Kao što i sami možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, govorićemo koji su to poslovi najtraženiji, a ujedno i najplaćeniji na svijetu u ovome trenutku. 

Putanja zapošljavanja zamršeno je povezana s napretkom tehnologije, demografskim promjenama i globalnim gospodarskim krajolikom koji se stalno razvija.

Predviđanja pokazuju da će budućnost izgleda za zapošljavanje biti pod značajnim utjecajem napretka u automatizaciji, robotici i umjetnoj inteligenciji (AI).

Godina 2030. mogla bi svjedočiti potpunoj transformaciji radnih uloga kao rezultat tehnološkog napretka. Projekcije pokazuju da automatizacija ima potencijal utjecati na nevjerojatnih 800 milijuna radnih mjesta diljem svijeta. Opsežna istraživanja pokazuju da bi se približno 30 posto poslova moglo automatizirati, što bi dovelo do značajnih promjena u obrascima zapošljavanja. Nadalje, preraspodjela globalne ekonomske moći imat će dubok učinak na tržišta rada diljem svijeta. Zemlje u razvoju koje daju prednost inovacijama i obrazovanju ostvarit će značajne koristi, dok se razvijene zemlje mogu uhvatiti ukoštac s problemima poput razlike u bogatstvu i premještanja radnih mjesta uzrokovanih automatizacijom.

Radna snaga u sektorima koji su odgovorni za zadovoljenje sve veće potražnje za energijom i vodom mora proći kroz značajne prilagodbe, jer se predviđa da će potreba za tim resursima porasti za 50 posto i 40 posto do 2030. To zahtijeva uključivanje podatkovnih inženjera u te sektore.

S porastom velikih podataka, primarni naglasak stavljen je na područje podatkovnog inženjerstva, koje je odgovorno za nadzor i kontrolu procijenjenih 463 egzabajta podataka koji će se svakodnevno generirati do 2025. godine. Upustiti se u profesiju u podatkovnom inženjerstvu ključno je dobro vladati programskim jezicima kao što su SQL i Python, kao i duboko razumijevanje baza podataka, ETL sustava i alata koji se koriste za upravljanje velikim podacima.

Tipični godišnji prihod iznosi 125 561 USD.

Znanstvenici i analitičari podataka

Godine 2023. uloga podatkovnog znanstvenika jedna je od najtraženijih pozicija u Sjedinjenim Državama. Gledajući unaprijed, predviđa se da će zadržati svoju visoku potražnju, sa stopom rasta od 36 posto od 2021. do 2031. Važno je naglasiti da unutar područja znanosti o podacima tehnološke, financijske i zdravstvene industrije nude najunosnije prilike . Primarna odgovornost podatkovnog znanstvenika je prikupljanje, obrada i analiza podataka kako bi se donositeljima odluka pružio vrijedan uvid. Korištenjem statističkih tehnika i softverskih alata, oni su u stanju dešifrirati zamršene skupove podataka, identificirati obrasce i stvoriti vizualno zanimljive prikaze.

Prosječni godišnji prihod navodno iznosi 129.693 dolara.

Programeri koji stvaraju aplikacije

Zadatak programera aplikacija uključuje dizajn, modificiranje i stvaranje softverskih aplikacija za različite elektroničke platforme, uključujući računala i mobilne uređaje. Blisko surađujući s klijentima ili dionicima, stječu temeljito razumijevanje zahtjeva prije nego što nastave s pisanjem koda, provođenjem testiranja i otklanjanjem pogrešaka u programima kako bi osigurali optimalnu funkcionalnost.

Prosječni godišnji prihod DevOps inženjera je 131.278 USD.

FinTech inženjeri, koji zarađuju prosječni godišnji prihod od 133.115 USD u Sjedinjenim Državama, imaju ključnu poziciju u poboljšanju razvoja softvera. Njihove dužnosti obuhvaćaju širok raspon zadataka, poput nadziranja timova, skraćivanja vremenskih okvira razvoja i poboljšanja suradnje između odjela za operacije i razvoj.

Inženjeri u području FinTecha odgovorni su za stvaranje i održavanje rješenja financijske tehnologije, spajajući područja financija i tehnologije. Njihova uloga uključuje razvoj i izvođenje softverskih aplikacija za različite financijske usluge kao što su bankarstvo, ulaganje i plaćanja.

Prosječna godišnja zarada iznosi 135.000 dolara.

Petu kategoriju čine programeri softvera.

Prema “Precedence Researchu”, predviđa se da će tržište softvera za razvoj aplikacija doživjeti znatan rast, s procjenama koje pokazuju da će narasti na oko 328,3 milijarde dolara do 2032., što je značajno povećanje u odnosu na trenutnu vrijednost od 155,64 milijarde dolara u 2022.

Stručnost inženjera Full Stack-a leži u njihovoj sposobnosti rukovanja front-end i back-end razvojem, što im omogućuje da doprinesu svim aspektima razvoja web aplikacija.

Poznavanje različitih programskih jezika, uključujući JavaScript, HTML i CSS, kao i poznavanje okvira poput Reacta ili Angulara, ključno je za ove pojedince. Osim toga, posjeduju stručnost u upravljanju bazom podataka, Git za kontrolu verzija i sposobnost rješavanja širokog spektra zadataka rješavanja problema. Ove osobe smatraju se stručnjacima u području digitalne transformacije.

Iskorištavanjem tehnologije, digitalni transformatori igraju ključnu ulogu u pokretanju organizacijskih promjena. Njihov fokus je na poboljšanju procesa, sustava i cjelokupnog korisničkog iskustva. Pažljivom analizom postojećih struktura implementiraju digitalna rješenja i njeguju a kultura inovacija, što u konačnici ubrzava poslovni razvoj.

Prosječna godišnja zarada iznosi 139.612 dolara.

Stručnjaci za umjetnu inteligenciju (AI) i strojno učenje

Budućnost ima ogroman potencijal za tržište strojnog učenja, što dokazuje njegova nevjerojatna ekspanzija. Konkretno, očekuje se da će globalni NLP sektor svjedočiti eksponencijalnom rastu, s projekcijama koje ukazuju na skok sa 26,42 milijarde dolara u 2022. na nevjerojatnih 161,81 milijardu dolara do 2029. Među vrlo unosnim profesijama, arhitekti baza podataka ističu se zbog svoje iznimne vještine u izradi, izvršavanju , i nadziranje zamršenih sustava baza podataka koji su ključni za poslovanje. Njihov specijalizirani skup vještina osigurava besprijekornu pohranu, upravljanje i sigurnost podataka, čime igra ključnu ulogu u olakšavanju donošenja odluka i operativne učinkovitosti. Kao rezultat toga, ovo zanimanje je spremno postati najplaćeniji posao u doglednoj budućnosti.

Prosječna godišnja plaća iznosi 172.205 dolara.

Preporučeno