Ribe su fascinantni organizmi koji čine osnovu mnogih vodenih ekosistema i imaju važnu ulogu u ishrani, ekonomiji i ekologiji. Sa velikom raznolikošću vrsta i vitalnim funkcijama koje obavljaju, one su nezamenljiv deo života na planeti. Ipak, zbog ugroženosti mnogih vrsta, očuvanje vodenih ekosistema i održivo upravljanje ribarstvom postaje sve važnije za budućnost riba i svih organizama koji zavise od njih.

Opće je poznato da je konzumacija ribe korisna za zdravlje. Bogata omega-3 masnim kiselinama, preporučuje se da je pojedinci uvrste u svoju prehranu barem dva puta tjedno. Međutim, važno je prepoznati da nisu sve ribe korisne za zdravlje. Predstavljamo vam kompilaciju devet najzdravijih riba na svijetu: 1. Atlantski losos: Tvrdi se da omega-3 masne kiseline prisutne u crvenom mesu ove ribe mogu utjecati na ljudski biološki sat, potencijalno pridonoseći usporavanju procesa starenja. 2. Zubatica: Ova plava riba smatra se izuzetno korisnom za ljude zbog bogatog sadržaja fosfora, kalija, kalcija, natrija i željeza.

3. Atlantska haringa: Iako se smatra da ova riba ima veći udio masti, omega-3 masne kiseline koje posjeduje su vrlo korisne za ljudski kardiovaskularni sustav. 4. Jezerska zlatna ribica je slatkovodna riba. Njegovo meso ima udio masnoće usporediv s mesom lososa, ali zadržava vlagu tijekom termičke obrade. 5. Girice – Srdele ili inćuni predstavljaju kategoriju ribe koja ima udio proteina usporediv s onim u bilo kojem mesu. Suprotno tome, njihove kalorijske vrijednosti su relativno niske. Nadalje, obiluju esencijalnim vitaminima i mineralima potrebnim za normalno funkcioniranje čovjeka.

6. Skuša – ova je riba idealan izbor za svaki režim ishrane, jer je niskokalorična i osigurava samo esencijalne vitamine i minerale potrebne ljudskom tijelu. 7. Pastrva – Konzumacija pastrve na tjednoj bazi, čak i samo jednom, može pridonijeti snižavanju razine kolesterola, jačanju krvnih žila i živaca te prevenciji problema s pamćenjem tijekom starenja. 8. Sardina – ovu sićušnu ribu ljudsko tijelo lako asimilira i služi kao izvanredan izvor proteina. Sardine su bogate opsežnim nizom vitamina, uključujući A, B12, B6 i D, kao i uljem sardine koje doprinosi smanjenju razine kolesterola.

9. Tuna je bogata omega-3 i omega-6 masnim kiselinama, što je čini jednom od najkorisnijih vrsta ribe. Uvijek dajte prednost kvaliteti ribe. Kako biste osigurali zadovoljstvo za sebe i svoju obitelj tijekom ribljeg obroka, donesite informirani izbor jer nije svaka riba korisna za zdravlje. Određene vrste se masovno proizvode i sadrže štetne razine otrovne žive.

DODATNI TEKST:

Kako biste izbjegli nakupljanje neželjenih naslaga tijekom blagdana i olakšali probavu, savjetuje se popiti čašu razrijeđenog jabučnog octa prije jela. Victoria Beckham tvrdi da je jabučni ocat jedna od metoda koje koristi za ubrzavanje metabolizma i pomoć tijelu u eliminaciji masnoća. Dok jabučni ocat konzumira ujutro, stručnjaci preporučuju da ga unese prije kaloričnog obroka. Prednosti vode natopljene jabučnim octom: Poboljšava zdravlje probavnog sustava, smanjuje razinu šećera u krvi, snižava kolesterol, smanjuje razinu triglicerida, bori se protiv slobodnih radikala i može pomoći u kontroli tjelesne težine potičući veći osjećaj sitosti.

Upute za pripremu: U čašu mlake vode od 250 ml umiješajte čašu jabučnog octa. Ovu mješavinu treba konzumirati ili ujutro ili prije jela. Gastroenterolog dr. Perišić o jabučnom octu govorio je na sljedeći način: “Unatoč svojoj kiselosti, jabučni ocat nedugo nakon ulaska u usnu šupljinu prelazi u alkalno stanje i tako eliminira sve štetne kisele učinke. Prilično je osvježavajući”, navodi profesor koji je ispričao kako ga je revitalizirao nakon što se vratio kući iscrpljen raznim obavezama. . “Nakon razdoblja od trideset minuta, osjećao sam se potpuno revitalizirano. Obnavljajuća svojstva jabučnog octa doista su izvanredna.

Naznačio je da pruža niz prednosti cijelom organizmu. Prema riječima gastroenterologa, “jabučni ocat poboljšava rad crijeva, bubrega, mokraćnog mjehura, kože i cijelog dišnog sustava. Prisutnost octene kiseline u jabučnom octu sprječava izlazak kiseline iz želuca. Posljedično, hrana se probavlja s većom lakoćom, smanjujući vjerojatnost refluksa, nadimanja i plinova, a istovremeno ublažava žgaravica. Dr. Perišić ističe kako ga je najkorisnije konzumirati s medom, što se rijetko primjećuje jer ga većina ljudi uzima bez ikakvih popratnih tvari. Dr Voja napominje da se jabučni ocat konzumira nerazrijeđen u količini od 30-40 ml, uz mali dodatak meda.

Ovaj dodatak služi ne samo za poboljšanje okusa, već i za pružanje protuupalnih prednosti koje se pripisuju medu. Kiselina prisutna u jabučnom octu pomaže u obnavljanju naših sluznica, služeći im kao hrana. Ističe da su korisne i za djecu i za odrasle. “Nema potrebe za probioticima ili imunoterapijom. Dijete bi u jednom trenutku trebalo konzumirati različito voće, poput grozda grožđa i dvije jabuke, s tim da je jedna jabuka određena za doručak, a druga za ručak.

Preporučeno