma obično su dovoljni da se situacija brzo popravi. Međutim, ako se neugodan miris zadrži duže vrijeme ili ga prate i drugi simptomi poput peckanja, boli, ili promjena u učestalosti mokrenja, tada je medicinska konzultacija nužna kako bi se isključile infekcije ili druge zdravstvene smetnje.

Preporučeno