U Srbiji trenutne vremenske uvjete karakteriziraju temperature ispod nule koje zbog velike hladnoće obeshrabruju ljude da izlaze van. Međutim, niske temperature od deset stupnjeva ispod nule čine se relativno blagima u usporedbi s jezivih -45 stupnjeva kakvima trenutno živi Jakutsk, poznat kao najhladniji grad na svijetu.

S prosječnom temperaturom od -50°C u siječnju i rekordno niskom od -71 stupanj, ovaj ruski grad, točnije selo Ojmjakon, nosi titulu najhladnijeg mjesta na Zemlji.

Jakutsk doživljava svoje najniže temperature tijekom mjeseca siječnja, zbog čega su stanovnici grada poduzeli dodatne sigurnosne mjere. Unatoč tome, oštar hladan zrak ima umrtvljujući učinak na izloženu kožu, zbog čega su ozebline sveprisutna prijetnja, prenosi Index.hr.

Kakav je životni stil stanovnika Jakutska? Suočeni s ekstremnom hladnoćom, pojedinci u Jakutsku osmislili su različite strategije za preživljavanje. Njihovi su domovi pomno izolirani, imaju specijalizirane sustave grijanja koji su ključni za održavanje topline. Osim toga, uključili su zaštitnu odjeću u svoje dnevne rutine kako bi se zaštitili od niskih temperatura. Kako bi se dodatno zaštitili od hladnoće, stanovnici Jakutska su se jako potrudili, postavljajući ne samo jedna, već ponekad i troja izlazna vrata u svoje zgrade. Nadalje, postavljaju tepihe na vanjske stepenice zbog smrznutih i opasnih uvjeta na ulicama.

Uzmimo za primjer selo Ojmjakon, gdje cijevi koje se smrzavaju sprječavaju postojanje kanalizacijskog sustava koji vodi do vanjskih WC-a. Čak i mobilni telefoni podliježu ekstremnoj hladnoći, a oni koji nemaju grijane garaže drže svoje automobile u pogonu preko noći kako bi osigurali pokretanje ujutro.

S oko 355.500 stanovnika, stanovnici Jakutska uglavnom zarađuju za život od stočarstva i ribolova. U nedavnom izvješću Reutersa, stanovnici grada ispitani su o tome kako se nose s ekstremnom hladnoćom. Nekoliko je pojedinaca odgovorilo izjavivši da jedva primjećuju niske temperature jer se njihovi umovi automatski prilagođavaju uvjetima. Za njih hladnoća nije ništa neobično jer su se na nju s godinama navikli.

Unatoč tome što se nalazi oko 450 kilometara južno od Arktičkog kruga, Jakutsk, grad poznat po stalno hladnom tlu, doživljava iznenađujuće visoke temperature tijekom ljeta, koje ponekad dosežu 30 stupnjeva ili više. Iako tlo ostaje smrznuto tijekom cijele godine, Yakutsk je pogođen značajnom populacijom komaraca zbog blizine rijeke Lene.

Preporučeno