U području društvenih medija, brojni pojedinci koji tvrde da su stručni u zdravlju i dobrobiti počeli su promicati svoja uvjerenja o štetnim učincima izuma Louisa Pasteura. Korištenjem hashtagova kao što je #RavMilk (SVeže mleko), njihove su objave do sada prikupile impresivnih 22,6 milijuna pregleda. Prema tim samoproglašenim stručnjacima, pasterizacija ne samo da umanjuje nutritivnu vrijednost mlijeka, već i pogoršava probleme poput intolerancije na laktozu i ekcema. Unatoč nedavnom porastu popularnosti konzumacije sirovog mlijeka izravno dobivenog od krava, ovaca ili koza, određeni zdravstveni radnici oštro upozoravaju na njegovu konzumaciju.

Zagrijavanje životinjskog mlijeka kako bi se uklonile štetne bakterije prije prodaje, praksa poznata kao pasterizacija, naširoko je prepoznata kao temeljna javnozdravstvena mjera opreza. Uprava za hranu i lijekove daje smjernice za ovaj proces, koji uključuje izlaganje svježeg mlijeka visokim temperaturama. Međutim, samoproglašeni zdravstveni autoriteti i utjecajni ljudi u wellness zajednici, koji često dijele svoja mišljenja na društvenim mrežama koristeći hashtag #RavMilk (Svježe mlijeko), tvrde da inovacija Louisa Pasteura umanjuje nutritivnu vrijednost mlijeka i pogoršava probleme poput intolerancije na laktozu i ekcem. Ovi su postovi do sada prikupili impresivnih 22,6 milijuna pregleda.

Iako je istina da pasterizacija uklanja određene korisne bakterije prisutne u mlijeku, ona ne umanjuje ukupnu kvalitetu ili hranjivu vrijednost mlijeka. Prema Brianu St. Pierreu, registriranom dijetetičaru i direktoru nutricionizma u Precision Nutritionu, mlijeko ostaje jedna od dostupnih namirnica bogatijih hranjivim tvarima.

Prema Saint Pierreu, proces pasterizacije učinkovito smanjuje prisutnost bakterija u mlijeku, čime se smanjuje rizik od bolesti povezanih s hranom. Unatoč pasterizaciji, mlijeko zadržava visok sadržaj proteina i ostaje vrijedan izvor esencijalnih nutrijenata kao što su kalcij, vitamin D i razni drugi vitalni elementi. Osim toga, pasterizirano mlijeko je relativno jeftino, opsežno istraženo i lako dostupno.

Prema Nicole Helen Martin, mliječnoj mikrobiologinji sa Sveučilišta Cornell, došlo je do značajnog porasta sklonosti “lokalnim” ili “prirodnim” proizvodima nakon pandemije, kako je izvijestio New York Times.

Prema njezinim riječima, potpuno je netočna tvrdnja da se pasterizacijom “uništavaju” te komponente. Unatoč kontinuiranoj zabrani prodaje sirovog mlijeka u različitim oblicima u 20 država, sve veći broj državnih zakona sada preispituje raspravu koja je u tijeku oko sirovog mlijeka.

Tijekom procesa mužnje, mikroorganizmi imaju potencijal spojiti se s mlijekom na različitim mjestima, budući da postoje u brojnim područjima, od vimena krave do ruku farmera. Nepasterizirano mlijeko ima sposobnost zadržavanja štetnih bakterija koje su odgovorne za izazivanje prevladavajućih bolesti koje se prenose hranom, uključujući salmonelu, listeriju, kampilobakter i E. coli. Te bakterije mogu uzrokovati simptome kao što su mučnina, povraćanje, vrućica, bolovi u tijelu, pa čak i zatajenje bubrega.

Dok se većina pojedinaca dobrog zdravlja brzo oporavi u roku od nekoliko dana ili tjedana, postoje određene ranjive populacije, poput starijih osoba, male djece i trudnica, za koje se ova bolest može pokazati kobnom.

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, stručnjaci za javno zdravstvo i zdravstveni radnici smatraju pasterizaciju jednom od najuspješnijih intervencija u osiguravanju sigurnosti hrane i javnog zdravlja.

Preporučeno